ČSSD chce školní obědy zdarma. Je to populismus, kritizuje opozice

  12:20aktualizováno  12:20
ČSSD chce ve Sněmovně prosadit bezplatné stravování pro předškoláky a první stupeň základních škol. Plán sociálních demokratů podporuje i premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Pokud návrh projde, mohl by platit v roce 2020 a začít společně se školním rokem.

Žáci otrokovické Základní školy Mánesova si dávají na tácy polévku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ČSSD nepředpokládá, že by návrh neprošel. Premiér už dal najevo, že má strana jeho podporu a to tak, jak návrh předloží. Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové vzbudí bezplatné stravování vlnu emocí, ale strana hraje na citlivou strunu. 

„Všichni si přejeme, aby žáci ve školách byli úspěšní. Každý žák má rovnost ke vzdělání. Jenže tak to ve školách momentálně není. Byli bychom rádi, abychom tímto zákonem přispěli. Aby děti stolovaly, měly správné návyky a věříme, že při hlasování získáme podporu,“ popisuje Kateřina Valachová. 

Sociální demokracie se opírá o zahraniční zkušenosti. Bezplatné školní stravování má Finsko, Švédsko, Skotsko a schválilo je také Slovensko.

04.prosince 2018 v 14:52, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 13:07

Národní rada Slovenska dnes odhlasovala obědy zdarma pro děti v posledním roce mateřských škol od ledna a na základních školách od září příštího roku.

Jde o nákladný návrh, na který vláda ve výhledu ale momentálně nemá peníze. Ministerstvo školství již dnes rozděluje zhruba 30 milionů korun na obědy pro sociálně znevýhodněné. Pokud ovšem ve vládě zavládne shoda, premiér na rok 2020 potřebné finance podle vyjádření své mluvčí najde. Samotné ministerstvo vidí pozitivní dopad podpory obědů. 

„U dvou třetin dětí, které se často rekrutují například z rodin matek samoživitelek, se například prokazatelně zlepšila školní docházka a u některých také prospěch. Tato podpora má tedy jednoznačně smysl. Pokud bychom hovořili o plošném zavedení, jedná se zhruba o milion dětí, což znamená náklady okolo šesti miliard korun,“ vypočítává mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

Obědy zdarma mají už i na Slovensku, proč ne my?

Ministerstvo musí nejdříve zpracovat několik variant, které by realizaci ambiciozního plánu umožnily. „Jde o legislativní, technické a finanční dopady, o kterých se bude ministerstvo bavit v rámci koalice. Vypočítané prostředky zahrnují také podporu školních jídelen a jejich personálu, protože lze očekávat, že se výdeje obědů zvýší o zhruba pětinu, což bude znamenat vyšší nároky na kuchařky,“ dodává Lednová. 

Současné dotování obědů podle sociální demokracie nestačí. Problém je podle Aleny Gajdůškové v tom, že ti, kteří obědy už teď mají, tak přijímají dávku od zřizovatele. 

„Zřizovatelé už sice obědy dotují, ale pokud na ně samoživitelky nemají potřebných pět set korun, tak o tuto dotaci přicházejí. Je to diskriminace proti sociálně slabším. To je důvod, proč by měly být obědy na mateřských a základních školách bezúplatné pro každé dítě,“ říká Gajdůšková.

Populismus a mecenášství, tvrdí k návrhu opozice

Postupy Andreje Babiše a ČSSD odsuzují některé opoziční strany. Pobouřil například místopředsedu ODS Jana Skopečka, který také upozorňuje na dlouhý řetězec pro připravování obědů, než se k dětem na stůl dostanou.

03.prosince 2018 v 00:03, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 13:05

Obědy zdarma? To znamená, že producenti dodají do škol suroviny zdarma a kuchaři se vzdají mzdy a uvaří obědy pro děti bez nároku na odměnu? Nebo jde o další socialistický švindl v řadě ve stylu vytaháme daněmi více peněz od lidí a pak za jejich peníze budeme dělat “mecenáše”? https://t.co/zWBMADuvuK

Současně také visí ve vzduchu otázka, k jaké kvalitě obědů celkový návrh povede. Momentálně rodiče doplácí průměrně v mateřských školách třicet pět korun denně, u základní školy je to dvacet pět korun. Někteří oslovení rodiče by si naopak i rádi připlatili, pokud by to znamenalo vyšší kvalitu.

„Můžeme si v rodinném rozpočtu dovolit zhruba padesát korun denně na školní obědy a rádi je dáme, pokud si na něm děti pochutnají,“ říká matka dvou dětí, které chodí na první stupeň. 

Do podpory obědů ve školách pro chudší rodiny se zapojuje také program ministerstva práce a sociálních věcí, který je dotovaný z evropských fondů. Ministerstvo ho vyhlašuje vždy jen na jeden rok, v tomto školním roce je do něj zapojeno devět krajů. Díky tomu se u nás chodí pravidelně na obědy v tomto školním roce ve skoro pěti stech školách zhruba šest tisíc dětí. 

Například Praha je do programu bezplatných obědů pro školáky a předškoláky zapojená už dva roky od roku 2016. V metropoli se ho letošní rok účastní bezmála osmdesát škol, ve kterých dostává jídlo zdarma zhruba tři sta padesát dětí. V mateřských a základních školách se v Praze vzdělává dohromady kolem sto čtyřiceti tisíc školáků a předškoláků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Podle TI je senátor Valenta ve střetu zájmů. Nic neporušuji, brání se politik

Majitel společnosti Synot a senátor Ivo Valenta.

Česká pobočka organizace Transparency International (TI) podala v pondělí podnět k Magistrátu města Zlína týkající se...

Chátrající budovy ladem a obří ztráty. Armáda jde proti ministerstvu

Armáda. Ilustrační foto.

Armádní nemovitosti za více než šest miliard korun leží ladem. Stát jen letos utratil za jejich správu dvaatřicet...

Pilot před přistáním v Praze volal policii, na WC se našel obrázek bomby

Letadlo, v němž letuška našla na WC papírek s nakreslenou bombou, na ruzyňském...

Pravidelný let z Manchesteru do Prahy měl v neděli mimořádně napínavé přistání. Urychlil ho nález letušky na jedné z...

Najdete na iDNES.cz