Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obcím se nedaří vytvořit 'malé okresy'

  14:52aktualizováno  14:52
S t ř e d n í M o r a v a - Ani několik dní před uzávěrkou připomínek k druhé mapě rozdělující zemi na "malé okresy" není jasné, zda se obcím podaří vyřešit její sporná místa. Řadě obcí, které usilují stát se takzvaným pověřeným úřadem, se zatím nepodařilo získat na svou stranu takový počet sousedů, aby splnily přísné podmínky ministerstva vnitra. Obce však nechtějí slevit ze svých ambicí a pokud do příštího pondělí nenajdou řešení, chtějí žádat o výjimky.

Po zániku okresních úřadů na konci roku 2002 má stát svěřit část své správy krajům, některé kompetence přejdou na pověřené úřady. Úředníci rezortu vnitra, kteří mají reformu na starosti, však chtějí, aby v pověřených obcích žilo pět tisíc obyvatel a aby byly přirozeným obvodem pro nejméně patnáct tisíc lidí z okolí.

Druhý model malých okresů, který ministerstvo zpracovalo podle přání obcí a zveřejnilo před měsícem, rozdělil Olomoucký kraj na devatenáct malých okresů. Osm z nich však patnáctitisícový limit nesplnilo a mělo tak malou naději, že pověření získá.

Některým obcím se podařilo klimitu přiblížit, ale žádná z nich na něj nedosáhla. Zatím však své ambice stát se pověřenou obcí vzdal jen Brodek u Prostějova, kněmuž se přihlásilo 1270 obyvatel. "Budeme souhlasit s tím, abychom patřili pod Prostějov. Je to ale rozhodnutí v krajní nouzi, kněmuž jsme byli donuceni ministerstvem vnitra," řekl starosta Brodku Antonín Crhonek (NEZ).

Naopak Kojetín bude na svém záměru trvat, i když se mu nepodařilo získat obyvatele zdalších obcí. "Pokud vůbec budou obce pověřeny výkonem státní správy, Kojetín by mezi ně měl patřit," míní Mojmír Haupt (ČSSD), starosta Kojetína, k němuž se obrátilo asi devět tisíc obyvatel.

O výjimku z ministerských kritérií chtějí žádat zastupitelé Lipníka nad Bečvou, v jehož obvodě schází asi sedm set obyvatel. "Nejde přeci direktivně nařídit patnáctitisícový limit. Ministerstvo by mělo brát v úvahu potřeby místních obyvatel," uvedl starosta Lipníka Vladimír Mikeška (US).

Úředníci ministerstva vnitra však o výjimkách mluví neradi. "Když připustíme jednu, bude jich najednou sto padesát. Výjimku si dovedu představit jen někde v málo osídlené podhorské oblasti, kde by lidé museli na úřad cestovat neúměrně daleko," vzkázal nedávno starostům ředitel odboru pro reformu veřejné správy ministerstva Jiří Marek.

Pokud by se úředníci přísně drželi svých požadavků, na Jesenicku a Prostějovsku by vznikly jen jediné správní obvody - v nynějších okresních městech. Jednání mezi obcemi ještě neskončila, přesto je na Prostějovsku zřejmé, že Konice ani Němčice nad Hanou kritéria nesplní. V Němčicích zatím navýšili potřebný počet obyvatel z3079 na osm tisíc. Konice, které chybí do patnáctitisícového limitu tři stovky lidí, zatím marně spoléhá na Přemyslovice, Laškov a Pěnčín. "Počkáme, jak se rozhodnou Přemyslovice a Pěnčín. Ale asi se přikloníme k Prostějovu, v nedávné anketě si to přálo asi 90 procent občanů," vysvětlil starosta Laškova Antonín Ševčík (KDU-ČSL).

Jasno nemají ani v Javorníku a Zlatých Horách na Jesenicku. "I kdyby se k nám připojily všechny obce, s nimiž jsme jednali, patnáct tisíc lidí mít nebudeme. Přesto chceme o pověření výkonem státní správy usilovat dál," konstatoval tajemník javornického městského úřadu Jaroslav Stibor.

Pokud se na rozdělení kraje na malé okresy nedohodnou starostové, chce ministerstvo vnitra požádat o vyjádření okresní a krajské úřady. Konečný verdikt však vynesou až poslanci, kteří budou navrhované modely rozdělení země posuzovat v září.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Dospělí až v 25 letech. Ve světě neomezených možností se mladí hledají déle

Ilustrační snímek

Kdy se člověk stává dospělým? S překvapivou odpovědí na tuto otázku přišli autoři studie publikované v prestižním...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz