Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchvat Holešova uspíšilo počasí, lidé v Přílepech ale nejásají

  17:40aktualizováno  17:40
Obchvat Holešova ze směru od krajského města Zlína se v pátek otvírá. Je to o dva měsíce dříve, než silničáři plánovali. Pro řidiče i pro obce, kudy dosud vedla objížďka, to je dobrá zpráva. Sousední Přílepy z toho moc velkou radost nemají.

Lidem z Přílep vadí, že bezpečnější kruhový objezd, který při budování obchvatu u obce místo obyčejné křižovatky žádala petice se 1 600 podpisy místních, nakonec nevznikl.

Podle místních je křižovatka nepřehledná a obávají se toho, že se na ní budou odehrávat podobné nehody, jaké se stávaly, když se před lety změnila přednost v jízdě u nedalekého Bezměrova (více o tamní křižovatce smrti čtěte zde).

"Myslím, že to nenastane. V Bězměrově je to křižovatka silnice první třídy a dálničního přivaděče. Tady je to přece jenom silnice třetí třídy," uvedl šéf Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý.

"Na petici navíc reagovalo město tím, že se vrátilo k původnímu záměru vybudovat mimoúrovňový podchod, kudy vede také cyklostezka," myslí si Malý.

"Je to katastrofa," hodnotí trpce výsledek jednání starosta Přílep Rudolf Solař.

"Projektanti vycházeli jen ze svých tabulkových objemů dopravy, na bezpečnost ale nebrali jakýkoliv zřetel," tvrdí Solař.

Podle místních je křižovatka nepřehledná i tím, že se nachází na horizontu. Jako bezpečnější řešení křížení silnic právě formou kruhového objezdu potvrdili pro MF DNES opakovaně i experti z Centra dopravního výzkumu.

Dokončení cyklostezky je nejisté

Přílepy teď navíc budou muset za vlastní peníze dokončit cyklostezku od křižovatky k obci, která funguje jako nástupní cyklotrasa do Hostýnských vrchů.

Kdy bude asi kilometrový úsek hotový a kolik bude stát, však starosta Solař zatím nedokáže říct.

Trasa totiž vede přes 33 pozemků a kvůli fotovoltaice dnes vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu neúměrně zdražilo.

"Stálo by nás víc než celá cyklostezka," obává se Solař.

Doufá proto v legislativní změnu, která by u veřejně prospěšných staveb náklady na vyjmutí půdy z fondu snížila.

Otevření stihne školní rok

Na stavbě obchvatu pracuje sdružení firem Eurovia, Strabag a KKS.

"Původní termín zprovoznění byl 31. října. Na zhotovitele jsme v průběhu stavby působili, aby se, pokud možno, zkrátilo období, kdy se musí používat objížďka," vysvětlil dřívější termín zprovoznění Malý.

Podle něho šlo hlavně o to, aby byla část obchvatu otevřena před začátkem školního roku. "To se podařilo, počasí stavbařům přálo, zhotovitel nám vyhověl," dodal.

Otevře se však zatím jen část obchvatu pro dopravu ze Zlína na Bystřici pod Hostýnem. Jezdit se tak od září bude i přes křižovatku u Přílep.

Auta ve směru od Kroměříže budou moci přes obchvat až o plánovaném termínu. Uleví se tak aspoň zčásti objížďce přes Prusinovice, která je nejen dlouhá, ale podle ředitele Malého také doprava přes ni poškozuje tamní silnice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Výstupy po jednání poslanců ve Sněmovně

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna si v pátek zvolila čtyři místopředsedy, pátého najde až při opakované volbě. Jednotlivé kluby nyní...

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...Najdete na iDNES.cz