Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce vítají peníze z automatů

  12:14aktualizováno  12:14
Praha - Částka kolem pěti milionů korun přibude každé pražské části za to, že na svém území má herny s automaty a jinými hazardními hrami. Pro radnice jsou to nezanedbatelné částky a nerady by o ně přišly. "Ročně tak získáme pět až šest milionů korun. To je významná částka v rozpočtu. Nebýt jich, tak třeba nemáme na celoroční provoz kulturního domu nebo na dvě pečovatelské služby," uvedl mluvčí Prahy 13 Petr Krajánek.

Právě kvůli těmto příspěvkům od podnikatelů nemají úřady příliš velký zájem na omezení heren, s jejichž provozem je velmi často spojena kriminalita, prodej drog či vznik závislosti na hazardu. "Když takové podniky zakážeme v Praze 8, za pár minut dojedou hráči tramvají jinam. Městská pokladna by přišla i o peníze z nájmu. Navíc peníze z automatů používáme na dobré účely," upozornil vedoucí odboru kultury Prahy 8 Tomáš Květák.

Loni Praha 8 získala kolem čtyř milionů. "Necelé dva miliony jsme dali Domu světla, který slouží nemocným AIDS," upřesnil Květák.

Herny může povolit nebo zakázat hlavní město Praha. "Pokud by to hlavní město povolilo jen v některých lokalitách, vznikl by jenom důvod ke sporům a hádkám mezi městskými částmi, proč zrovna u nich nemůže podnik být. Navíc by se dostaly herny a jejich peníze do podsvětí a nedaly by se už vůbec kontrolovat," uvedl Krajánek.

Herny platí městským částem podíl ze svého celkového výnosu a další poplatky. "Za jeden automat dostane obecní pokladna ročně částku kolem padesáti tisíc korun," uvedla Vladimíra Říhová z tiskového odboru ministerstva financí.

V Praze, kde jsou výnosy podnikatelů v tomto oboru vyšší, vydělávají radnice na jednom automatu asi o deset tisíc víc než jiná města.

Podle zákona musí městské části použít peníze na sociální účely. Například v Praze 2, kde získali přes pět milionů korun, přispěli hráči na dětská hřiště nebo granty pro kulturu. V Praze 9 chtějí za tyto peníze zrekonstruovat hřiště u školy v Litvínovské ulici. "Peníze dáme na vybudování plochy a vybavení hřiště pro skateboard, na sportovní vybavení a oplocení sportovního areálu," uvedla Linda Samsonová z tamní městské části.

Smutné osudy gamblerů
Do rozpočtů úřadů nedobrovolně přispívají i lidé, kteří propadli hazardu natolik, že musí vyhledat pomoc psychiatra, a někdy i rodiče dětí, které zlákaly výherní automaty. "Na synovu závislost jsme přišli tak, že jednou u nás zazvonil cizí člověk - byl to otec synova kamaráda. Tvrdil, že si od nich náš Tomáš půjčil dohromady čtyřicet tisíc korun, a nevrací mu je," vzpomíná na loňskou zkušenost matka mladistvého gamblera z Libně.

Pak postupně zjišťovali, co všechno doma chybí, co dal syn do zástavy, nebo prodal, aby měl peníze do automatů. "Poztrácely se videokazety, tenisové rakety, drobné úspory," řekla matka.

Za pomoci rodičů se podařilo mladému patologickému hráči se své závislosti zbavit. Mnozí však končí v psychiatrické léčebně v Bohnicích, kde je nutné je hospitalizovat. "V současné době máme omezený počet lůžek kvůli rekonstrukci, takže je jich k dispozici jen přes padesát. Každou středu však přichází na ambulantní sezení skupiny hráčů deset až třicet lidí," upřesnil stav pacientů primář oddělení závislostí bohnické léčebny Karel Nešpor.

Podle něj je to však jen zlomek. Většina lidí nenajde odvahu k lékaři jít. Navíc je hráčství takřka v polovině případů spojené s drogovou závislostí či alkoholismem. "Hlavně užívají pervitin, po němž jednají zbrkle, neuváženě a nesmyslně riskují," popisoval lékař. Podle něj není zbavit se této závislosti tak snadné jako vyoperovat slepé střevo.

Je to velmi dlouhodobá léčba a velmi záleží na tom, zda člověk dokáže změnit svůj životní styl a vyhne se všem lákadlům. Kolik peněz taková léčba stojí, však psychiatr nedokázal vypočítat. "Je to velmi individuální," řekl.

"V těch nejhorších případech zkrachuje nejen osobnost samotného hráče, ale krize bývá i v jeho rodině, zhroutí se jeho manželka, děti jsou traumatizované a postihuje je to dalšími zdravotními problémy," doplnil lékař Nešpor. Pak se podle něj přidávají finanční potíže, protože gambler všechny peníze prosází, musí si půjčovat a není schopen se z tohoto kolotoče vymanit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Najdete na iDNES.cz