Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obec zatočí s odpadem. Zruší popelnice i papírové pleny

  10:14aktualizováno  10:14
Zruší popelnice, pronajmou lidem levně malé kompostárny, prvňáčci dostanou na svačiny krabičky, aby koše ve škole neplnily igelitové pytlíky. A do některých domácností s malými dětmi se dokonce vrátí látkové pleny.

Ostopovice chtějí radikálně zatočit s odpadem. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Snad žádná obec v zemi nemá tak převratné plány s odpadem jako Ostopovice na Brněnsku.

"Při vítání občánků dáváme dětem botičky, ale teď maminkám nabídneme, že místo nich od obce dostanou látkové pleny, poloviční množství, jaké dítě do dvou let potřebuje," popsala starostka Zuzana Benešová.

Bude to jeden z kroků, které by měly časem obec přivést k tomu, že se bude odtud na skládku nebo do spalovny vozit jen polovina odpadu než dosud.

Má na to nový recyklační plán, se kterým jí pomáhalo Hnutí Duha a jejž už v pondělí posvětilo i zastupitelstvo.

"Třídění odpadu bude pro zdejší obyvatele snadnější a ušetří i peníze," slibuje Tomáš Přikryl z Hnutí Duha.

Jak ale přesvědčit maminky, aby dětem znovu dávaly látkové pleny? "Papírové jsou pohodlnější, ale za pokus to stojí," soudí učitelka ve zdejší mateřské škole Hana Polášková. S tím, že se maminky zpočátku možná vyděsí, že budou zase pořád jen žehlit a prát, ale obec také počítá.

"Textilní pleny jsou už ale nyní jiné než kdysi. Maminkám je předvedeme ve zdejším mateřském centru," říká starostka.

Příští rok sice ještě obyvatelé Ostopovic zaplatí za popelnice pět set korun na hlavu jako v mnoha jiných obcích kraje, už v roce 2009 by však mělo být lépe.

Hromada takzvaného směsného odpadu by se totiž už v příštích měsících měla podstatně zmenšovat, a pak by mělo dojít i na to, že se náklady na likvidaci odpadu přestanou rozpočítávat na hlavu a lidé začnou opět platit jen za své odpadky.

Musí však ještě více třídit. A pomoci v tom má i to, že už nebudou házet "netříditelný" odpad do popelnic, ale do igelitových pytlů.

Podobně, jak to už dělají ve zdejší mateřské škole. "Na odpadky tady nemáme jeden koš, do kterého se všechno hází, ale několik plechovek. Žlutou na plasty, modrou na papír, zelenou na sklo a hnědou na bioodpad. Děti to baví a navíc je tak připravujeme na třídění odpadu," říká učitelka mateřské školy Hana Polášková a přiznala, že škola má také svůj kompost, na kterém končí i část odpadu z kuchyně.

To, co nyní rozjíždějí v Ostopovicích, je podle Hnutí Duha unikátní a do podobného projektu se zatím chce pustit jen obec Dubicko v Olomouckém kraji.

"Ani mne neudivuje, že do toho jdeme, když máme starostku od zelených. Trochu jsem skeptická v tom, aby to zase neskončilo všechno ve spalovně, ale co můžeme, to třídíme," slíbila Hana Handlová z Ostopovic.

Podle Tomáše Přikryla se vozí na skládky a do spaloven příliš mnoho odpadu i proto, že recyklační služby dobře nefungují. "Popelnice sice stojí před každým domem, ale ke kontejnerům na tříděný odpad to mají domácnosti průměrně sto čtyřicet metrů daleko," uvedl Přikryl a dodal, že zatímco v Česku se recykluje pětina komunálního odpadu, v Německu a Rakousku je to už asi polovina.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

PŘÍMÝ PŘENOS: Paroubek radí ČSSD, jak se má strana změnit

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádá v neděli...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz