Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s pervitinem přebírá ruská mafie

  0:01aktualizováno  0:01
Cizinecké gangy začaly najímat vařiče pervitinu z Česka. Vytipovávají dokonce vyléčené narkomany. Drogu pak se ziskem prodávají. Na začátku devadesátých let měli obchod s českým stříbrem, jak se někdy s nadsázkou pervitinu říká, pevně v rukou veksláci, kteří po listopadové revoluci přišli o svůj byznys s valutami. To však už dávno neplatí.

Dnes si obchod s drogou vynalezenou v Čechách vzaly pod svá "křídla" ruskojazyčné mafie. Pervitin vaří dále Češi, to se nemění, jen prodej si vzali na starost cizinci. Velmi rychle si spočítali, že hlavně v tuzemsku oblíbenou drogu nemusí pašovat přes hranice, vyrobí se v Česku, v Česku se na ní i vydělá.

"Spousta vařičů pracuje přímo pro Rusy. Někteří dobrovolně za peníze nebo naturální odměnu, ale většinou jsou k tomu nuceni pod nátlakem," říká šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

K témuž došli i experti, kteří pro vládní radu pro drogovou problematiku vypracovali studii posledních trendů na drogové scéně. Podle nich jsou malé uzavřené pervitinové komunity, které se dříve seskupily kolem jednoho vařiče, na ústupu.

"Síť organizovaného, především ruskojazyčného zločinu získává kontrolu nad výrobou a prodejem a úspěšně se pokouší hledat pro tuto drogu odbyt i v zahraničí. Místo řady nepropojených 'minitrhů' tady vznikl organizovaný pervitinový trh, který se strukturou i zákonitostmi podobá trhu heroinovému," píše se v dokumentu.

Mafiáni podle policie vařičům zpravidla seženou suroviny potřebné pro výrobu drogy. Když ji uvaří, přeberou hotovou látku a předávají svým dealerům. Odbyt je předem zajištěn.

Podle statistik je v Česku přibližně třiadvacet tisíc narkomanů závislých na pervitinu, nejrozšířenější rizikové droze u nás. Jde přitom o dvě třetiny všech problémových toxikomanů.

Ofenziva ruskojazyčných gangů, především ukrajinských, dagestánských či ázerbájdžánských je o to významnější, že byznysu s pervitinem přináší vysokou organizovanost a konspirativnost.

Detektivové protidrogových jednotek pak jen velmi těžko rozplétají pavučinu drogové mafie, v níž vládne tvrdá disciplína a do níž v podstatě nelze nasadit informátora.

"Z rozhovorů s našimi klienty víme, že si ruskojazyčné mafie vytipovávaly přímo v léčebnách pacienty a pak je nutily vařit," dokládá praktiky Jiří Presl z nadace Drop In.

Že je s pervitinem spjat výnosný kšeft, to si uvědomily nejen zahraniční mafie. Gang složený z českých občanů například nedávno "vyvážel" do Německa vařiče, kteří tam vyráběli drogu pro tamní narkomany.

Ostatně západní Evropa podle průzkumů protidrogových odborníků český pervitin objevila už dávno. Do Německa se pašuje v krystalické podobě a říká se mu tam Krystal, v Horním Rakousku si zas vysloužil název Fliegersalz (Letecká sůl). 

Školák zemřel, předávkoval se plynem ze zapalovače 

Zabil ho pervitin nebo heroin, mysleli si zkušení kriminalisté, když v polovině října našli čtrnáctiletého Honzu mrtvého. Mýlili se. Chlapec se nepředávkoval žádnou z těchto drog. Jeho smrt má na svědomí obyčejný zapalovač.

"Udusil se butanem - plynem ze zapalovače," cituje z lékařské zprávy detektiv z protidrogového oddělení pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Při pitvě našli lékaři v těle Honzy stopy po marihuaně.

"Zřejmě si plynem ze zapalovače prodlužoval dobu účinku THC, látky obsažené právě v marihuaně," vysvětluje policista a vzpomíná, že v suterénu panelového domu, kde bezvládné tělo chlapce leželo, se povalovaly i dva zapalovače. Prázdné.

Tehdy s kolegy netušil, že právě hledí na věc, která Honzu z pražského sídliště Řepy připravila o život. "Vpichy po jehlách na těle neměl, taky tam nebyly cítit žádné výpary po toluenu," přemýšleli tenkrát detektivové nahlas o smrti školáka, který podle svých známých lehké drogy zkoušel už od jedenácti let.

Nejde zřejmě o první obět zákeřného plynu. Brněnští zdravotníci už v létě ošetřovali mladíka, který se v nemocnici ocitl poté, co vyzkoušel tuhle novou drogu. Jeho stav byl kritický i kvůli tomu, že trpěl na astma.

Přes veškeré snahy lékařů zemřel. Že mládež začala experimentovat se snadno dostupným plynem ze zapalovačů, odborníci na drogovou problematiku zjistili teprve nedávno. Už nyní však upozorňují, že jde o hodně nebezpečný trend.

Podobně jako těkavý toluen si může zapalovač v obchodě koupit legálně kdokoli, a stejně tak lehce jako rozpouštědlem se může i předávkovat.

"Uživatelé si jednoduše obsah zapalovače stříknou do pusy. Nebo napustí plyn do nafukovacího balonku, z něhož pak látku do úst vpustí pohodlněji," říká Soňa Cpinová z brněnského diagnostického ústavu.

Děti, s nimiž o droze mluvila, líčí, že přináší halucinace. Omámení není nijak dlouhé, trvá zhruba deset minut. Pokud však člověk neodhadne vhodnou dávku a neudusí se jako čtrnáctiletý Honza z pražských Řep. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Najdete na iDNES.cz