Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oběť Saddám Husajn?

  10:03aktualizováno  10:03
Včerejší článek Pavla Macků Do války se Saddámem raději ne končí takřka dojemnou pasáží o pošlapávání práv suverénního státu a suverénních lidí v této zemi ze strany agresivních Spojených států. Ty prý měly raději zahájit útok hned a alibisticky nemaskovat své skutečné ambice podporou vyslání tzv. zbrojních inspektorů OSN. Jak autor naznačuje, ve skutečnosti totiž nejde USA o odstranění hrozby zbraní hromadného ničení, ale o kontrolu nad iráckými nalezišti ropy. Domyslíme-li tuto tezi do důsledku, dojdeme k závěru, že se na válku s Irákem chystal Bushův establishment již od začátku svého funkčního období a jen čekal na vhodnou záminku.

Vzhledem k tomu, že tento názor není ojedinělý a periodicky se objevuje v různých médiích, stojí za to na něj reagovat. Skutečnost je taková, že administrativa George W. Bushe měla po svém nástupu do funkce de facto jediný úkol: oživit americkou ekonomiku, nebezpečně spějící k recesi po dlouhých letech růstu. Vzhledem k prezidentově naprosté nezkušenosti v mezinárodních vztazích měl být přístup k této oblasti politiky velmi obezřetný - vzpomeňme, jak opatrně řešil Bush spor s Čínou ohledně amerického špionážního letadla, které po kolizi s čínskou stíhačkou nuceně přistálo na čínském území. Útok teroristů v září 2001 proto znamenal naprostý šok a následně obrat v americké zahraniční politice.
K pochopení kroků USA je zapotřebí si uvědomit, že od vzniku Spojených států nikdy nedošlo k ozbrojenému útoku na jejich území. Současná zahraniční politika USA je proto motivována nikoli agresivními sklony, ale velkými - a pro zbytek světa někdy obtížně pochopitelnými - obavami. A zde je také klíč k pochopení amerického tlaku na Irák: Představa, že někde existuje nepřátelský diktátor, který je schopen a ochoten použít zbraně hromadného ničení (jak v minulosti dokázal), nebo je poskytnout teroristům, je pro USA zcela nepřijatelná. Proto se připravují na potenciální vojenský konflikt, proto riskují zhoršení se svými arabskými spojenci v oblasti a nepřátelství světového veřejného mínění.
Faktem totiž je, že nebezpečí ze strany Saddáma Husajna je velmi reálné. Vzpomeňme si, že Irák od roku 1991 trvale porušoval a sabotoval přijaté rezoluce Rady bezpečnosti OSN a roku 1998 zbrojní inspektory ze země vypověděl. Podle všech hodnověrných zdrojů proto, aby mohl pokračovat ve vývoji a výrobě chemických a biologických zbraní. Pavel Macků správně uvádí, že inspektoři doposud žádné zbraně hromadného ničení nenašli, což - jak se zdá - jeho i mnohé další komentátory nadmíru překvapuje. Připomeňme však, že Husajnův režim měl celé čtyři roky na to, aby vyhodnotil předchozí činnost zbrojních inspektorů a připravil plán pro systematické klamání a podvádění po jejich návratu, s nímž jednoho dne musel počítat.
Jakmile by Husajn obnovil svůj zbrojní arzenál, velmi pravděpodobně by jej využil k mezinárodnímu vydírání, které praktikuje - bohužel úspěšně - Severní Korea. Stejně tak je možné, že by chemické nebo biologické zbraně prodal některé z teroristických skupin. Vzhledem k tomu, jak urputně Husajn na svých chemických a biologických zbraních trval, se nelze divit, že jsou představitelé USA a Británie skeptičtí ohledně jeho současných úmyslů. Lež patřila po celou dobu Husajnovy kariéry k jeho hlavním politickým nástrojům: proč bychom měli předpokládat, že se z notorického lháře (a kromě toho systematického kata a mučitele svých "suverénních občanů") stal náhle upřímný a kooperativní státník?
Historie ukázala, že Husajn rozumí jedinému argumentu, a to hrubé síle. Vyvíjení maximálního nátlaku na jeho režim proto není "zbytečným ponižováním a pošlapáváním suverenity", ale de facto jediným způsobem komunikace, kterému je Husajn ochoten naslouchat. Pokud něco může odvrátit válku, je to právě demonstrace masivní síly a ochoty ji použít. I pokud tato forma komunikace selže a skutečně dojde k válce, není nutné pro Husajna ronit slzy. Ostatně, první, kdo by si po odstranění tohoto obdivovatele Josifa Stalina oddychl, by byli iráčtí občané.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz