Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mezi oběťmi metanolové aféry jsou důchodci i zaměstnaní, bezdomovci ne

  • 959
Počet lidí otrávených metanolem neustále narůstá. Většina z nich doplatila na alkohol z pouličních prodejen. Oběti levného pití přitom nejsou lidé bez domova. Někteří sice bydleli na ubytovnách, často se ale jedná o "řádné" občany, kteří chodili pravidelně do zaměstnání.

Policie a hygienici prověřují večerky a stánkové prodejny s nejlevnějším alkoholem po celém Česku. Kontroloři už začátkem týdne upozornili, že nebezpečný alkohol se objevil hlavně v plastových barelech, ze kterých ho prodejci rozlévají. Toto balení patří k tomu nejlevnějšímu, co lze na trhu s alkoholem koupit.  

"Lze to přičíst snaze vytvořit levnější produkt a tím nalákat potenciální zákazníky," uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Lidé se snaží nákupem rozlévaného alkoholu ušetřit, přitom se většinou nejedná o bezdomovce. Jednotlivé případy nespojuje ani věk - mezi těmi, kdo vypití nebezpečného alkoholu nepřežili, jsou lidé nad šedesát let i třicetiletí.

"U nás leží čtyři lidé a rozhodně nejde o bezdomovce. Někdo pracuje, někdo je už v důchodu,“ řekl například primář ARO havířovské nemocnice Robert Bocek. Připustil ale, že většina lidí, kteří jsou na jeho oddělení hospitalizováni, si alkohol koupila ve stánku na sídlišti v Havířově-Šumbarku. A zde žije řada lidí, kteří patří spíše k vrstvě s nižšími příjmy.

Slušní lidé, běžný vzorek populace

Smrtící metanol

Podrobně se lékaři ani policisté s ohledem na ochranu osobních údajů nechtějí k sociálním situacím obětí metanolu vyjadřovat. Některé případy ale slova primáře Bocka potvrzují.

Třiasedmdesátiletý muž z Brodku u Přerova, který ve středu zemřel v přerovské nemocnici, byl podle brodeckého starosty Jana Beneše běžně situovaný penzista. Také dvaapadesátiletá žena ze stejné obce, která po otravě dál zůstává v nemocnici, rozhodně nepatří do kategorie sociálně slabých obyvatel. "Pracuje u rozvážkové služby, která distribuuje noviny. Ona i ten pán jsou slušní lidé, běžný vzorek populace," podotkl starosta.

Zaměstnání měl i dvaačtyřicetiletý muž z Havířova, který zemřel v den svých narozenin ve znojemské nemocnici. Pracoval jako člen ostrahy v supermarketu.

Někteří bydleli na ubytovně

V přerovské nemocnici ale skončili i otrávení v horší sociální situaci. Pětačtyřicetiletý muž i jednadvacetiletá dívka, kteří podle všeho v neděli popíjeli osudný alkohol společně v Oseku nad Bečvou a oba na následky otravy zemřeli, bydleli ve zdejší ubytovně motorestu Osečanka. "Dívka zde bydlela osm měsíců, věčně byla bez koruny. Nájem za ni platila sociálka," řekl šéf motorestu Bohumil Malátek.

I druhý obyvatel ubytovny byl nezaměstnaný. "Vím, že nikde neměl práci, nájem ale vždycky platil, prý mu pomáhali rodiče. Živil se příležitostným sběrem železa, občas si u nás vydělal pár korun úklidem venkovních prostor,“ popsal Malátek (více o tomto případu najdete zde).

Někteří lidé, kteří kvůli metanolu skončili v péči lékařů, navíc rozlévaný alkohol z barelů nepili. Například ve Zlíně si někteří z nich koupili běžné lahve s alkoholem, navíc v kamenném obchodě (více zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video