Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat zatím řidiče omezuje

  21:31aktualizováno  21:31
Pelhřimov - Budování obchvatu na severní straně Pelhřimova už začínají motoristé pociťovat. Po dvou měsících zemních prací ale spíše negativně, neboť historicky nejrozsáhlejší dopravní stavba v okresním městě si doposud vyžádala především několik dopravních omezení. Zejména křižovatka pod Starým Pelhřimovem doznala v uplynulých týdnech výrazných změn, krajina v této lokalitě se změnila téměř k nepoznání.

Dopravní značky, které sem byly umístěny již před několika týdny, dnes právem říkají řidičům, že projíždějí stavbou; jiné, omezující rychlost na čtyřicítku, také už mají plné opodstatnění. "Právě jsme dokončili výstavbu provizorních objízdných komunikací, na něž v nejbližších dnech veškerou silniční dopravu v tomto dopravním uzlu přeložíme. Tím vlastně současná křižovatka definitivně zanikne, neboť tady vznikne zcela nové mimoúrovňové křížení obou komunikací," přibližuje jednu z hlavních dílčích staveb na budoucím obchvatu Jaroslav Vácha, ředitel stavební firmy Strabag.

Započaté stavbě obchvatu už začali věnovat pozornost i pelhřimovští dopravní policisté. "Zatím jsme žádné dopravní komplikace na místech, kde silnice už několik týdnů procházejí stavbou, nezaznamenali. Většina řidičů přechodná omezení respektuje, problémy nejsou ani s vozidly stavebních firem. Uvidíme, zda nepřijdou problémy se znečišťováním komunikací, až vypuknou podzimní plískanice," hodnotí dosavadní vliv stavby na silniční dopravu šéf pelhřimovských dopravních policistů Jiří Mihulka.

Práce jdou zatím nad očekávání dobře. Nejkomplikovanější úkol prvních týdnů stavby obchvatu, přeložení nejrůznějších technologických sítí, je už úspěšně ukončen, byť termín v harmonogramu prací byl stanoven až na konec září. Nové stožáry vysokého napětí i zbytky po stožárech původních dokumentují, že to nebylo nic jednoduchého. Obyvatelé Pelhřimova si možná ani neuvědomili, že nedávné víkendové přerušení dodávky zemního plynu do města, si vyžádala právě výstavba obchvatu a potřeba přeložení plynového potrubí.

Nyní už mohou naplno začít zemní práce. "Ty by měly být dokončeny ještě v letošním roce," prozrazuje další dílčí termín Jaroslav Vácha. Nákladní tatrovky firmy Chaluš z Českých Budějovic, která právě zmíněné zemní práce zajišťuje, se v těchto dnech skutečně nezastaví. Obří rypadlo třemi lžícemi naplní korbu a vůz míří o několik stovek metrů dál, kde je naopak potřeba zeminu navézt. Celkem během stavby změní svoje umístění obtížně představitelných sto tisíc kubíků zeminy. "Jde to docela dobře. Sice jsme narazili na skálu, což má za následek větší počet defektů, ale není to nic mimořádného," říká Miroslav Kadlec, který velí opravárenskému vozu českobudějovické firmy.

Příští týden nastoupí specializovaná firma, která začne se zakládáním mostů. "Ty budou celkem tři. Jeden tady na křižovatce, který tak umožní mimoúrovňové křížení obou silnic, druhý překlene cestu k osadě Peklo, a třetí a největší pak údolí s říčkou Bělou," říká Jaroslav Vácha. Právě mosty dobu výstavby nejvíce prodlouží, ale jejich technologie nedovoluje nic jiného. Přestože je stavba stále teprve na počátku, již nyní je patrné, jak asi změní krajinu. Budoucí komunikace už nenávratně přetnula dosud nesklizené pole s bramborami i sousední lán s obilím.

Výstavba obchvatu nenechává zcela klidným pelhřimovského starostu Miroslava Březinu, který potvrzuje, že je o postupu prací informován. "Už jsem se tam byl i několikrát osobně podívat a dokážu si už docela dobře představit, jak budou některá místa vypadat, až bude za necelé dva roky stavba hotova," pochvaluje si.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz