Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Objev českých egyptologů je senzací

  20:17aktualizováno  20:17
Palcové titulky na prvních stranách egyptských deníků, reportéři světových agentur a největších televizí planety - českým egyptologům se opět podařilo udělat díru do světa. Jejich objev velice zachovalé čtyři a půl tisíce let staré hrobky soudce a vysokého úředníka faraona Tetiho se zařadil po bok tak senzačních nálezů poslední doby, jakými bylo například odkrytí podmořských pozůstatků Alexandrie či objevení "údolí mumií".

"Je to ohromná věc, je to nádherné, úžasné," nešetří nadšením Břetislav Vachala, ředitel Egyptologického ústavu UK, který vykopávky vedl. Hrobka, kterou se podařilo archeologům odkrýt, měří v nadzemní části 23 na 13 metrů.

Dvacetimetrovou štolou se podle Vachalových slov podařilo archeologům dostat do dvanáct metrů čtverečních velké pohřební komory. "Hrobka soudce a kněze Intiho z počátku šesté dynastie staroegyptské říše byla sice nedlouho po svém vystavění vykradena, ale přesto jsme vedle krásných nástěnných maleb a reliéfů našli přes stovku předmětů," říká Vachala.

Největší senzací, kterou zmiňují i světové agentury, je asi půlmetrová, zcela neporušená vápencová socha a tři výrazné reliéfy.

Nález má obrovskou vědeckou cenu, protože pochází z málo probádaného období, kdy se končí doba pyramid. "V hrobce sice asi nenajdeme bezprostřední vysvětlení úpadku první říše Egypťanů, ale věci, které jsme tam nalezli, nám výrazně pomohou poznat život v tomto období," říká Vachalův zástupce, docent Ladislav Bareš.

Po odkrytí zcela zachovalé mumie je objev hrobky během dvou let už druhým významným nálezem českých egyptologů. "Je v tom trochu štěstí. Na druhé straně ale vykopávky v Egyptě vedeme už čtyřicet let a naše koncese v Abú Síru je vůbec největší," uvádí Bareš.

Je to tady obrovská událost, která se třeba i v denících, kde je normálně kultura až někde na zadních stranách, objevila výrazně hned na titulu," říká Sylva Pavlasová, kulturní atašé ambasády v Káhiře. "Rozhodně se tím potvrdilo naše postavení mezi světovou egyptologickou špičkou," uvádí Vachala.

Kromě dokumentace, fotografií a dokumentárních filmů se však do Česka nic z toho, co archeologové nalezli, nedostane. "Dohoda o dělení nálezů byla Egypťany zrušena v polovině osmdesátých let," říká Vachala. "Je však naděje, že se alespoň něco v Praze objeví na připravované velké egyptologické výstavě, která by se mohla konat během příštích dvou tří let," dodává. "Ty nejcennější exponáty však budou k vidění jen v káhirském muzeu. Jsou totiž tak cenné, že nejdou na zapůjčení k nám pojistit," dodává Vachala.

Dělníci pracují na vykopávkách poblíž pyramid Abú Sír u Káhiry, 21. listopadu 2000.

Jeden ze skupiny česko-egyptských archeologové u vykopávek poblíž pyramid Abú Sír u Káhiry, 21. listopadu 2000.

Egyptští archeologové s českými kolegy odkrývají vykopávky poblíž pyramid Abú Sír u Káhiry, 21. listopadu 2000.

Detail egyptské sochy muže jménem Nefer.

Odkrývání pohřební komory v hrobce soudce Intiho.

Detail z vázané sochy hodnostáře. Jedná se o nádherný vápencový blok s hieroglyfickými texty a dvama vázanými sochami.

Práce na čištění pohřební komory soudce Intiho, v popředí předák dělníků Reis Achmed.

Nepravé dveře oddělující svět mrtvých od světa živých.

Sekundární pohřeb. Egypťané z nižších vrstev se rádi nechávali pohřbít do blízkosti významných hrobek. Věřili, že i jim blízkost významného hrobu zajistí věčný život.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...Najdete na iDNES.cz