Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodníci s heroinem vyslechli trest přímo ve věznici

  16:11aktualizováno  16:11
Na deset let a čtyři roky byli za pašování heroinu odsouzeni Jugoslávec Bashkim Mehmeti a Němec Herman Pabst, a to přímo v plzeňské věznici za mimořádných bezpečnostních opatření. "Celý proces se konal ve věznici, protože jsme chtěl předejít tomu, aby se kosovští Albánci případně nepokusili osvobodit svého krajana při převozu nebo přímo v budově soudu, jak se to už stalo v Praze," sdělil předseda senátu Petr Poledne.

Jedenatřicetiletý Mehmeti od začátku procesu tvrdil, že nemá nic společného s převozem jeden a půl kilogramu heroinu z Čech do Německa. Ten loni v prosinci našli rozvadovští celníci v autě Hermanna Pabsta.

Soud však nasbíral dostatek důkazů o tom, že Jugoslávec byl hlavním organizátorem celé transakce. "Dosvědčují to pořízené záznamy telefonátů v Německu, které ho usvědčují z toho, že byl ve spojení jak s Pabstem, tak s dalšími Jugoslávci v Německu," řekl Poledne a dodal, že Mehmetiho usvědčuje zejména Pabstova výpověď.

Pabst na nalehání svého syna, jenž se s Jugoslávci přátelil, svolil, že se ujme role kurýra. V prosinci 1998 přijel do Plzně, kde se k němu připojil Mehmeti. Společně odjeli do Prahy. Tam Mehmeti vyzvedl drogu, kterou v igelitové tašce ukryl pod kapotu motoru Pabstova auta.

"Ačkoliv Pabst sám v jedné z výpovědí přiznal, že věděl, co poveze, figuroval v kauze jako jednorázový kůň, který měl drogu přepravit přes hranice. Společenské nebezpečnost není tak vysoká jako u Jugoslávce," vysvětlil Poledne, proč soud třiašedesátiletému Němci vyměřil mírnější trest.

Pabst trest pokorně přijal. "Vzdávám se odvolání a výslovně si nepřeji, aby právo na odvolání nevyužil nikdo z mých blízkých," řekl.

V Německu již byli odsouzeni Pabstův syn i občané Jugoslávie, kteří byli zapleteni nejen do tohoto obchodu s heroinem. "O vydání Mehmetiho kvůli dalším případům žádá Rakousko i Německo. To však připadá v úvahu až poté, co si odpyká trest," upozornil soudce.

Proces však bude mít dohru u Vrchního soudu, protože s rozsudkem nesouhlasili Mehmeti ani žalobce a na místě se proti verdiktu odvolali.

Na deset let a čtyři roky byli za pašování heroinu odsouzeni Jugoslávec Bashkim Mehmeti (vpravo) a Němec Herman Pabst (vlevo), 7. 9. 2000

Jugoslávec Bashkim Mehmeti a Němec Herman Pabst byli odsouzeni přímo v plzeňské věznici za mimořádných bezpečnostních opatření, 7. 9. 2000

Vězeňská stráž odvádí Jugoslávce Bashkima Mehmetiho ze soudní síně, 7. 9. 2000

Jedenatřicetiletý Mehmeti, který od začátku procesu tvrdil, že nemá nic společného s převozem jeden a půl kilogramu heroinu z Čech do Německa se svým obhájcem, 7. 9. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Lupič vtrhl na radnici, ze stolu šokované úřednice vzal peníze a utekl

policejní auto

Desetitisíce korun ukradl neznámý pachatel v budově Městského úřadu v Orlové. Do pokladny radnice se dostal násilím, ze...

Soud spojil obžaloby Dědice. Lobbista odmítá připustit jakoukoliv vinu

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z ovlivňování výběrových řízení a přijímání úplatků si u soudu, který...

Najdete na iDNES.cz