Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodník: Vykradli mě už patnáctkrát

  11:46aktualizováno  11:46
Loni policie zaznamenala 58 tisíc vloupání, objasnila však jen 12,5 tisíce případů. Ochrana nejen před zloději může být pro některé voliče rozhodující při výběru, komu dát letos v červnu svůj hlas. O problémech bezpečnosti vypráví 64letý Antonín Král, kterého vykradli už patnáctkrát.

Zloděje z obchodu Antonína Krále dokázali policisté chytit v jediném případě. | foto: Dalibor GlückMF DNES

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Antonín Král má pod oknem v obývacím pokoji hromádku dlažebních kostek. Podivín? Ne, jen je vždycky připravený, že obchod s fotografickými potřebami, který si v roce 1992 zařídil v přízemí svého domu v Kroměříži, někdo zase přijde vykrást. Kostky se mu osvědčily při zahánění zlodějů.

Za posledních dvanáct let k němu přišli zloději už patnáctkrát. Policie přitom dopadla pachatele jen v jednom případě. Když obchod vykradli podesáté, opatřili si Antonín Král i jeho paní zbrojní pasy a osobní zbraň. Chtěli svůj majetek chránit sami, když se o to nedokázala postarat policie.

"V roce 96 se nám do výlohy proboural opět jeden darebák - již podruhé během čtrnácti dnů. Později se ukázalo, že výtečník byl desetkrát trestaný recidivista. Když se nám tehdy rozezněl alarm, vyklonil jsem se z okna a varoval jsem zloděje, že mám zbraň," popisuje Král večer, který ho stál mnoho nervů a také šedesát pět tisíc korun za soudní výlohy. Pokračuje: "Ten dacan se nedal odradit a dál lovil ve výloze. Chtěl jsem ho jen vystrašit, tak jsem vystřelil. Naneštěstí se kulka odrazila a trefila ho do ruky."

Zloděj se dal na útěk, ale se zraněním nedokázal přelézt plot. Král mu nakonec zavolal sanitku. Výtržník tehdy policii přiznal jen dvě loupeže v prodejně fotopotřeb. Zato její majitel musel čelit žalobě státní zástupkyně. Svůj majetek podle ní bránil nepřiměřeně. Krále osvobodili až po téměř dvou letech soudních líčení a po rekonstrukci, která dokázala, že neměl jinou možnost bránit svůj obchod. "Kdybych ho tehdy nechal vybílit výlohu jako vždycky a potom si zašel pro náhradu do pojišťovny, ušetřil bych si spoustu problémů," vzpomíná s hořkostí Král.

Do obchodu beranidlem
Od zlodějů nemá pokoj podnikatel Král dodnes. Naposledy, popatnácté, jej vykradli minulý rok. Zloději si tehdy zvolili netradiční metodu - dveře obchodu vybourali beranidlem připoutaným na auto.

"Slyšeli jsme hluk. Z okna jsme zjistili, co se děje, a začali jsme po nich s manželkou házet dlažebníma kostkama. Tím jsme je zahnali," vzpomíná čtyřiašedesátiletý Král. I tak ale zloději způsobili škodu za dvě stě tisíc korun.

Král nevěří, že jej vykradli naposled. A to i přesto, že dům, v němž bydlí i podniká zároveň, stojí v centru Kroměříže. "Za těch jedenáct let nám ukradli věci za více než půl milionu korun. Naštěstí jsme dobře pojištění," vypočítává dnes.

Vinu za řadu rozbitých výloh a vypáčených dveří dává Král hlavně policii. "Z policistů se stali kancelářští pracovníci, kteří jen sepisují škody. Pátrání v podstatě neexistuje, takže nikdy nikoho nedopadnou," stěžuje si. Podle něj by pomohlo, kdyby policisté lépe spolupracovali s kolegy z okolních měst. Mohli by tak unikající zloděje snáze zadržet.

I přes špatné zkušenosti se Král nechystá svůj obchod zavřít. Přiznává, že se necítí v bezpečí, ale dodává: "Kvůli zlodějům přece neskončím s podnikáním! Musím to zkrátka vydržet."

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ODSODS

"Nejlepší trestný čin je ten, který se nestal. Z toho plyne, že nejlepším bojem proti trestné činnosti není její odhalování, ale její předcházení," míní Ivan Langer, stínový ministr vnitra za ODS. "Tomuto pánovi nabídneme stovky policistů v ulicích navíc - a hlavně dobře motivovaného policistu, kterému se vyplatí zloděje odhalit, protože to pozná na výplatní pásce. Plánujeme také změnu trestního zákona, která přinese zpřísnění a zároveň zrychlení postihu pachatele. Chceme hájit poškozeného i tím, že soudy zjednodušeně řečeno odsoudí pachatele k trestu na tak dlouho, dokud způsobenou škodu nezaplatí."
>> pro ODS hlasujte zde

logo ČSSDČSSD

"V našem programu máme hlavně radikální navýšení počtu policistů v ulicích - ve dne i v noci. Počítáme s tím, že přibudou asi čtyři tisíce policistů v přímém výkonu," tvrdí ministr vnitra za ČSSD František Bublan. "Takové navýšení je reálné hlavně od momentu, kdy otevřeme hranice po vstupu do Schengenského prostoru, a uvolní se nám tak policisté, kteří dosud střeží hranice. Také chceme doplnit stavy policie, kde dosud chybí asi dva tisíce mužů a žen. Plánujeme omezit kancelářskou práci policistů. Lékem proti zlodějům není jen více policistů v ulicích, ale také ostřejší dohled na rizikových místech."
>> pro ČSSD hlasujte zde

KDU-ČSL
logo KDU-ČSL
"Plánujeme reformu, po níž bude policie kvalitnější. A kvalitnější policie by měla být efektivnější při vyhledávání pachatelů," říká expert KDU-ČSL Jaroslav Kopřiva. "Chceme vytipovat rizikové oblasti, kde nasadíme více policistů, ale mohly by tam být umístěny třeba i kamery. Dobrý plat je také motivací pro lepší práci policistů. Stejně tak bychom chtěli policii zbavit břemene zbytečných kancelářských prací. Není potřeba zvyšovat počet policistů, jen lépe přerozdělit jejich práci. Usilujeme o lepší možnost přezkumu práce policie, aby stížnosti nemohly být tak snadno ,zamáznuty‘."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Jde o dva problémy. Zaprvé musí žalobci lépe kontrolovat činnost policie," míní šéf KSČM Vojtěch Filip. "Pokud dotyčného vykrádali pořád dokola, je otázkou, co dělal příslušný velitel policie pro to, aby taková opakovaná trestná činnost byla vyhodnocená vážným způsobem. Chceme tedy zintenzivnit kontrolu práce policie. Považuji také za nesmyslné obvinění z nepřiměřené obrany majetku toho dotyčného muže. Chceme zintenzivnit práci policie, ale také zostřit její kontrolu. Prosazujeme také zkrácené řízení, během něhož lze dopadeného zloděje rychleji odsoudit."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Opakovaná kriminalita - například vykrádání aut v určité lokalitě - je běžný případ. Problém vidím v tom, že je oddělená působnost místních služeben policie a kriminální policie," říká předseda Strany zelených Martin Bursík. "Když člověk nahlásí trestný čin, policisté sice sepíší protokol a odeberou stopy, ale případ pak odloží. Neexistuje návaznost na kriminální policii. Chceme vytvořit podmínky pro to, aby si policisté mohli na pachatele aktivně počíhat a chytit jej při činu. Pro poškozeného je dnes v podstatě ztráta času s policií spolupracovat, protože pachatele v 99 procentech nedopadne."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz