Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obec se pře se šlechtici kvůli zámku

  12:10aktualizováno  12:10
Loučná nad Desnou - Velkorysý záměr obce Loučná nad Desnou na Šumpersku a potomků majitelů zdejšího zámku zřídit hotelovou školu po letech příprav skončí u soudu. Obec Loučná nad Desnou podala na Franze Kleina trestní oznámení, protože jej podezřívá z porušení zákona a vzájemných dohod.

"Kleinové jednali za našimi zády. Neinformovali nás o závažných krocích, které začali ve věci zámku podnikat na vlastní pěst," zdůvodnil starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek.

Obec založila spolu s Kleiny v roce 1992 společnost Moravia, s. r. o., která měla zchátralý zámek přestavět na luxusní hotel a hotelovou školu pro movité klienty. Do projektu vložila zámek a postupně osm milionů korun. Kleinové měli zajistit velkorysou investici v objemu čtvrt miliardy korun po finanční stránce. Po slibném rozjezdu, kdy Kleinové za dvacet milionů korun vyměnili zborcené střešní konstrukce, zdroje vyschly.

Kvůli potencionálním západním investorům se měla Moravia transformovat na akciovou společnost. Společníci se na tom shodli na sklonku roku 1996 a o změnu požádali krajský obchodní soud v roce 1997.

Nové vedení obce však nevidělo v projektu žádnou perspektivu. "Nebyl patrný žádný posun, proto jsme se snažili vystoupit ze společnosti," řekl Martínek.
Obec po rodině Kleinů žádala vyrovnání vložených osmi milionů korun. "Po vrácení našich peněz  bychom jim zámek předali bez dalších finančních nároků," uvedl Martínek. Kleinové podle něj opakovaně slibovali, že se s obcí vyrovnají, jakmile seženou peníze.

Starosta přiznává, že byl překvapen, když se v obchodním rejstříku objevila nová akciová společnost Moravia založená Franzem Kleinem. "Do majetkového vyrovnání je obec pořád obchodní partner a společník. Kleinové nám o svém kroku nedali vědět," zlobí se Martínek.

Advokátka obce Miroslava Hustáková v trestním oznámení uvedla, že ze strany společníků obce došlo k závažnému porušení zákona. Podle ní Klein vložil do společnosti majetek s. r. o. Moravia bez souhlasu obce. "Obec dala souhlas s transformací s. r. o. a nikoli se vznikem úplně nové společnosti," uvedla Hustáková.

Advokátka Loučné nad Desnou rovněž uvádí, že Franz Klein podepsal sám bez vědomí obce řadu dalších dokladů, které měly nepříznivý vliv na ekonomickou situaci společnosti. "Franz Klein způsobil jako jednatel firmy společníkovi obci Loučná nad Desnou škodu velkého rozsahu, když obec jako původní vlastník zámku ztratila nad ním dispoziční právo, a porušil tím povinnosti při správě cizího majetku," píše advokátka.

Franz Klein není k zastižení.

Bývalého starostu obce Josefa Zugara, který vstup do společného podniku za obec před lety podepisoval, trestní oznámení zaskočilo. "Tohle obci nic dobrého nepřinese. Připadne mi, že se z toho někdo snaží vytloukat politický kapitál, protože se pomalu blíží volby," říká.

Zugar, který je zároveň místopředsedou představenstva společnosti Moravia, je stále přesvědčen, že záměr se uskuteční. "Kleinové tam mají miliony a myslí to stále dobře. Jen radnice to špatně chápe," uvedl.

Podle něj právě průtahy kolem transformace Moravie na akciovou společnost jsou hlavní příčinou, proč je projekt na mrtvém bodě. "Pokud by krajský obchodní soud tehdy naši žádost rychle vyřídil, možná jsme se dnes bavili u dokončení stavby. Tehdy byl ze strany investorů značný zájem, ale brzdila je skutečnost, že Moravia byla společností s ručením omezeným, což pro ně nebyla dostatečná záruka," řekl.

O zámek přišli Kleinové po druhé světové válce, kdy byl zestátněn. Později zde byl založen dívčí výchovný ústav. V roce 1990 obec po prvních kontaktech s potomky bývalých majitelů uvolnila pro potřeby výchovného ústavu jiné objekty a stát převedl zámek do majetku Loučné.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Přepadení Kvitové vyřešil tým na odložené případy. Pomohl anonymní tip

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Příběh, který 20. prosince 2016 vyvrcholil vážným zraněním české tenistky Petry Kvitové, loni v listopadu už málem...

Poslanci se utkali o tři zákony o celostátním referendu. Shodu nenašli

Ondřej Veselý je členem ČSSD od roku 2003. Už jedenáct let je zastupitelem v...

Poslanci se pustili do boje o to, zda budou moci o některých otázkách rozhodovat sami občané místo volených politiků....

Na státní vyznamenání poslanci navrhli Ledeckou či brankáře Čecha

Česká snowboardistka Ester Ledecká v olympijském paralelním obřím slalomu. (24....

Poslanci navrhují prezidentovi Miloši Zemanovi udělit státní vyznamenání dvojnásobné olympijské vítězce Ester Ledecké i...

Najdete na iDNES.cz