Objev: východoněmecký špicl nejspíš může za vznik teroristů z RAF

  11:07aktualizováno  11:07
Němečtí historikové odhalili nová fakta o vraždě staré 42 let. Smrt šestadvacetiletého studenta tehdy odstartovala radikalizaci studentských protestů v Západním Berlíně a mimo jiné "napomohla" ke vzniku teroristické organizace Frakce Rudé armády, RAF.

Studenta Benna Ohnesorga prý zavraždil agent Stasi. | foto: Profimedia.cz

Zezadu do hlavy byl tehdy zastřelen čerstvě ženatý muž, jen o několik měsíců později přišlo na svět jeho dítě. Tahle vražda však nebyla běžným zločinem.

Onen mrtvý byl student Benno Ohnesorg. Jeho smrt totiž přišla 2. června 1967 při demonstraci proti návštěvě perského šáha z rukou západoberlínského policisty. Tolik známé informace. Důvod, proč se tato vražda opět dostává na první stránky německých deníků a proč ji opět začnou vyšetřovat úřady, je však jiný.

Historikové totiž prostudovali na 180 kilometrů dokumentů a přišli na to, že muž, který neozbrojeného šestadvacetiletého studenta zblízka střelil do hlavy, byl agent východoněmecké tajné policie. Čtěte také:
Dostat se ze spárů Stasi bylo nemožné, říká německý historik

„Až jsem spadl ze židle,“ popsal své překvapení listu Spiegel on-line Helmut Müller-Enbergs, historik, jenž tuto okolnost spolu s kolegyní Cornelií Jabsovou zcela náhodně při studiu dokumentů objevil.

Vrah Benna Ohnesorga a západoněmecký kriminalista v jedné osobě byl špicl východoněmecké Stasi od roku 1955. S krycím jménem Otto Bohl byl donašeč tajné policie, která mohla mít zájem na tom, aby se studentské protesty v nepřátelském Západním Berlíně prohloubily. Což se také stalo.

Je naživu, ale mlčí

Zastřelil tedy policista Karl-Heinz Kurras mladého studenta na příkaz Stasi? Historické dokumenty tuto informaci neobsahují. Nepřinášejí dokonce ani důkaz, že by právě on byl vrah. „V datech je jen důkaz, že by příslušný příkaz splnil. Onen příkaz v nich však není,“ řekl televizi ZDF historik.

Kurras se podle historiků do služeb Stasi sám nabídl. Odevzdával informace o tom, na čem pracuje západoněmecká policie, a nechal si za to platit. V roce 1964 se také stal členem strany východoněmeckých komunistů, Sjednocené socialistické strany Německa, SED.

Kurras je stále na živu, na dotazy novinářů však nechtěl reagovat. Přitom je to právě zřejmě jen on, kdo dnes může objasnit, proč vlastně mladý student před 42 lety zemřel.

Spolek obětí stalinismu (VOS) nyní doufá, že se jim podaří dostat dnes penzionovaného policistu před soud. Díky novým zjištěním podal na Kurrase trestní oznámení, které by snad nemuselo skončit tak jako to před lety. Muž byl totiž kvůli smrti studenta už souzen. Tehdy se zpovídal ze zabití z nedbalosti a byl osvobozen.

Policie – tvůj nepřítel a vrah

Nyní by však VOS chtěl, aby byl souzen za vraždu. I proto, že ta je na rozdíl od většiny trestných činů v Německu nepromlčitelná.

Právě skutečnost, že může policista při nenásilné demonstraci zastřelit neozbrojeného studenta a politici i soudci pak případ tak říkajíc zametou pod koberec, vzbudil velkou vlnu nevole.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung připomněl, že se tehdy na mnoha domech ve Frankfurtu objevil nápis: Policie – tvůj nepřítel a vrah. Do ulic vyšly tisíce studentů.

List Standart připomíná, že ještě tu noc volali na západoberlínském náměstí Kurfürstendamm členové SDS, Socialistického německého studentského svazu, po odporu vůči státu. „Na násilí můžeme odpovědět jedině násilím,“ křičela podle listu mladá žena. Jmenovala se Gudrun Ensslinová a za tři roky s přáteli založila teroristickou RAF. 

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Novým prezidentem Vietnamu je šéf komunistů a strůjce protikorupční čistky

Nový vietnamský prezident Nguyen Phu Trong (Hanoj, 23.10.2018)

Prezidentem Vietnamu zvolil parlament generálního tajemníka vládnoucí komunistické strany Nguyen Phu Tronga....

Západ neuspěl, Rusko cítí v Afghánistánu další šanci

V afghánském městě Ghazní zuří boje mezi Tálibánem a vládními jedńotkami (12....

Koncem osmdesátých let musel Sovětský svaz, tehdejší okupant, z Afghánistánu potupně utéct. Dva roky poté zkolaboval....

Putin nařídil další sankce proti Ukrajině, chce „bránit národní zájmy“

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal výnos o uplatnění sankcí kvůli nepřátelským krokům Ukrajiny. Cílem má...Najdete na iDNES.cz