Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obecní školky odmítly dvacet tisíc dětí, soukromé chtějí až 20 tisíc korun

  1:37aktualizováno  1:37
"Bohužel, zkuste to za rok." Tisíce rodin opět neuspěly při zápisech do školek. Kdo nutně potřebuje zapsat dítě už od září, musí zvolit školku soukromou. Přibývá však negativních zkušeností.

Plno už začínají mít i mnohé soukromé školky, jejich kapacita je totiž nižší. Ilustrační foto. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Když se Kateřina Valešková z velkého satelitu kousek od Prahy dozvěděla, že do obecní školky berou nejen její předškolačku, ale i druhou, ani ne tříletou dceru, byla dost překvapená. "Mám radost, počítala jsem s tím, že ještě rok budu muset pracovat jen na částečný úvazek z domova," říká žena, která se teď chystá po šesti letech zase do práce. Několik jejích sousedek přitom s dětmi jen o něco mladšími neuspělo.

U nich to žádné překvapení nebylo – obrovský nedostatek míst ve školkách se nedaří vyřešit už několik let. Přesná čísla nikdo nesleduje, ale ministerstvo práce a sociálních věcí už před dvěma lety odhadlo, že ročně se do školky tehdy nedostalo kolem deseti tisíc dětí. Teď to podle odhadů může být až dvakrát tolik.

V mnoha školkách to vypadalo jako v té na českobudějovické ulici Jana Opletala. "U zápisu bylo 113 dětí, z toho jsme jich přijali 49 a dvacet jich nakonec vzali jinam," vyčíslila ředitelka Hana Lafatová.

V bitvě o místo ve školce neuspěla ani rodina Kláry s čtyřletým synem. I ona se chystala do práce, ale musí zůstat doma ještě další rok. "Našli jsme sice soukromou školku, ale za deset tisíc měsíčně za dopoledne se nám rozhodně nevyplatí," říká mladá žena z Prahy.

Proč chybějí školky

Do mateřských škol chodí kolem 350 000 tisíc dětí. Celkově je jejich kapacita dostatečná, navštěvuje je dokonce 30 tisíc dětí mladších tří let, což je možné jen tam, kde se místa nezaplní staršími. Jde však o celostátní statistiku, která nezohledňuje, kde rodiny bydlí. Ve velkých městech a satelitech kolem nich je to jinak – školek je velký nedostatek. Obce nemají žádnou povinnost to řešit a ne všude kapacitu školek zvyšují. Někde přistavěli nové či umožnili rodičům, aby alespoň dopoledne dávali děti na hlídání do domů dětí a mládeže, kam chodí školáci odpoledne na kroužky. Vláda teď odsouhlasila plán, aby do školek mohly i dvouleté děti, to by situaci dále zhoršilo – na jedno místo bude více zájemců.

Na levnější soukromou školku v dosažitelné vzdálenosti nenarazila – za celodenní docházku chtějí v hlavním městě často patnáct tisíc měsíčně. A školka, která stála šest tisíc, měla hned plno.

Její sestřenice přitom narazila v Českých Budějovicích na školku za 5 500 korun za celodenní docházku, což se rodině už vyplatí. A například v Příboře stojí privátní školka necelé tři tisíce korun.

Je však třeba počítat s tím, že v těchto školkách není dražší jen školné – běžná školka stojí 300 až 600 korun měsíčně – ale i jídlo.

Někde spousta kroužků, jinde jen spousta peněz

Mnohé soukromé školky už přesto začínají mít plno, jejich kapacita je většinou o dost nižší než státních. Klářinu rodinu při pátrání po soukromé školce zarazilo, jak velké rozdíly mezi nimi jsou – a nejen cenové. "Někde mají za patnáct tisíc v ceně různé kroužky, plavání či třeba výlety, kdežto jinde jde spíše jen o hlídání dětí bez pořádného programu," popisuje.

Ani soukromá školka, která vypadá lákavě, přitom nemusí být nakonec žádné terno. Kateřina Šmatláková chtěla svého syna přihlásit do nově vznikající pobočky soukromé školy nedaleko Prahy. Majitelka jí tvrdila, že už má dost zájemců, ale její syn tam zprvu chodil sám, a když se do školky vrátil po nemoci, pobočka už byla bez vysvětlení úplně zavřená.

Majitelka rodině dodnes nevrátila ani vybranou zálohu. Redakci MF DNES se ji nepodařilo telefonicky zastihnout, ale před časem na webu zveřejnila informaci, že otevření pobočky pouze zprostředkovávala.

Mateřská škola U Santošky, Praha 5

Podobně dopadli i rodiče, kteří tento školní rok přihlásili děti do jedné ze soukromých školek na pražském Strahově. Nabídka zněla lákavě, mnozí zaplatili školné až na rok dopředu a pak mimo jiné zjistili, že školka je ve zcela nevyhovujících prostorách. Majitel, jehož školka funguje jako občanské sdružení, se s nimi však nechce moc bavit.

Soukromé školky podobně jako obecní spadají pod kontrolu České školní inspekce. Musí však být zaregistrované jako školské zařízení. "Školka, která není zapsána ve školském rejstříku, není školské zařízení, ale obecně podnikatelský subjekt, o jehož existenci stěží můžeme mít nějaké informace," uvedl mluvčí inspekce Libor Vacek. I o to by se proto rodiče měli zajímat.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz