Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč zrovna já? Oběť trpí, i když tyran je za mřížemi. Pomůže jí poradna

  14:32
Celé dva roky paní Novotná v noci spala jen napůl. Věděla, že její druh, který ji psychicky a fyzicky týral, spí se sekerou po ruce a děsila se, že jednou ublíží jí nebo synovi. Za mřížemi násilník skončil až poté, co ji málem zmrzačil. Vyrovnat se s prožitou hrůzou dnes týrané ženě pomáhají pracovnice Probační a mediační služby.

Poradna pro oběti trestných činů v Mladé Boleslavi. Oběť domácího násilí (vlevo) a poradkyně Štěpánka Radikovská (uprostřed). | foto: Probační a mediační služba Mladá Boleslav

Do poradny Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi paní Hana Novotná (redakce pravé jméno oběti změnila) přišla poprvé ve chvíli, kdy se dozvěděla, že muž, který ji dva roky fyzicky a psychicky týral, může být podmínečně propuštěn na svobodu. „Bála jsem se o sebe a o děti. Ten člověk je schopný všeho,“ vysvětluje osmapadesátiletá žena, matka tří dětí.

S tyranem žila dva roky. „Začali jsme spolu bydlet v roce 2008, když ho propustili z vězení z Pardubic. Ze začátku byly i hezké chvíle,“ vzpomíná. Bydleli společně v domě s jejím tělesně postiženým synem, který se pohybuje na vozíčku. Klidné soužití ovšem dlouho nevydrželo.

„Postupně mě začal omezovat. Začalo to nenápadně, třeba rozbitou zásuvkou, do které jsem si sáhla. Před synem začal schovávat jídlo nahoru tak, aby na něj nedosáhl. Vadilo mu, že jezdím do práce. Sledoval mě. Nesměla jsem si nic koupit ani jít k holiči. Pak z ničeho nic přišla první facka,“ vypráví.

Bil mě násadou od rýče, kabelem a dostala jsem i nožem

Na Silvestra v roce 2010 Hanu Novotou muž poprvé zbil. „Šla jsem rovnou na policii. Sepsal se protokol, ale spis se následně založil a dál se nic nedělo. Odmítnul se odstěhovat a omlouval se mi,“ vzpomíná. Během tří následujících měsíců byl opět relativní klid, až do onoho dne, po němž se žena rozhodla násilníka definitivně odstřihnout ze svého života.

Proč zrovna já?

Na projektu Proč zrovna já, financovaného z evropského fondu ESF a ze státního rozpočtu, spolupracuje Probační a mediační služba s nespočtem nevládních organizací. Obětem je nabízena právní a psychosociální podpora, včetně doprovázení a případné návazné psychoterapie. Pracovníci poraden oběti pomohou čelit náročné životní situaci, kterou často doprovází pocit bezmoci, vzteku, psychického zranění nebo strachu.

„Projekt již běží ve čtyřiceti městech. Chceme jej rozšířit tak, aby poradenství bylo poskytováno ve všech 74 okresních městech, kde máme střediska. Projekt potrvá do října 2015. I poté budeme usilovat o jeho udržení,“ uvedla jeho vedoucí Jana Libíčková.

Služby poraden jsou zdarma a jsou poskytovány diskrétně a anonymně. Na poradny se může obrátit osobně, telefonicky či elektronicky kdokoliv, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na pohlaví, věk, trestný čin či způsobenou újmu.

„Přijela jsem z nákupu a všechno bylo v pohodě. On se na mě ale najednou z ničeho nic vrhnul. Od jedné hodiny do šesti večer mě bil hlava nehlava. Jak jsem se zvedla, přišla rána. Byl úplně nepříčetný. Bil mě násadou od rýče, kabelem a do hlavy a do nohy jsem dostala i nožem. Utéct se mi podařilo, až když usnul druhý den. V teplákách a pantoflích jsem běžela ke hřbitovu, odkud jsem zavolala kamarádovi, který pro mě přijel a odvezl mě hned na policii,“ vzpomíná na nejhorší den svého života.

S odstupem to však hodnotí jako moment, který jí otevřel oči. „Vlastně mě zachránilo to, že mě takhle zřídil,“ podotýká. Policie totiž muže ihned odvezla do vazby a následně byl odsouzen na pět let nepodmíněně.

Tím však její trápení definitivně neskončilo, neboť věděla, že pachatel jednou z vězení vyjde. Právě to byl důvod, proč se obrátila na poradnu Probační a mediační služby v Mladé Boleslavi.

„Paní k nám přišla, protože měla informace, že se blíží polovina trestu a pachatel by si mohl žádat o podmínečné propuštění, takže jsme napsali dopis do nemocnice a na okresní soud, který by o případném propuštění rozhodoval, aby byla informována, že bude propuštěný,“ popisuje ve své kanceláři postup jedna z poradkyň Štěpánka Radikovská.

V poradně našla psychologickou i právní pomoc

V rámci projektu Proč zrovna já poradna poskytuje obětem trestných činů zdarma právní konzultaci, psychickou podporu a případně i psychoterapii.

„V první řadě jsme si o tom promluvili. Paní Novotná si uvědomila, že chování jejího druha opravdu není normální a že soužití s takovýmto člověkem může mít za následek ublížení na zdraví, nebo i smrt. Snažili jsme se ještě dál posilovat motivaci, aby se k němu nevrátila,“ říká Radikovská.

Nejpozději příští rok pachatel vyjde z vězení. Největší obavy proto má nyní paní Novotná z toho, že ji po propuštění opět vyhledá, ačkoli změnila adresu.

„Když přijde, okamžitě volám policajty. Nebudu s ním jednat,“ říká rezolutně. „On se nemá kam vrátit,“ poznamenává. „Právě proto si myslím, že bude chtít k vám,“ reaguje na to Štěpánka Radikovská. „Proto jsem paní doporučovala, aby pachateli řekla, že už v tom vztahu pokračovat nechce, že to pro ni skončilo a chce žít svůj život. Aby za ním nejezdila, nekomunikovala s ním,“ dodává poradkyně.

Novotná však působí odhodlaně tyrana do svého života již nepustit. „Za 26 let manželství jsem nezažila takové peklo jako s ním za dva roky. Nyní už jsem získala zpátky své sebevědomí. Mám svojí práci mezi lidma, která mě baví. Je ze mě jiný člověk. Po něm mi zbyla památka - poloslepé oko,“ dodává s ironií.

Pomoc pro oběť i pachatele

„Líbí se mi, že paní Novotná našla sílu to řešit, má nadhled a ví, že to není normální. Neříká si ‚chyba je ve mně’,“ říká Radikovská, podle které je právě to častý problém u obětí domácího násilí. „Pachatel je natolik zpracuje, že uvěří, že chyba je na jejich straně. Že něco udělaly špatně, že se nechovaly správně, špatně třeba uvařily,“ popisuje.

Odškodné obětem

Zákon číslo 45/2013 o obětech trestných činů je účinný od 1. srpna 2013, rozšiřuje práva a obecně zlepšuje postavení oběti v trestním řízení, mimo jiné také upravuje i náhradu škody a peněžitou pomoc obětem. „Do dnešního dne bylo podáno 496 žádostí o odškodnění. Dosud jich bylo vyřízeno 321 a z toho 138 kladně,“ říká Jakub Severa, ředitel odboru odškodňování Ministerstva spravedlnosti.

Celkem bylo obětem vyplaceno přes dvanáct milionů korun. Paušální částky vyplácené obětem jsou 10 000 u prosté újmy na zdraví, 50 000 u vážné újmy na zdraví a 200 tisíc je vypláceno pozůstalým v případě smrti oběti trestného činu. Peníze na odškodné se čerpají ze státního rozpočtu a poté se vymáhají po pachateli zločinu. „Daří se nám to podobně jako samotným obětem, takže skoro vůbec,“ poznamenává Severa.

Kromě odškodného má poškozený právo na odbornou pomoc, na informace o průběhu řízení, na ochranu před hrozícím nebezpečím a na ochranu soukromí.

Pracovníci poraden Probační a mediační služby se setkávají s oběťmi násilí mezi partnery, ale často i s mezigeneračním týráním. Jejich záběr je však ještě daleko širší. „Chodí sem lidé, kterým někdo dluží peníze nebo rodiče, kterým partner nechce dávat děti nebo neplatí výživné. Zákon o obětech je ale primárně zaměřen na oběti zvlášť závažných trestných činů, takže vydírání, domácí násilí, ublížení na zdraví, znásilnění,“ upřesňuje Radikovská. „Pro oběti je dobré, že to vyslechnem, snažíme se je pochopit a neodsuzujeme je, neříkáme jim třeba, že jsou hloupí, že si to nechali líbit,“ domnívá se.

Probační a mediační služba realizuje kromě toho i řadu dalších projektů, v nichž pracuje například i s pachateli trestných činů a pomáhá jim při návratu do běžného života. Je zaměřena především na práci s pachateli.

Způsob pomoci obětem upravuje od loňského srpna speciální zákon o obětech trestného činu. Přiznává jim některá práva a peněžní náhradu škody. „Myslím, že je zákon je dostačující. Zatím se neukázalo, že by potřeboval nějak novelizovat. V tuto chvíli běží dobře,“ domnívá se vedoucí projektu Proč zrovna já a zástupkyně ředitelky Probační a mediační služby Jana Libíčková.

Oběť se může obrátit na kterékoli pracoviště Probační a mediační služby. Případně na právníky či neziskové organizace, které se jim zdarma pokusí pomoci (jejich kompletní seznam najdete zde). Libíčková podotýká, že o pomoc může požádat kdokoli, kdo se cítí jako oběť, nejen v případě, kdy byl pachatel již odsouzen.

„Jedna ze služeb, které poskytujeme, jsou také psychoterapeutické služby, takže máme nasmlouvané psychoterapeuty. Obětem a pozůstalým u zvlášť závažných trestných činů umožňujeme bezplatnou psychoterapeutickou péči s pokud možno minimální čekací dobou,“ říká Libíčková.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Budovu burzy v Kodani zachvátil požár, její věž se zřítila

16. dubna 2024  9:43,  aktualizováno  10:38

Aktualizujeme Jednu z nejznámějších budov Kodaně – historickou burzu cenných papírů Børsen – v úterý...

Více obsahu v moderním vzhledu. Portál iDNES.cz se čtenářům představuje v novém

16. dubna 2024  10:16

Zpravodajský portál iDNES.cz po několika letech nabídne novou podobu. Zjednodušuje strukturu,...

Žádná pacientka si nestěžovala, hájily před soudem kolegyně Cimického

16. dubna 2024  7:56,  aktualizováno  10:03

Hlavní líčení v případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalován ze čtyř znásilnění a 35...

Policie obvinila muže z vraždy družky u Dačic, po činu se přiznal

16. dubna 2024  9:05,  aktualizováno  9:39

Krajští kriminalisté dnes obvinili z vraždy staršího muže. V domě u Dačič na Jindřichohradecku o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...