Záchranáři u vraku lodě Costa Concordia.

Záchranáři u vraku lodě Costa Concordia. | foto: Reuters

Obětí zkázy Concordie bude zřejmě víc, na lodi byli i černí pasažéři

  • 85
Záchranáři ráno pozastavili pátrání po pohřešovaných ve vraku obřího plavidla Costa Concordia. Loď se opět náhle pohnula. Ještě před tím ale vytáhli z trosek pevný počítačový disk a dokumenty, které by mohly pomoci nehodu objasnit. Obětí by mohlo být více, než se čeká. Na palubě byli i černí pasažéři.

"Pátrání bylo pozastaveno ráno v 1:30 SEČ, když se loď pohnula. Odborníci nyní zkoumají, jak moc se loď pohnula a proč. Pak rozhodnou, zda a jak může pátrání pokračovat," řekla mluvčí civilní obrany Franceska Maffiniová.

Představitel civilní obrany Franco Gabrielli poté upřesnil, že v místě neštěstí je silné vlnobití, které znemožňuje vstoupit do potopených částí lodi, kde by podle záchranářů mohli být pohřešovaní. Části nad hladinou se ale po krátké pauze dále prohledávají s cílem najít vše, co by pomohlo k vyšetření tragédie.

Počet obětí lodního neštěstí může být větší, protože na lodi pravděpodobně byli černí pasažéři, o kterých se zatím nevědělo.

Italským úřadům se v neděli ozvali příbuzní ženy, která jim z potápějící se lodi v osudný den volala a od té doby o ní neslyšeli. Podle Gabrielliho by žena mohla být jednou z dosud neidentifikovaných obětí, které potápěči o víkendu vyzvedli z vraku lodi. V neděli záchranáři objevili tělo další ženy, čímž se počet obětí zvýšil už na třináct. Stále se pohřešuje 20 lidí (více zde).

Už v sobotu záchranáři vyzvedli pevný disk, který obsahuje záběry bezpečnostních kamer na velitelském můstku. Záznamy by měly poskytnout informace o aktivitě a reakcích kapitána Franceska Schettina.

Schettino připustil vinu za navedení lodě příliš blízko k břehu, ale odmítá obvinění, že zavolal pomoc pozdě a úmyslně předčasně opustil potápějící se plavidlo v průběhu evakuace více než 4 tisíc lidí na palubě. Z vody byly také vytaženy kapitánovy dokumenty.

Skvrny na vodě jsou od záchranných člunů

Současně se záchrannými pracemi vrcholí přípravy na odčerpání zhruba 2 400 tun nafty, které zůstaly v nádržích a mohly by se vylít do moře a způsobit velkou ekologickou katastrofu. V pátek večer byly kolem vraku umístěny plovoucí zátarasy na ochranu pobřeží před možným únikem paliva.

Zkáza Concordie

V sobotu italské úřady potvrdily zprávy, že kolem lodi jsou na hladině skvrny lehkého paliva. Ujistily ale, že jde o velmi malé množství, které nepochází z palivových nádrží, ale z motorů záchranných člunů či mazadel ze strojovny. Toto znečištění je prý zcela pod kontrolou záchranářů.

Nádrže havarované lodi jsou plné, protože na útes najela krátce po vyplutí z města Civitavecchia na týdenní okružní plavbu Středomořím. Pokud by palivo z napůl potopené lodi začalo unikat, hrozila by ekologická katastrofa - více zde.

Palivo z Concordie odčerpá firma, která s tím má velkou zkušenost. Před deseti lety ze dna moře vytáhla ponorku Kursk. (O tom, jak by mohly práce na odčerpání vypadat, čtěte zde.)

Costa Concordia ztroskotala v noci na 14. ledna a uvázla asi 30 metrů od pobřeží toskánského ostrova Giglio. Dvě a půl hodiny předtím loď vyplula z přístavu Civitavecchia na plavbu po Středomoří. Na palubě bylo podle AFP na 3 200 turistů z 60 zemí a asi tisíc členů posádky ze 40 zemí, celkem 4 229 lidí. Hlavní vina za nehodu se od začátku připisuje kapitánovi.

21. ledna 2012

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue