Kuciakovu vraždu objednala žena bez příjmů a v dluzích, ale s drahým autem

  9:44aktualizováno  9:44
Objednavatelkou vraždy novináře Jána Kuciaka je žena, jejíž jméno se objevuje v několika firmách, které již neexistují a po nichž zůstaly velké dluhy. Alena Zsuzsová ze slovenského Komárna, která o sobě tvrdí, že je překladatelkou z italštiny, přesto jezdila v drahých autech a budila údiv, kde na to bere.

Maskovaní policisté vedou Alenu Zsuzsovou k trestnímu soudu v Banské Bystrici. (30. září 2018) | foto: Jozef Habočík, SITA

V poslední době jezdila v tmavém Range Roveru za dva miliony korun. Sousedé z Komárna se právě tomu podivovali – není totiž jasné, odkud pramenily její příjmy a co vlastně poslední roky dělala. S podnikáním skončila před deseti lety, zrušila i svůj živnostenský list. Tři firmy, ve kterých Zsuzsová figurovala, také nebyly žádní tygři na trhu a po jejich aktivitě dodnes zůstal mnohamilionový dluh na daních.

Jméno překladatelky z Komárna se podle výpisu ze slovenského obchodního registru objevuje ve třech „eseróčkách“. Ta ovládali různí italští podnikatelé a Zsuzsová v nich dělala jednatelku. Dodnes už funguje jen jedna firma, a to Ergo Kit, která je však několik let jen prázdnou schránkou. „Aktuální dluh na daních finanční správě je přes 200 tisíc eur (přes pět milionů českých korun),“ stojí ve výpisu, který MF DNES získala.

I z této firmy založené v roce 2000 se ale překladatelka stáhla už v roce 2007, kdy ji původní italský majitel a ona coby menšinová spolumajitelka prodali Tiborovi K. – Maďarovi žijícímu ve městě Székesfehérvár, sedmdesát kilometrů od Komárna. Muž obývá cihlový dům, který je roky rozestavěný.

Překladatelka s otazníkem

Všechny firmy spojuje to, že se zabývaly nábytkářskou výrobou a zároveň obchodem s galanterií a obuví. O jejich hospodářských výsledcích se toho příliš zjistit nedá ani ze zveřejněných účetních výkazů. Firmy totiž buď zanikly předtím, než na Slovensku začala platit povinnost zveřejňovat finanční výsledky, nebo jednoduše účetní dokumenty nezveřejnily. 

Fotogalerie

To byl také důvod, proč soudkyně Okresního soudu v Nitře Monika Kublová v roce 2012 zrušila firmu Eurodesign, která sídlila přímo v domě zadržené Zsuzsové. „Na daňovém úřadě v Komárně soud zjistil, že společnost podala daňové přiznání naposledy za rok 2000. V tom roce vykázala ztrátu 34 319 eur (879 tisíc korun),“ napsala do rozsudku, který má MF DNES k dispozici, soudkyně Kublová. Kromě toho už tehdy dlužila firma na daních v přepočtu přes čtvrt milionu korun a daňová správa z Nitry proto podala soudu návrh na zrušení. Za Eurodesign se soudem nikdo nekomunikoval, nikdo neprotestoval.

Vůbec nejstarší firmou, v níž Zsuzsová figurovala, byla Danobia, založená v roce 1994. Patřila dvěma Italům – Gaiaovi M. a Removi S. z italské Lombardie. Byla v ní jednatelkou.

Zvláštní je i deklarovaná profese překladatelky. Většina slovenských překladatelů a tlumočníků se sdružuje v asociaci. Tam ale Alenu Zsuzsovou nikdo nezná. „Nikdo z kolegů, kterých jsme se ptali, její jméno neslyšel,“ řekla MF DNES místopředsedkyně Slovenské asociace překladatelů a tlumočníků Henriette Geierová. 

Kuciakova vražda stála 70 tisíc eur, jeho přítelkyně se k činu připletla

Existuje tak jediný způsob, jak by tlumočení mohla obviněná Zsuzsová poskytovat – musela by mít zřízenu agenturu na úřední překlady dokumentů, kupříkladu pro notáře nebo soudy. Musela by však být evidována v seznamu znalců, tlumočníků či překladatelů slovenského ministerstva spravedlnosti. Jenže jméno Aleny Zsuzsové v těchto seznamech nefiguruje.

Kamarádi ze sportu

Policie v úterý informovala, že při vyšetřování vraždy zajistila 570 stop. „Našel se i náboj, který vykazoval individuální shodu s místem činu,“ řekl ředitel protizločinecké jednotky NAKA Braňo Zurian.

Jeden z obviněných, podnikatel Zoltán Andruskó, s policií začal spolupracovat. Nepodal jako jediný stížnost proti uvalení vazby a naopak popsal podíl jednotlivých lidí na vraždě. Podle obvinění je další obviněný, někdejší policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó z Kolárova, oním střelcem, který zabil Kuciaka a jeho snoubenku, archeoložku Martinu Kušnírovou. Do Velké Mače, kde oběti bydlely, jej přivezl bratranec a bývalý voják Miroslav Marček. Andruskó byl údajně spojkou mezi objednavatelkou a vrahy. Zsuzsová za vraždu zaplatila 50 tisíc eur, dalších 20 tisíc byl starý Andruskův dluh, který mu odpustila.

Maskovaní policisté odvádějí Alenu Zsuzsovou od trestního soudu v Banské...

Maskovaní policisté odvádějí Alenu Zsuzsovou od trestního soudu v Banské Bystrici. (30. září 2018)

Jednoduché propojení je i mezi trojicí obviněných mužů. Všichni se znali díky bojovým uměním, kterým se věnovali. Szabó s Marčekem navíc spolu podnikali, v centru Kolárova měl Szabó obchod se zdravou výživou a fitness doplňky.

Policie nyní prověřuje i vztah Zsuzsové s podnikatelem Mariánem Kočnerem. Podle některých zdrojů v minulosti údajně pro něho pracovala. Kočner, který je kvůli falšování směnek za 70 milionů eur (1,8 miliardy korun) ve vazbě, to v úterý prostřednictvím advokáta popřel. Kuciakovi však před smrtí vyhrožoval.

Expremiér Robert Fico, který právě kvůli vraždě rezignoval, v úterý prohlásil, že za vraždou podle něj není italská mafie. „Toto vymyšlené obvinění bylo úmyslně zneužito ve snaze změnit mocenské poměry na Slovensku a sesadit vládu,“ řekl Fico.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

ANO ztratilo Prahu, jinak vyhrálo ve všech krajských městech kromě Liberce

Andrej Babiš a Petr Stuchlík ve volebním štábu hnutí ANO v pražském OD Kotva....

Hnutí ANO zvítězilo v komunálních volbách ve všech krajských městech kromě Prahy a Liberce. Boj o pražský magistrát byl...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Na německém nádraží zřejmě řádil Syřan, zapálil fast food a držel rukojmí

Příslušníci útvaru rychlého nasazení německé policie před nádražím v Kolíně nad...

Německá policie v pondělí zasahovala v Kolíně nad Rýnem. Muž, jehož motiv zatím není známý, držel několik hodin jednu...

Na Slovensku medvěd zaútočil na myslivce. Nezabil ho, ale potrhal

Ilustrační snímek

Na myslivce, který se vracel z lovu, zaútočil v neděli na severu Slovenska medvěd. Muž leží s mnohočetnými tržnými...

Přestože zemi sužuje bída, papuánská vláda koupila 40 vozů Maserati

Vláda Papui Nové Guinei zakoupila čtyřicet zbrusu nových automobilů Maserati....

Vláda Papui Nové Guinei čelí hněvu poté, co zakoupila čtyřicet zbrusu nových automobilů Maserati, ve kterých chce...Najdete na iDNES.cz