Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce získaly miliony na kanály

  16:40aktualizováno  16:40
Krnov - Řada obcí v česko-polském pohraničí znečišťuje komunálními odpady své okolí. Lidé tam vypouštějí kvůli chybějící kanalizaci vodu do země nebo rovnou do řek a potoků. Většinou tyto městečka a obce nemají dost peněz na to, aby vyřešily problém hned a samy. Přednedávnem se však osm z nich spojilo a získalo z programů Evropské unie zhruba osmdesát milionů korun na kanalizace. Ve sdružení jsou města jako Bruntál, Zlaté Hory, Javorník a Krnov a obce Úvalno, Město Albrechtice, Mikulovice a Bernatice Jesenicku.

Jak to v takových obcích vypadá, popisuje pracovnice obecního úřadu v Mikulovicích, kde nejvíce kanalizace chybí v části Široký Brod: "Znáte lidi. Někteří mají septiky vyvedené přímo do řeky a někteří mají v uvozovkách skvěle propustné jímky, z nichž odpad prosakuje do země a dál do řeky."

Místostarosta Krnova Jaroslav Vrzal považuje projekt osmi obcí za jeden z největších projektů na severní a střední Moravě, který má vazbu na Evropskou unii. Obce na kanalizaci získaly téměř dva a půl milionu euro. Obce se samozřejmě musí podílet na této investici, takže celkem se rozpočet na odkanalizování vyhoupne na téměř sto padesát milionů korun.

Projekt má v rámci euroregionu Praděd pomoci nejen přírodě na Moravě, ale i v Polsku. Například právě města a obce na Jesenicku se podílejí na znečišťování Otmuchowských jezer, které slouží k rekreaci a jako zásobárna pitné vody.

"Máme sto let starou kanalizaci, která propouští. Splašky pak znečišťují Javornický potok, který míří do jezer. Ty ještě před válkou založili Němci jako zásobárny pitné vody pro okolí," řekl starosta Javorníku Petr Polášek.

Ten hodnotí projekt odkanalizování jako velmi prospěšný. "Je skvělé pozorovat, když se odkanalizuje místo kolem řeky, jak se tam začnou vracet pstruzi a život."

Starosta Města Albrechtic na Bruntálsku Ivo Vykopal řekl, že jeho neodkanalizovaná část města znečišťuje Opavici, která poté míří do Odry a ta do Polska.

"Také Bruntál, který za peníze Evropské unie musí rekonstruovat svou starou nedokonalou čističku vody, znečišťuje v současné době okolní nádrže, které jsou zdrojem pro výrobu pitné vody pro Ostravu," řekl starosta a dodal, že Ostrava má smlouvy s některými polskými oblastmi na dodávku pitné vody.

Město Albrechtice má největší problémy se znečišťováním prostředí v Nádražní ulici. "Tam jsou panelové domy a asi nejhustší aglomerace. Část těchto domů není napojena na kanalizaci a čističku a voda teče do Opavice."

Také Úvalno bude moci díky penězům Evropské unie dokončit zcela kanalizaci v obci. "Zbývá nám napojit jednapadesát rodinných domů na kanalizaci. Tito lidé sice říkají, že svůj odpad z jímek vyvážejí, ovšem moc dobře víme, že tyto domy znečišťují především spodní vody," řekl starosta Vítězslav Odložilík.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz