Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obecní byty obcházejí detektivové. Hledají černé nájemníky i varny drog

  12:49aktualizováno  12:49
Drnčící zvonek u dveří nemusí znamenat podomního prodejce nebo revizora plynoměru. Může jít o bytového detektiva, který pátrá po neoprávněně pronajímaných obecních bytech. Jen letos kvůli tomu dostalo výpověď z městských bytů 184 nájemníků.

Najatí detektivové získávají cenné informace od sousedů, pomáhají ale i účty za elektřinu nebo nevybraná pošta ze schránky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Když nedávno zazvonili u dveří, za nimiž měl podle informací detektivů bydlet starší muž, otevřela jim mladá dívka. S ní sdílely byt ještě další dvě studentky.

Dotaz na majitele je zprvu nezaskočil a tvrdily, že jsou jeho neteře. Dalším pátráním však detektivové zjistili, že majitel před třemi lety zemřel. Dívky pak přiznaly, že s ním nemají nic společného a za byt platí jeho příbuzným tržní nájemné, ačkoliv rodina dávala městu nájem regulovaný. Protože je taková věc ilegální, příbuzní zemřelého o byt kvůli tomu přišli.

Někdy napoví otisky bot, jindy promluví sousedi

Podobných případů řeší profesionální pátrači desítky. Podvod přitom může odhalit zdánlivý detail: nevybíraná schránka, neobvyklé zvuky vycházející z bytu nebo příliš velké množství otisků bot vedoucích ke dveřím.

VRÁCENÉ BYTY

Výpovědi z nájmu
2006: 96
2007: 131
2008: 170
2009: 184
Celkem: 581
Vyklizení exekucí
2006: 112
2007: 60
2008: 33
2009: 17
Celkem 222
Údaje za letošní rok jsou za první
tři čtvrtletí.
Zdroj: bytový odbor magistrátu

Někdy detektivům napoví i čísla, třeba nezvykle velké účty za vodu nebo elektřinu. Detektivové ale při pátrání nejvíce spoléhají na sousedy. Ti bývají nejlepším zdrojem informací.

"Když citlivě mluvíte se sousedy, sami vám dají navigaci. Nikdo nemá rád, když se sousední byty někomu pronajímají," popsal častou metodu práce Vít Bárta, šéf detektivní agentury ABL, která se odhalováním nelegálních pronájmů zabývá.

Zaměstnanci agentury systematicky kontrolují dům po domě, když narazí na podezřelé věci, věnují se bytu podrobněji a vracejí se do něj. Někdy mohou dokonce byt nechat sledovat.

Pátrání v některých případech odhalí, že se místo jednoho či dvou nájemníků v bytě střídají desítky lidí. Většinou to znamená, že byt používají prostitutky nebo narkomani. "Podobné případy potom předáváme policii," řekl Bárta.

Skrytou výrobnu drog pomohl odhalit podivný zvuk

V jednom z domů v centru města pomohli třeba sousedé agentuře odhalit výrobnu drog. Nezdál se jim totiž podivný bublavý zvuk vycházející z bytu obývaného velkou skupinou mladých lidí.

Detektivové šli téměř najisto. "Při kontrole ovšem v bytě nebyly vidět žádné potřeby pro přípravu drog, ale zjistili jsme, že dispozice bytu neodpovídají údajům v dokumentaci," vylíčila mluvčí agentury Zuzana Frýaufová. Nájemci totiž byt přestavěli, a jak později zjistili policisté, za jednou z přepážek se skrývala malá drogová laboratoř.

Pokud v podobných případech nájemník odmítne s detektivy na kontrole spolupracovat, výpovědi z bytu se tím stejně nevyhne. "Neumožnění kontroly se bere jako důvod k výpovědi," potvrdil Bárta.

Nelegálně využívané byty dostanou potřební senioři

Kontroly městských bytů provádějí detektivové po dohodě s magistrátem už několik let. Město se s jejich pomocí snaží získat nazpět byty, které nájemci nelegálně pronajímají či nevyužívají.

Vrácené byty potom magistrát využívá pro sociálně slabé lidi nebo zaměstnance nedostatkových profesí. Od začátku akce získalo město zpět přes pět stovek bytů. "V současné době připravujeme návrh pronájmu takto získaných bytů pro další seniory, kteří se ocitli v tíživé situaci. Počítáme, že do konce roku nám budou vráceny další byty," uvedl radní Jiří Janeček.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz