Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osvobození nestačí. Advokátka sestry z Rumburku chce přepsat rozsudek

  3:00aktualizováno  3:00
Kauza bývalé zdravotní sestry Věry Marešové, obžalované z vražd šesti pacientů v nemocnici v Rumburku, patří k nejpozoruhodnějším v novodobé historii české justice. Hrozilo jí doživotí, nakonec byla zcela zproštěna viny. Obhájkyně Iva Jónová v rozhovoru pro MF DNES poprvé promluvila o tom, jak celou kauzu vnímala.

Věra Marešová u pražského vrchního soudu. (26. července 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Většího obratu už u soudu dosáhnout nelze, přesto obhájkyně z Litoměřic není úplně nadšená. „Jsme spokojeni s výsledkem, samozřejmě, ale už ne s odůvodněním,“ řekla Iva Jónová.

„Trestní řád je založen na tom, že státní zástupce má dokazovat vinu. Tu neprokázal. Já chci ale zdůraznit nevinu klientky, protože o nevině jsme zajistili dost důkazů,“ uvedla.

Marešová podle ní už na prvním setkání s ní zcela odmítla, že by vraždu či vraždy spáchala. Ani Jónová nevěřila, že by něco takového bylo možné a připustila, že ji přišla absurdní verze žaloby, že by Marešová vraždila pacienty draslíkem jen proto, aby si ulehčila práci.

Zlom v případu podle ní nastal ve chvíli, kdy doložili znalecký posudek, který soudu dokázal, že úmrtí všech pacientů byla očekávaná a přirozená.

Na stranu obžalované se postavila i lékařka a senátorka Milada Emmerová, která řekla, že „draslík se v těle zemřelých zvyšuje samovolně a nelze porovnávat tyto hodnoty s hodnotami v krvi živého člověka“.

Argumenty si nechte až k soudu

Jónová v rozhovoru také prozradila tajemství úspěšné taktiky, kterou v mimořádném procesu zvolila. Vylíčila, jak nabádala svou klientku, aby v přípravném řízení policistům nic nesdělovala a detailní výpověď si nechávala až k soudu. Obžaloba se na jejich argumenty nemohla připravit a vyvracet je.

Během procesu se Marešová změnila. Zprvu rázná žena se naučila mluvit diplomaticky. Součástí taktiky obhajoby byla rovněž změna jejího vzhledu a získání zdravého sebevědomí. Zprvu vystrašená a unaveně působící Marešová vystupovala upraveně a sebejistě.

Fotogalerie

Advokátka podle svých slov nikdy nepochybovala o nevině své klientky. „Mezi námi byla důvěra a nikdy mne ani nenapadlo pochybovat o jejích slovech,“ uvedla.

Vyšetřování Marešové začalo v červnu 2014 poté, kdy na jednotce intenzivní péče interny rumburské nemocnice zemřela 72letá pacientka na zástavu srdce přesto, že do té doby netrpěla srdečními potížemi. Testy v její krvi odhalily smrtelnou dávku draslíku.

Policisté pak prošli starší případy a v listopadu 2014 rozšířili obvinění Marešové na šest vražd. Marešová byla během vyšetřování dvakrát ve vazbě, strávila v ní celkem 429 dnů. V lednu krajský soud v Ústí nad Labem Marešovou zprostil obžaloby, v úterý osvobozující rozsudek potvrdil pražský vrchní soud (více zde).

Reakce Marešové na poslední osvobozující rozsudek:
Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Expremiér Jiří Paroubek hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz