Mrtví iráčtí Kurdové po chemickém útoku jedovatým yperitem na město Halabdža.

Mrtví iráčtí Kurdové po chemickém útoku jedovatým yperitem na město Halabdža. (16.března 1988) | foto: Profimedia.cz

Obchodník prodával smrtící látky Saddámovi, musí platit odškodné

  • 7
Nizozemský obchodník Hans van Anraat musí zaplatit odškodné kurdským obětem chemických útoků v Iráku v 80. letech. Rozhodl o tom nizozemský soud. Van Anraat dodával chemické jedy někdejšímu režimu iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Za podíl na válečných zločinech byl obchodník v roce 2005 odsouzen na šestnáct a půl roku vězení.

Odškodné by od něj mělo dostat šestnáct přeživších, ale ve skutečnosti asi žádné peníze neuvidí, vzhledem k tomu, že je van Anraat za mřížemi - a na mizině. Verdikt je tak spíše symbolický, poznamenala agentura AP.

Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn

Nicméně i tak je rozsudek varováním například pro podnikatele, kteří se nyní snaží prodávat jedovaté chemické látky do válkou zmítané Sýrie. "Samozřejmě, jsem velmi šťastný, že jde nakonec o verdikt v náš prospěch," uvedl Rebas Kadir, jediný z obětí chemického útoku, který se před soudem objevil. "Pro nás je velmi důležité vyslat vzkaz, že podobné věci by se neměly stávat," dodal.

Každá z obětí by měla dostat pětadvacet tisíc eur, což je v přepočtu asi 650 tisíc korun. Kadirovi byly pouhé čtyři roky, když v roce 1988 přežil Saddámův útok chemickými zbraněmi na kurdské městečko Halabdža ležící nedaleko íránských hranic. Jeden z nejhorších chemických útoků proti civilnímu obyvatelstvu v moderní historii si vyžádal 5 600 obětí a na 10 tisíc zraněných.

Kadirovi rodiče, bratr a sestra tehdy zemřeli a on vyvázl s vážně poškozenými plícemi. Nyní žije v Nizozemsku a s následky útoku se potýká doteď.

Van Anraat byl jediným obchodníkem, který v 80. letech do Iráku dodával látku thiodiglykol (TDG). Ten se běžně používá pro jiné účely, nicméně po smíchání s kyselinou chlorovodíkovou vytváří smrtelně jedovatý yperit.

A obchodník údajně věděl, co má režim s TDG v plánu. Jeho právník Hans Vermeer nicméně i nyní tvrdí, že tomu tak nebylo. Jeho klient se prý domníval, že bude chemická látka použita v iráckém textilním průmyslu.

Již během procesu v roce 2005 soudci ale tuto argumentaci odmítli s tím, že Van Anraat věděl, co dělá a přes tisíc tun thiodiglykolu do Iráku prodal jen kvůli vysokému zisku. A látku do země dodával dokonce i po masakru v Halabdži.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video