Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Stavební dělník | foto: Profimedia.cz

Obchodníci s lidmi mají nový trik, z ukrajinských kopáčů dělají družstevníky

  • 14
Podnikavci našli nový způsob, jak vydělat na dovozu levné pracovní síly do Česka. Zatímco dříve najímali cizince prostřednictvím personálních agentur, teď obcházejí přísnější kontroly pod hlavičkou družstev. V ČR nyní pro družstva pracuje asi 30 tisíc cizinců. Ministerstvo vnitra s tím chce skoncovat.

"Ti kluci a holky, co vydělávali na agenturách, si prostě našli nové podnikání," zhodnotil situaci ředitel odboru migrační a azylové politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Současný trik s družstvy je jednoduchý. Práci pro družstvo upravují jeho stanovy, které se liší od jiných zákonů stanovujících podmínky zaměstnávání. Místo je tak ušito na míru právě cizinci a družstvo může například shánět 100 nekvalifikovaných kopáčů s perfektní znalostí ukrajinštiny.

Praxe je ale totožná jako byla před několika lety, kdy desítky tisíc cizinců přivážely do Česka personální agentury. Cizinec zaplatil zprostředkovateli za vyřízení pracovního místa tisíce dolarů. Když přijel do Česka, dozvěděl se, že práce už bohužel není. Ve svízelné situaci pak dostal nabídku, aby pracoval jinde za 60 korun na hodinu, deset hodin denně, sedm dnů v týdnu. Podmínky v družstvu nebývají pro cizince o mnoho lepší.

Agentury přitom měly milionové zisky. Podle Haišmana mohla agentura na jednom cizinci vydělávat měsíčně až 25 tisíc korun. "Zlatý důl" pro personální agentury skončil loni, kdy je stát začal přísněji kontrolovat, a také přitlačil na firmy, aby si zjišťovaly, kdo pro ně vlastně pracuje.

Vnitro tento týden předložilo vládě novelu zákona o pobytu cizinců, která má nekalou praxi zarazit a práce v družstvu by už neměla být takzvaným "zákonným účelem" dovolujícím žádat o povolení k pobytu.

Daně platí jen 18 procent cizinců-podnikatelů

Stejně radikálně chce zakročit proti podnikání některých cizinců ze zemí mimo EU. V současné době jich totiž v Česku oficiálně podniká 61 tisíc. Jen loni jich přibylo šest tisíc, daně ale platí jen 18,5 procent z nich.

Ministerstvo proto navrhuje, aby cizinec-podnikatel musel na požádání předložit daňové přiznání a jeho měsíční příjem by nesměl být nižší než součet životního minima a nájmu. Žadatel o podnikatelské vízum by také musel povinně absolvovat osobní pohovor na českém velvyslanectví ve své zemi.

Další novinkou jsou nové průkazy, kterými cizinec dokáže, že má v Česku povolení k pobytu. Průkazy velikosti platební karty by měly obsahovat digitalizovanou fotografii a otisky prstů. Až dosud dostávali cizinci pouze speciální samolepky do pasů.

Vzdělaní cizinci by pak měli začít dostávat úplně nový druh povolení k pobytu, takzvané modré karty. Zavádí je Evropská unie, určeny jsou pro vysokoškolsky vzdělané cizince, kterým mají usnadnit vstup na trh práce.


Video