Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obec šetří, kdo stavební odpad vyvezl

  11:35aktualizováno  11:35
L e d n i c e - V zámeckém parku v Lednici jsou černé skládky. Objevili je tam místní lidé a ihned na ně upozornili obec. Zatím není jasné, kdo několik vleček stavebního odpadu do lednického areálu vyvezl. "Při šetření se zjistilo, že se s největší pravděpodobností jedná o stavební odpad z rekonstruovaného skleníku," řekl Libor Kabát, starosta obce Lednice.

Největší skládku objevili lidé v anglické části areálu v blízkosti ramen řeky Dyje, jež parkem protéká. "Na skládce se našly umělohmotné fólie, rozbité skleněné tabulky a písek pro speciální restaurování žebroví skleníku," řekl Kabát. Nyní se musí zjistit, zda písek neobsahuje chemické přípravky. "V blízkosti, asi do jednoho kilometru, se totiž nachází pásmo ochrany vod druhého stupně," vysvětlil starosta.

CO HROZÍ VINÍKOVI

Tomu, kdo odpad do parku vyvezl, může obec ze zákona udělit pokutu až tři sta tisíc korun. "Šetření není uzavřeno. Nicméně prokazatelné je, že souvisí s činností, která se v prostorách parku děje. Garantem ochrany by měl být památkový ústav," podotkl Libor Kabát, starosta obce.

"Podle zákona o odpadech má obec právo věc řešit sama, my jsme jí pomohli, jak na to. Pokud by se na skládce objevily látky, které by mohly ohrozit spodní vody, příslušelo by to nám," vysvětlil vedoucí referátu životního prostředí na Okresním úřadě v Břeclavi Vilém Vyhnálek.

Ředitel Státního památkového ústavu Jaroslav Míčka se o záležitosti dozvěděl teprve v úterý, ale z informací, které získal od kastelánky zámku, usuzoval, že o odpad ze skleníku nejde. "Skládku v zámeckém parku tvořily především cihly. Ve skleníku žádné cihly nejsou. Navíc každá firma, s níž spolupracujeme, má přesně určeno, kam odpad ukládat," řekl. "Je to ale tak závažná informace, že tam okamžitě posílám kontrolu," slíbil.

Památkáři chtějí požádat policii, aby na pořádek v parku dohlédla.

"Požádáme obecní a případně i státní policii, protože jsou s tím spojeny náklady a my nemůžeme neustále jenom vyvážet haraburdí. V takovém případě budeme stíhat neznámého pachatele," podotkl Míčka.

 

 

 

Černá skládka v lednickém areálu

Černá skládka v lednickém areálu

Autor:


Témata: Písek, zákon, Dyje, Lednice

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz