Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodník utrápil přes tři tuny kaprů

  22:17aktualizováno  22:17
L i b e r e c - Zhruba tři tuny kaprů uhynuly nebo hynou v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Za jejich osud je odpovědný jejich majitel. Přestože je rybník velice malý a mělký, umístil do něho prodejce, který má v Liberci obchod s rybami, před Vánocemi asi 11 tun ryb. Prodat se mu jich ale podařilo jen polovinu. Veterináři s mužem, který porušil hned několik zákonů, zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300 tisíc korun.

Veterináři, ochranáři i rybáři jsou zděšeni
V mělkém rybníce Šarišák se udusila jedna tuna kaprů. Další tři až čtyři tuny, jimž chybí kyslík, zatím přežívají, jejich další osud je však velmi nejistý.

"Liberecký prodejce, jemuž ryby patří, jich před vánoci nakoupil jedenáct tun, prodal však pouze asi šest tun, jak tvrdí," řekla vedoucí odboru životního prostředí libereckého magistrátu Eva Šůrová. "Velcí dvoukiloví kapři proto zůstali v rybníce, hlubokém jeden metr, kde je pouze velmi slabý přítok. Nedostatek místa a kyslíku způsobil jejich postupný úhyn."

Jak Šůrová dodala, rybník ani zdaleka nemůže nahradit kaprům sádku, kde voda stále protéká, takže se nejdéle za pět dní obmění a okysličí. V té by měli šanci přežít.

Vše nasvědčuje tomu, že nájemce rybníka porušil zákon na ochranu zvířat. "My nyní povedeme řízení o uložení pokuty," připomněla Šůrová. Ta by se mohla vyšplhat až na padesát tisíc korun. Jinými slovy, tak, jak s rybami naložil, je vlastně týral.

Kapři lapou po vzduchu a instinktivně se tlačí k hladině, aby měli kyslík. V chladu však zmrznou. Jiní se zase chtějí dostat k chabému okysličenému přítoku, kde se umačkají. Rybník je ze dvou třetin zamrzlý a zapáchá, protože se v něm šíří hniloba.

"Mrtvé ryby jsou buď ještě ve vodě nebo jsou už sesbírané v kádi uprostřed rybníka," dodala Šůrová. "Některé dokonce leží pohozené na břehu, kde je požírají kočky nebo kuny."

K tomuto případu řekli své také odborníci z Okresní veterinární správy v Liberci. "S podnikatelem jsme zahájili správní řízení, neboť porušil veterinární zákon, který chovatelům stanovuje, za jakých podmínek mají zvířata chovat," řekl Karel Hrnčiřík z Okresní veterinární správy. "Hrozí mu pokuta ve výši až tří set tisíc korun."

Nájemce rybníka se dopustil dalšího prohřešku, když zetlelé ryby nadále zůstávají ve vodě. Podle zákona by je majitel měl nechat odvézt na kafilerii.

Veterináři odhadují, že v rybníce živoří ještě asi tři tuny kaprů. "Teď je otázka, co s nimi dál," řekl Hrnčiřík. "Pochybuji, že o ně nějaký rybář bude mít zájem. Některé kusy jsou poškrábané, jiné mohou být dokonce zasažené plísní. Ve špatném prostředí byly dlouhou dobu. Každopádně nebyli určeni k dalšímu chovu, ale ke spotřebě."

O tom, zda je přeci jen zpracuje nějaký potravinářský závod, musí rozhodnout tamní odborníci. "Pokud to nebude možné, tak by je měl někdo šetrně usmrtit," dodal Hrnčiřík.

Voda z rybníka, kde kapři uhynuli, napájí další dva rybníky pod sebou, které patří chrastavským rybářům. "Nevím, jestli tam mají vysazené nějaké ryby," přiznal tajemník Českého rybářského svazu v Liberci Jan Krupička. "Pokud ano, tak by jed z uhnívajících ryb mohl proniknout až tam."

Zhruba tři tuny kaprů uhynuly v těchto dnech v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Majitel ryb porušil několik zákonů a veterináři s ním zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300.000 korun (15. ledna 2001).

Zhruba tři tuny kaprů uhynuly v těchto dnech v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Majitel ryb porušil několik zákonů a veterináři s ním zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300.000 korun (15. ledna 2001).

Zhruba tři tuny kaprů uhynuly v těchto dnech v rybníku poblíž Bedřichovky u Chrastavy na Liberecku. Majitel ryb porušil několik zákonů a veterináři s ním zahájili správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 300.000 korun (15. ledna 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z autosalonu zmizely luxusní vozy, pachatelé použili originální klíče

Kriminalisté z Domažlic pátrají po pachatelích, kteří odcizili tři luxusní vozy...

Z autosalonu v Domažlicích zmizely tři luxusní vozy značky Audi A4. Při krádeži se zatím neznámí pachatelé do aut...

Za zapálení rodinného domu ve Staré Libavé hrozí muži až tři roky vězení

Požár ve Staré Libavé zničil vnitřní prostory rodinného domu i jeho střechu, s...

Říjnový požár rodinného domu ve Staré Libavé na Olomoucku, se kterým tehdy bojovalo osm jednotek hasičů, byl podle...

V dole na Karvinsku zahynul polský horník, při vrtání ho zavalila hornina

Důl Paskov

Pětapadesátiletý polský horník zemřel při úterním důlním neštěstí v závodu dva ve Stonavě na Karvinsku. Muže pod zemí...Najdete na iDNES.cz