Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s doménami - zatím spekulace

  15:19aktualizováno  15:19
Východní Morava - Zbohatnout už je možné i sázkou na momentální slávu či na budoucí věhlas druhých lidí. Stačí si zaregistrovat internetovou stránku se zajímavým názvem - třeba www.frantisekslavik.cz a pak věřit, že zlínský hejtman svoji politickou kariéru neukončí současnou funkcí. Z registrování internetových adres na jména známých osobností může být dobrý obchod už i v kraji. Více než tři sta tisíc korun jako za nejdražší u nás prodanou doménu s názvem www.epodpis.cz tady asi nikdo nenabídne, ale desítky tisíc ano.

Pravděpodobně některý z hokejových fanoušků si zaregistroval adresu www.jiridopita.cz. Na stránce je zatím jen holé upozornění, že se její obsah připravuje.

"Taková adresa může mít hodnotu deset až dvacet tisíc korun. Ale nedá se zaručit, že ji její majitel prodá právě hokejistovi," říká Marián Němec, manažer brněnské počítačové firmy Zoners software, která se registrací adres zabývá. "Pan Dopita vůbec nemusí chtít takovou stránku, anebo si prostě zaregistruje podobnou, třeba www.jiri-dopita.cz," podotkl Marián Němec.

Další z hokejových fanoušků Jiřího Dopity si již dříve zaregistroval adresu www.dopita.cz a umístil na ni fotografie svého oblíbeného hráče různé kvality.

Jiří Dopita potvrdil, že se stránkami nemá nic společného a zatím ani neuvažuje, že by si vytvořil osobní internetové stránky. "Nemám s internetem žádné větší zkušenosti, takže jsem o tom ani nepřemýšlel. Mám teď navíc jiné starosti," říká Dopita.

Obchodovatelnost domén se jmény jiných regionálních osobností, ať už politických, kulturních či sportovních, považují internetoví odborníci za stěží odhadnutelnou a problematickou. "U nás se zatím obchoduje s adresami především ze spekulativních důvodů a tento druh podnikání ani není příliš rozšířený," vysvětlil počítačový odborník Marián Němec.

Navíc známá osobnost ve Zlínském kraji málokomu něco řekne v západních Čechách. "Na mém jméně není co zneužívat," domnívá se hejtman Zlínského kraje František Slavík.

"Myslím, že jsem příliš nezajímavá osoba na to, aby na mně podobným způsobem kdokoliv vydělával," přidal se starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka. "Po pravdě řečeno, o internetu a věcech s ním spojených mám jen matné představy. Vůbec jsem se nezabýval tím, že by moji doménu mohl někdo zneužít," dodal starosta.

Podobně uvažují i jiné regionální osobnosti. Internetové stránky pojmenované nejpřirozenějším způsobem - se svým jménem a příjmením - má jen málokdo.
Výjimku představuje například kroměřížská poslankyně Michaela Šojdrová - www.sojdrova.cz. Další regionální politici častěji využívají oficiální webové stránky svého úřadu - Poslanecké sněmovny - www.psp.cz, Senátu - www.senat.cz nebo na stránkách politických stran či úřadů.

Ligoví fotbalisté či hokejisté zase mají své profily na internetovém magazínu www.iDNES.cz, většina oddílů má také svoje klubové stránky a na nich jsou informace i o hráčích.

Unikátem mezi sportovci jsou velmi kvalitně ztvárněné internetové stránky automobilového závodníka z Trnavy Romana Kresty (www.roman-kresta.cz).

"Pracujeme na stránkách téměř každý den. Využíváme je ke komunikaci s fanoušky a novináři. Roman například zodpověděl už přes sedm set dotazů fanoušků," pochlubil se správce stránek Jan Koudelka.

Na stránkách Roman Kresta nabízí komentáře k jednotlivým závodům, vyjadřuje se k neobvyklým situacím za volantem, velkou sbírku fotografií, ale také videoukázky z tratí. "Současná podoba je novější a graficky vylepšená, protože o stránky byl velký zájem,  proto chceme lidem nabídnout něco víc," poznamenal Koudelka.

Svoje stránky má desetibojař Tomáš Dvořák, rodák ze Zlína (www.tomasdvorak.cz), či průmyslník Tomáš Baťa (www.bata.com). Stránky má rovněž spisovatel Zdeněk Zapletal (www.zdenek.zapletal.cz), ty však nefungují.

Regionální celebrity sice netuší, kdo a proč by měl jejich doménu zneužít. Případnému zneužití svého jména by se ale většinou bránily. "Trestný čin to snad ani není, ale nevidím důvod, proč by měl někdo vydělávat na mém jméně. Způsobů, jak se bránit, je několik - třeba žaloba na ochranu osobnosti," uvažuje uherskohradišťský soudce Eduard Ondrášek.

Marián Němec z počítačové firmy si však myslí, že u soudu by lidé těžko získávali dohled nad doménami. "Jména lidí nejsou žádnou ochrannou značkou. Soud či někdo jiný by musel majiteli adresy dokázat, že si ji zaregistroval kvůli zneužití či pošpinění určité osobnosti," tvrdí.

"Ve světě se podobné soudy už řešily a dopadly různě. Například Madona soud o stránku www.madona.com vyhrála, naopak Sting neuspěl. Nedá se tedy říct dopředu, jak by takový soud dopadl," řekl Marián Němec.

Častěji se takové spory řeší dohodou. Například město Brno se dohodlo s majitelem adresy www.brno.cz, že mu zůstane, ale na obsahu stránky se bude město podílet. Majitel stránky tak má veškeré příjmy z reklamy na této stránce a město nabízí na známé adrese potřebné informace.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Najdete na iDNES.cz