Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oběd prezidentů: Irák a Afgánistán

  16:57aktualizováno  16:57
Praha - Hlavním tématem rozhovoru prezidentů při dnešním obědě byl podle očekávání vztah k Iráku, ale nakonec se hovořilo také o Afgánistánu. "Všichni Evropané výrazně ocenili přístup prezidenta Bushe, který se rozhodl přístup k Iráku řešit prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN," sdělil dobře informovaný zdroj. Hlavy členských států Aliance se rovněž shodly, že v případě neúspěchu řešení iráckého problému ve spolupráci s OSN by již nemělo smysl tento postup opakovat.

Hlavy členských států Aliance se rovněž shodly, že v případě neúspěchu řešení iráckého problému ve spolupráci s OSN by již nemělo smysl tento postup opakovat. "Pro tento případ americký prezident přislíbil, že  bude svůj postup konzultovat se spojenci z NATO," upřesnil již citovaný zdroj.

Prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance dnes sice přijali prohlášení podporující požadavek odzbrojení Iráku, ale některé evropské státy - především Německo a Francie - potvrdily zdrženlivost vůči odhodlání USA vynutit si poslušnost Iráku silou.

Ve společné rezoluci NATO uvádí, že je silně znepokojeno terorismem a šířením zbraní hromadného ničení. Aliance zároveň důrazně vyzvala Irák, aby okamžitě a bezpodmínečně splnil podmínky rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Německo a Francie však upozornily, že případné vojenské intervence proti Iráku se nehodlají účastnit bez souhlasu OSN. - o postoji Francie a Německa zde

Podle společného prohlášení aliance musí Irák splnit své závazky, aby bylo možné obnovit mezinárodní mír. "Rada bezpečnosti rozhodla o této rezoluci, aby poskytla Iráku poslední možnost ke splnění závazků," zní oficiální dokument NATO.

"Připomínáme, že Rada bezpečnosti varovala ve své rezoluci Irák, že při porušování svých závazků bude čelit vážným následkům."

Na stranu Spojených států, které soudí, že pro případný úder na Irák není třeba mandátu OSN, se tradičně postavil britský premiér Tony Blair. Američané počítají s tím, že by se případné operace v Iráku zúčastnily alianční státy, ale nikoliv celá aliance.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz