Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s pomluvou

  20:55aktualizováno  20:55
Je pomluva trestný čin, či jen spor dvou stran? Jak má soud chránit občany před pomluvou? Kam až může jít svoboda slova? Takto složité a nepochopitelné otázky řeší naše soudy už po několikáté. Jsou to procesy přitažlivé. Týkají se známých lidí. Pochopitelně - o pomluvy neznámých se nikdo nezajímá. Jsou však také dosti ošemetné. Říci o KSČ kus pravdy znamenalo kdysi trest za pomluvu.

Prý! Každý věděl, o co jde. I dnes to každý ví. Hanobení Šafránkové v novinách je srozumitelné - na úkor oblíbené herečky si bulvární tisk vyrábí lehkou cestou senzaci. Se svobodou slova, natož s právem na informace to nemá nic společného.

Podobné strázně mají i Havlovi: někdo z obchodních důvodů spojuje jméno prezidentovy manželky se svým pornografickým obchodem. Má nesmyslné krytí: jiná Dáša H. mu dala souhlas. I slepec vidí, že o jinou Dášu H. nejde, nikdo by o ni nestál. Všichni vědí, o kterou Dášu jde. Je otázka, jestli to bude vědět soud, nebo jestli bude naopak vědět, že každý má právo, že občané mají právo, že svoboda má práva, že veřejnost má právo...

Řečněte k tomu, jak chcete. Až o vás jednou napíšou, že przníte děti, takto chápaná svoboda se vám v hrdle vzpříčí. Možná pochopíte, že svoboda slova nemá nic společného se slíděním v soukromí, s uveřejňováním pochybných a nepravdivých senzací, s otiskováním ilegálně získaných intimních fotografií, s celým tím světem, který my neprávníci bez obtíží označíme za svět obchodu s pomluvou a skandalizováním známých osob.

Za svobodu slova toto může považovat jen blázen a možná ještě nějaký právnický krasoduch, který potřebuje svého ulepeného klienta vysekat z obžaloby. Ale nevěřte mu. Věřte raději, že k lidským právům patří i právo na soukromí.

I herec je má, chce-li, i politik. Pozor na pistolníky, kteří vám a o vás nosí pomluvu, kteří vás hanobí a ohánějí se svobodou. Nikdo nemá právo bít jiného člověka. Také nemá právo bít jeho duši. Od státu čekejme, že v tomto směru zjedná občanům co největší bezpečí obojího druhu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz