Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oběti páteční tlačenice se udusily, tvrdí dánská policie

  16:58aktualizováno  16:58
Dánská policie uvedla, že všech osm obětí páteční tlačenice při koncetru americké skupiny Pearl Jam na rockovém festivalu v Roskilde se udusilo. Podle policie oběti na rozbahněné zemi uklouzly a dav je ušlapal.
V souvislosti s neštěstím odřekly své vystoupení na festivalu britské skupiny Oasis a Pet Shop Boys.

"První poznatky, které máme k dispozici, ukazují, že příčinou smrti bylo udušení. Oběti měly tak stlačené plíce, že se nemohly nadechnout," prohlásil zástupce komisaře Bengt Rungström. "Obecenstvo se hodně hýbalo, což vysvětluje, že někteří diváci v tlačenici spadli a stáhli k zemi další, když se pokoušeli vstát," dodal.

Řekl, že na festivalu se běžně užívaly drogy, nebyl ale s to uvést, zda hrály nějakou roli při umačkání osmi mladých lidí. Jak vyplývá z výslechů festivalových zřízenců, diváci před pódiem, na němž vystupovala americká skupina Pearl Jam, byli mnohem neklidnější a násilnější než obvykle. Koncert Pearl Jam sledovalo kolem 50 tisíc lidí.

Skoro jsme se nemohli pohnout, říká svědek
Jeden dánský svědek, dvaadvacetiletý Esben Christensen, který byl zhruba 50 metrů od místa neštěstí, řekl novinářům: "Skoro jsme se nemohli pohnout. Byla tma. Nic jsem neviděl, pouze jsem slyšel hluk."

"Myslím, že půda rozbahněná po pátečním dešti, hrála jistou roli v této tragédii," uvedl dvaadvacetiletý Toni Larsen. "Klouzalo to téměř jako na kluzišti," poznamenal.

Vyšetřovatelé zatím nejsou s to vysvětlit, proč oběťmi byli muži, kteří mají obvykle větší fyzickou sílu než ženy. Zranění utrpělo 25 osob, z toho čtyři vážná.

Policie už zná oběti tlačenice
Podle policejních zpráv tlačenici při koncertu nepřežili jeden Němec, Holanďan, tři Švédové a stejný počet Dánů. Všechny oběti byly muži ve věku od 22 do 27 let.

Kvůli neštěstí odřekly vystoupení skupiny Oasis a Pet Shop Boys
V souvislosti s neštěstím odřekly své sobotní vystoupení na festivalu britské skupiny Oasis a Pet Shop Boys. "Oasis a Pet Shop Boys tak učinily z úcty k těm, kdo zemřeli, a k jejich rodinám. Je nevhodné pořádat dnes vystoupení," uvedly obě skupiny ve společném prohlášení.  Zároveň hudebníci vyzvaly pořadatele, aby hlavní pódium pro zbytek festivalu, který má trvat do neděle, uzavřeli, aby mohla být řádně vyšetřena smrt osmi fanoušků.

Pearl Jam v sobotu oznámili, že ruší koncert nedělní koncert v belgickém Werchteru, a pondělní vystoupení v nizozemském Rotterdamu. Organizátor rotterdamského koncertu řekl, že členové skupiny, šokovaní tím, co se stalo v Roskilde, si přejí se co nejrychleji vrátit do Spojených států.

Pearl Jam začali hrát v pátek krátce před půlnocí
Když Pearl Jam začali hrát v pátek krátce před půlnocí, fanoušci se začali tlačit dopředu, aby se dostali blíže k pódiu. Členové skupiny křičeli na dav, aby od jeviště odstoupil, a přestali hrát, když diváci neuposlechli.

Na místě tragedie zasahovalo patnáct sanitek.

Vloni byla stejným způsobem umačkána jedna dívka při festivalu v sousedním Švédsku.

Kromě domácích Dánů tvořívají největší účastnickou skupinu Švédové, jichž je letos podle některých odhadů více než třetina z celkového počtu návštěvníků, kterých se do Roskilde sjelo na 100 tisíc.

Festival v Roskilde, ležícím zhruba 40 kilometrů západně od Kodaně, byl zahájen ve čtvrtek. Je to jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů v Evropě a koná se každoročně od roku 1971 na místní farmě. Loni se ho zúčastnilo zhruba 100 tisíc lidí hlavně ze severských zemí a Německa.

iGLOBE: Informace o Dánsku

 

Účastníci rockového festivalu v dánském Roskilde dávají květiny na místo, kde bylo umačkáno osm lidí, 1. 7. 2000

Účastníci rockového festivalu v dánském Roskilde pokládají květiny na místo, kde bylo umačkáno osm lidí, 1. 7. 2000

Dívky v dánském Roskilde oplakávají osm lidí, kteří byli umačkáni při koncertu americké skupiny Pearl Jam na rockovém festivalu, 1. 7. 2000

Sanitka odváží lidi, kteří se zranili v pátek v noci v tlačenici při koncertu americké skupiny Pearl Jam na rockovém festivalu v dánském Roskilde, 1. 7. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz