Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obecní byt přijde na miliony korun

  9:09aktualizováno  9:09
Praha - Nedostatek obecních bytů vyšponoval jejich ceny téměř na úroveň bytů soukromých. Navíc je složité se vůbec stát žadatelem o něj. Ročně se v každé městské části uvolní pouze kolem stovky bytů, přitom žadatelů o nájemní bydlení jsou tisíce.
Získat byt proto není vůbec snadné, mnohdy se lidé dostanou do začarovaného kruhu.

Chtějí-li se totiž usadit například mladí manželé v některém z domů v Praze 2, pak je nutnou podmínkou, aby alespoň jeden z manželů měl trvalé bydliště v Praze 2 po dobu minimálně tří let. "Zároveň musí manželé deklarovat, že do pěti následujících let si svou bytovou situaci vyřeší jiným způsobem," upozornila místostarostka této městské části Jana Černochová. Například musí založit stavební spoření, z něhož by si mohli byt koupit.

Každá z pražských radnic dělí své byty do skupin - jedna je vždy určena pro obyvatele se sociálními obtížemi, další většinou radnice přidělují na základě výběrového řízení, v němž rozhoduje výše nabídnutého nájmu.

Jak se dá získat obecní byt?

*
Nabídky zveřejňují radnice městských částí na úřední desce, v radničních novinách nebo na internetu. Tady zájemci získají podrobné informace a důležité pokyny.

*O pronájmy bytů se starají odbory obecního majetku.

*Účast ve výběrovém řízení o byt s neregulovaným nájmem nebývá podmíněna trvalým bydlištěm v dané městské části. Naopak sociální byty s regulovaným nájmem získají pouze „místní“.

*Smluvní nájemné se pohybuje od 5 do 40 tisíc korun měsíčně podle velikosti bytu a lokality.
V tomto případě nemusí být okruh zájemců omezen jen na obyvatele konkrétní lokality, ovšem někdy bývají zvýhodněni. Pak však měsíční nájem dosahuje částek obdobných jako u ostatních nemovitostí. Od pěti do čtyřiceti tisíc korun v nadstandardních bytech.

O krok blíže k nové domácnosti se v soutěži posunují lidé potřební pro chod města, tedy určité žádané profese. Například mladé rodiny nebo právě již trvale žijící lidé v dané části.

Na byty, kde není regulované, ale smluvní nájemné, vyhlašují radnice soutěž. Jejím jediným kritériem bývá výše nabídnutého nájmu. Při takových soutěžích obvykle využívají úředníci obálkovou metodu a byt získá nejvyšší nabídka.

Praha 7 ročně pronajme na padesát bytů. Vyhlašuje soutěž na starší byty tak, že zájemce nabídne co nejvyšší první nájemné, další měsíce už platí jeho státem regulovanou výši.

"Původně jsme byty v rámci výběrového řízení pronajímali za neregulované nájemné. V tomto případě se jednalo měsíčně zhruba o šest tisíc korun za 1+1, patnáct tisíc za 3+1. Od tohoto systému jsme upustili, neboť současný systém, v němž požadujeme regulované nájemné s nabídnutou výší nájemného za první měsíc, omezuje nebezpečí neplacení nájemného," uvedla Helena Šmídová z radnice Prahy 7.

Za první měsíc bydlení v bytě 1+0 až 2+1 tak lidé nabízejí až sedm set padesát tisíc korun. Za byty větší, tedy tří- až pětipokojové se částka vyšplhá ke třem milionům, což už jsou sumy, za které lze pořídit byt v osobním vlastnictví.

O byty s regulovaným nájmem  mohou žádat lidé se sociálními problémy. Do seznamu žadatelů o takové bydlení mohou žádat pouze lidé, kteří splňují různá kritéria.

"Kvůli  velmi omezenému počtu uvolněných obecních bytů je Praha 2 přiděluje ze sociálních důvodů pouze svým obyvatelům," uvedla Černochová. Dalším kritériem jsou počet členů domácnosti, hygienická závadnost původního bytu, zdravotní stav, rozvod.  Ostatní lidé dostanou šanci při pronájmu půdních prostor, kde musí za vlastní peníze byt zrekonstruovat.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz