Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Objevená pyramida zůstane kvůli Kristovi v zemi

  7:41aktualizováno  7:41
V mexické metropoli Mexiko City objevili archeologové patnáct set let starou pyramidu. Nečekané tajemství vydal pahorek Cerro de la Estrella ve čtvrti Iztapalapa na východě města. Tato vyvýšenina se totiž časem utvořila díky nánosům na místě původní pyramidy.
Podle archeologů má základna pyramidy v Iztapalapě přesně stejné rozměry jako slavná a vyšší Měsíční pyramida v Teotihuacánu. Ilustrační foto

Podle archeologů má základna pyramidy v Iztapalapě přesně stejné rozměry jako slavná a vyšší Měsíční pyramida v Teotihuacánu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vedoucí badatelského projektu Jesús Sánchez v mexickém tisku uvedl, že celý pahorek stojí na místě někdejšího velkého města z doby kultury Teotihuacán, která zanikla kolem roku 800.

Podle údajů archeologů z mexického Národního institutu pro antropologii (INAH) byla osmnáct metrů vysoká pyramida postavena na půdorysu 150 krát 120 metrů kolem roku 500 našeho letopočtu, tedy zhruba v době, kdy vyrostlo slavné Město bohů - Teotihuacán.

Podle archeologů má základna pyramidy v Iztapalapě přesně stejné rozměry jako slavná a vyšší Měsíční pyramida v Teotihuacánu, který se nachází 50 kilometrů severně od Mexiko City.

"Samotné stavební dílo však nánosů času zcela zbaveno nebude, neboť pahorek Carro de la Estrella slouží od roku 1833 vždy o Velikonocích jako jeviště pro symbolické představení ukřižování Krista," vysvětlil Sánchez.

Křesťanské slavnosti se každoročně účastní až milion lidí. Pašijový rituál, při němž je symbolicky přivázán na dřevěný kříž vybraný muž, se  koná na místě, na němž kdysi lidé uctívali bohy země, větru a deště.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz