Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodník utrápil přes tři tuny kaprů

  22:17aktualizováno  22:17
L i b e r e c - Zhruba tři tuny kaprů uhynuly nebo hynou v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Za jejich osud je odpovědný jejich majitel. Přestože je rybník velice malý a mělký, umístil do něho prodejce, který má v Liberci obchod s rybami, před Vánocemi asi 11 tun ryb. Prodat se mu jich ale podařilo jen polovinu. Veterináři s mužem, který porušil hned několik zákonů, zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300 tisíc korun.

Veterináři, ochranáři i rybáři jsou zděšeni
V mělkém rybníce Šarišák se udusila jedna tuna kaprů. Další tři až čtyři tuny, jimž chybí kyslík, zatím přežívají, jejich další osud je však velmi nejistý.

"Liberecký prodejce, jemuž ryby patří, jich před vánoci nakoupil jedenáct tun, prodal však pouze asi šest tun, jak tvrdí," řekla vedoucí odboru životního prostředí libereckého magistrátu Eva Šůrová. "Velcí dvoukiloví kapři proto zůstali v rybníce, hlubokém jeden metr, kde je pouze velmi slabý přítok. Nedostatek místa a kyslíku způsobil jejich postupný úhyn."

Jak Šůrová dodala, rybník ani zdaleka nemůže nahradit kaprům sádku, kde voda stále protéká, takže se nejdéle za pět dní obmění a okysličí. V té by měli šanci přežít.

Vše nasvědčuje tomu, že nájemce rybníka porušil zákon na ochranu zvířat. "My nyní povedeme řízení o uložení pokuty," připomněla Šůrová. Ta by se mohla vyšplhat až na padesát tisíc korun. Jinými slovy, tak, jak s rybami naložil, je vlastně týral.

Kapři lapou po vzduchu a instinktivně se tlačí k hladině, aby měli kyslík. V chladu však zmrznou. Jiní se zase chtějí dostat k chabému okysličenému přítoku, kde se umačkají. Rybník je ze dvou třetin zamrzlý a zapáchá, protože se v něm šíří hniloba.

"Mrtvé ryby jsou buď ještě ve vodě nebo jsou už sesbírané v kádi uprostřed rybníka," dodala Šůrová. "Některé dokonce leží pohozené na břehu, kde je požírají kočky nebo kuny."

K tomuto případu řekli své také odborníci z Okresní veterinární správy v Liberci. "S podnikatelem jsme zahájili správní řízení, neboť porušil veterinární zákon, který chovatelům stanovuje, za jakých podmínek mají zvířata chovat," řekl Karel Hrnčiřík z Okresní veterinární správy. "Hrozí mu pokuta ve výši až tří set tisíc korun."

Nájemce rybníka se dopustil dalšího prohřešku, když zetlelé ryby nadále zůstávají ve vodě. Podle zákona by je majitel měl nechat odvézt na kafilerii.

Veterináři odhadují, že v rybníce živoří ještě asi tři tuny kaprů. "Teď je otázka, co s nimi dál," řekl Hrnčiřík. "Pochybuji, že o ně nějaký rybář bude mít zájem. Některé kusy jsou poškrábané, jiné mohou být dokonce zasažené plísní. Ve špatném prostředí byly dlouhou dobu. Každopádně nebyli určeni k dalšímu chovu, ale ke spotřebě."

O tom, zda je přeci jen zpracuje nějaký potravinářský závod, musí rozhodnout tamní odborníci. "Pokud to nebude možné, tak by je měl někdo šetrně usmrtit," dodal Hrnčiřík.

Voda z rybníka, kde kapři uhynuli, napájí další dva rybníky pod sebou, které patří chrastavským rybářům. "Nevím, jestli tam mají vysazené nějaké ryby," přiznal tajemník Českého rybářského svazu v Liberci Jan Krupička. "Pokud ano, tak by jed z uhnívajících ryb mohl proniknout až tam."

Zhruba tři tuny kaprů uhynuly v těchto dnech v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Majitel ryb porušil několik zákonů a veterináři s ním zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300.000 korun (15. ledna 2001).

Zhruba tři tuny kaprů uhynuly v těchto dnech v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Majitel ryb porušil několik zákonů a veterináři s ním zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300.000 korun (15. ledna 2001).

Zhruba tři tuny kaprů uhynuly v těchto dnech v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Majitel ryb porušil několik zákonů a veterináři s ním zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300.000 korun (15. ledna 2001).

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Policie dopadla muže, který přepadl poštu na Kutnohorsku a zranil ženu

Česká pošta. ilustrační snímek

Středočeští policisté v uplynulých dnech zadrželi muže podezřelého z přepadení pošty v Tupadlech na Kutnohorsku. S...

Schizofrenik dostal za vraždu dvou bratrů ústavní léčbu, byl nepříčetný

Dům v Žižkově ulici v Počátkách na Pelhřimovsku, kde se neštěstí odehrálo (1....

Táborský soud nařídil sedmadvacetiletému Pavlu Tesařovi, který v Počátkách na Pelhřimovsku zavraždil své dva...

Po srážce tří aut v centru Plzně odvezly sanitky i tři děti

Na křižovatce Korandovy a Tylovy ulice v Plzni se srazila tři auta. Záchranáři...

Tři osobní automobily se v pátek večer srazily na plzeňském Jižním Předměstí. Pět lidí, z toho tři děti, odvezly...

Najdete na iDNES.cz