Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Objev vědců může zastavit rakovinu

  0:01aktualizováno  0:01
Britským vědcům se s vysokou pravděpodobností podařil průlomový objev, který by mohl výrazně pomoci v boji s rakovinným bujením. Vědci z glasgowského Beatsonova institutu ozřejmili funkci bílkovinné molekuly nazývané Src, která je odpovědná za rozšíření rakovinných buněk postižené tkáně do těla.

Molekula Src pomáhá rakovině rozrušit strukturu zdravé tkáně obklopující nádor, a tím otevírá cestu k vytváření metastáz po celém těle. Molekulu Src vědci zkoumali již na začátku výzkumu rakoviny, konkrétně rakoviny střeva, ale teprve nyní se ukázalo, co je jejím pravým posláním.

"Jsme si takřka zcela jisti, že molekula Src hraje důležitou roli při vzniku rakoviny střeva, ale rozlousknout pravou povahu její činnosti trvalo velmi dlouho," řekla vedoucí výzkumníků profesorka Margaret Frameová.

"Zjistili jsme, že Src spouští různé chemické reakce, které ovlivňují celou buněčnou strukturu. Pokud by se nám podařilo vytvořit látky, které by blokovaly tyto reakce, mohli bychom zabránit šíření rakoviny," uvedla profesorka Frameová.

Buňky zdravé tkáně jsou spojeny dohromady množstvím molekul, které vytvářejí biologické "lešení". To slouží ke komunikaci a výživě mezi jednotlivými buňkami.
Jakmile se v tkáni objeví první rakovinná buňka, začne se toto předivo rozpadat - a právě v tomto procesu hraje Src klíčovou roli.

Ve zdravé tkáni je molekula Src životně důležitá pro udržení elasticity tkáně tím, že zajišťuje, aby mezi sebou měly buňky dostatečný prostor, kam by mohly růst.

Při rakovinném bujení se Src stává hyperaktivní a ničí normální buněčnou strukturu.
Profesorka Frameová a její tým objevily, že Src vysílá instrukce pro odstranění jiné pro život důležité molekuly z povrchu buněčného těla, která je oporou "tkáňového lešení".

Ukazuje se, že Src spolupracuje s dalším systémem chemických sloučenin a vytváří jiný typ lešení, ale slabší - právě to umožňuje rakovinným buňkám pohyb a šíření.

Vedoucí vědců říká: "Porozumění principu, jak se rakovina šíří, nám umožní vyvinout léky, které ji zastaví. Kdyby se nám podařilo udržet postižené buňky v původním nádoru, měli by chirurgové o dost větší šanci nádor operativně vyjmout.
Tím by se omezilo i riziko návratu rakoviny."

Pokud je totiž rakovina, v případě tohoto výzkumu rakovina střeva, odhalena dostatečně včas, lze nádor bez větších rizik odstranit. S postupujícím časem však začnou rakovinné buňky pronikat do celého těla prostřednictvím krevního či lymfatického oběhu, jež jsou pro rakovinné buňky stejně účinnou spojnicí jako pro auta dálnice.

Rakovinné buňky, které se rozšíří do organismu, začnou vytvářet tzv. metastázy, což není nic jiného než "pobočky" hlavního nádoru. Nádorové buňky se mohou usadit v libovolné tělesné tkáni - mozkem počínaje a kůží konče.

Jakmile se nádor rozšíří a vytvoří metastázy, je úspěšnost léčby o mnoho nižší.
Někteří lidé věří, že by jistou možností mohla být u nás tolik diskutovaná metoda tzv. devitalizace, kterou vyvinul tým profesora Fortýna. Vědci z Fortýnova výzkumného střediska zjistili, že pokud zcela odříznou od výživy mateřský nádor, vymizí i nádory metastázové.

Než se však jakýkoliv objev dostane do praxe, trvá to dlouhou dobu. To platí jak v Británii, tak v Čechách.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Najdete na iDNES.cz