Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce si na alternativní tresty netroufají

  10:03aktualizováno  10:03
Střední Morava - Mnoho práce navíc. Takto charakterizují starostové většiny obcí pomoc odsouzených k alternativním trestům, kteří by jim měli vlastně pomoci. Nabízené pracovníky proto soudům odmítají. Větší města potrestané zaměstnávají, ale žádné nadšení ani tady nepanuje. I když mnozí starostové přiznávají, že myšlenka veřejně prospěšných prací je dobrá, sami v obci odsouzené nechtějí. Museli by na ně dohlížet, aby zadanou práci udělali dobře. A na to nemají lidi.

"Kdyby to byl člověk od nás z obce, který měl třeba automobilovou nehodu, tak si samozřejmě trest odpracuje u nás. Ale jinak jsme o odsouzené ani nežádali, protože si myslím, že je s nimi víc starostí než třeba s nezaměstnanými z úřadů práce. Ty si naopak bereme pravidelně a jsme s nimi spokojeni," míní například starosta Oplocan na Přerovsku Karel Šálek.

"V malé obci, kde je neuvolněný starosta, tam se skutečně těžko domlouvá s odsouzenými. Navíc obce musejí odsouzeným zajistit pracovní pomůcky jako třeba rukavice a lopaty, takže se nedivím, že mnohé malé obce na sebe nechtějí takovou zodpovědnost brát," řekl vedoucí referátu vnitřních věcí na Okresním úřadě v Přerově Otakar Pavlíček.

Největší zájem o odsouzené tak mají ve větších obcích a především ve městech. Například město Olomouc zaměstnává nejvíce odsouzených v kraji. "Vždy na začátku roku nám městské organizace napíší, kolik lidí zaměstnají. Většinou je to asi 30 lidí za rok," uvedl Eduard Křiklava z magistrátu města.

Hodně odsouzených zaměstnají také v Přerově. "Letos požádali o 15 lidí a dalších 5 budou potřebovat v zimě," uvedl Pavlíček. "Je jasné, že mnohem větší zájem o odsouzené mají města nebo větší obce. Mají pro odsouzené víc práce, a navíc malé vesnice se bojí, že odsouzené neuhlídají," míní Pavlíček, který shromažďuje žádosti obcí o pracovníky z řad odsouzených.

Soudci ukládají rok od roku stále víc alternativních trestů. "Zatímco před dvěma či třemi lety soudci uložili tak 1 či 2 alternativní tresty za rok, loni už jsme z okresního soudu měli přes 50 odsouzených lidí s počtem 8800 hodin k odpracování," řekl Pavlíček.

V Olomouci začal první provinilec pracovat už na podzim roku 1996. Od té doby si svůj trest v městských organizacích odpracovalo 90 lidí, z toho deset nakonec muselo stejně do vězení. "Odsouzení chodí nepravidelně, jsou až na výjimky nespolehliví. Je těžké říct, jestli jejich práce má pro nás nějaký přínos," popisuje zkušenosti ředitel olomouckých městských hřbitovů Igor Kleiner.

Najdou se však i obce, které o práci odsouzených zájem mají. "Už druhým rokem žádáme o jednoho pracovníka, protože bychom potřebovali vyčistit zanesený potok a příkopy. Zatím nám ale okres nikoho nedodal. Je to škoda, protože na jednoho bychom si troufali," řekl například starosta Tučína Arnošt Dvořák.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Najdete na iDNES.cz