Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obec kvůli penzionu může přijít o miliony

  9:38aktualizováno  9:38
Jedlí - Proč nebyl dostavěn obecní penzion pro důchodce v Jedlí na Zábřežsku? Kontrola odhalila, že na stavbě chybí práce za miliony korun. Zatímco Jedlí zaplatilo za stavbu více než 23 milionů, brněnská firma Moravostav podle výsledků nezávislého auditu z této částky neprostavěla sedm milionů korun. Obci hrozí, že bude muset vrátit státu dotaci 2O milionů a navíc 10 milionů penále, protože nedokončila stavbu v termínu.

Šéf stavební společnosti se proti nařčení ohradil. "Rozhodně odmítám, že bychom vyúčtovali o sedm milionů víc, než bylo prostavěno. To vylučuji. Financování akce probíhalo podle schváleného rozpočtu," sdělil ředitel společnosti Moravostav Miroslav Kvapil. Obec podle něj nezajistila osm milionů na dokončení objektu, takže firma práce zastavila.

Přitom kvůli problémům s penzionem odstoupil před nedávnem starosta Jedlí Josef Minář (nezávislý), který byl obviňován, že má na nedostavění objektu největší podíl. Nový starosta Zdeněk Axmann (nezávislý) nechtěl mluvit o vině svého předchůdce.

"Nemám důvod, proč auditu nevěřit. Těžko mohu ale teď hodnotit, jestli a do jaké míry je pan Minář vinen. Jestli to bude potřeba, o takové věci může rozhodnout jedině soud," řekl Axmann. Nejdřív chce kontaktovat dodavatelskou firmu, aby si vše vyjasnil.

Podle Axmanna nejsou kromě výše dodávek v pořádku ani smlouvy mezi obcí a dodavatelskou firmou. "Navíc nebyla v pořádku smlouva s firmou zajišťující stavební dohled. Podle mě není v pořádku, že se starala pouze o dozor na stavbě a nemusela už zajišťovat tok peněz," řekl Axmann. Financování tak zajišťoval starosta.

Bývalý starosta Minář nechce o své vině hovořit. "Byl jsem pro to, aby se celá věc řádně prošetřila, ale s předloženými výsledky nesouhlasím. Jiná firma podle jiné metodiky by při kontrole mohla dojít k jiným číslům," tvrdí Minář.

Na problémy kolem penzionu upozorňoval už delší dobu zastupitel Miroslav Enter (KSČM). Zastupitelé jej ale nebrali příliš vážně. Sám při zběžné kontrole zjistil, že na stavbě chybí dodávky za osm milionů. "Jak je vidět nebyl jsem daleko od pravdy," komentoval Enter, který už před časem podal na starostu trestní oznámení, protože jej považuje za hlavního viníka problémů.

"Nikdo mi nechtěl naslouchat. Je naprosto zbytečné, že všechno muselo dojít tak daleko," řekl Enter. Obci nyní hrozí finanční kolaps. "Jestli budeme muset vrátit státu třicet milionů, tak obec zbankrotuje," dodal Enter.

Starosta Axmann přiznal, že právě Enter má největší podíl na tom, že se kauza začala řešit. "My ostatní jsme bohužel příliš spoléhali na starostu Mináře, který stále ubezpečoval, že nejsou problémy. Přitom jsme kritiku pana Entera dlouho nevnímali. Nemuselo to možná dojít tak daleko," uznává.

Kromě vyjasnění případu se starosta snaží také dosáhnout toho, aby obec nemusela vracet státní dotaci, a navíc sehnat chybějící miliony na dostavbu penzionu. Jednal se senátory i poslanci z regionu, kteří podle něj přislíbili pomoc.

"Pokusím se pro to udělat maximum, protože obec by se mohla dostat do neřešitelné situace. S novým starostou lze už o všem konstruktivně jednat. S jeho předchůdcem to možné nebylo," řekl například senátor Adolf Jílek (Čtyřkoalice).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz