Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce se po vichru vzpamatovávají

  17:37aktualizováno  17:37
Jižní Morava - Pily, košťata a lopaty jsou nejčastější nástroje, které po víkendové vichřici brali do rukou obyvatelé jihovýchodního okraje Brna. Přestože to v Brně-Tuřanech nebo ve Šlapanicích vypadalo v sobotu večer jako o posledním soudu, o dva dny později byla už většina škod zahlazena. Tuřanské předzahrádky už zase zdobí okopané keříky růží, uklizené jsou i chodníky. Okolí kostela připomínaly sobotní spoušť už jen rozložené rohože schnoucí na schodišti a úhledné hromady nařezaných větví v zahradě. V tuřanských ulicích a parčících vrcholí úklidové práce.

Zaměstnanci správy veřejné zeleně rozplétali hromady napadených větví a sekali je drtičem. Asiaté odklízeli hromádky větví z okolí svých stánků. Děti křepčily kolem skácených kaštanů a třešní, které nevydržely nápor větru. "U nás to bylo ještě dobré," mávl rukou nad napáchanými škodami kostelník Drčka. "To ve Šlapanicích dopadli mnohem hůř," kývl muž hlavou směrem k sousednímu městu.

Šlapanice
Šlapanický starosta Václav Horák si o víkendu moc neodpočinul. Jeho město zasáhla sobotní bouře asi nejvíc. Jenom na obecním majetku odhaduje Horák škody na půl milionu korun. "Kolik škod vzniklo na soukromém majetku, to zatím nevím," uvedl starosta. Teprve zítra by totiž Šlapanice měl navštívit pracovník pojišťovny, který začne shromažďovat informace o škodách.

Jak o víkendu
řádila
bouřka
Nejvíc sobotní běsnění živlů odnesly ve Šlapanicích stromy a střechy. "V městském parku je situace velmi špatná, leží tam spousta vyvrácených stromů," stěžuje si starosta. Mohutný strom zde spadl přímo na tribunu a zcela ji zdemoloval. "Za čtrnáct dnů zde máme mít tradiční třídenní Šlapanické slavnosti. Musíme vyřešit, jestli uděláme nějakou provizorní jeviště z lešenářských trubek a celty, nebo stihneme vybudovat tribunu novou," plánuje starosta. V městském parku také vzalo za své nové oplocení, které Šlapaničtí dokončili teprve před dvěma týdny.

Radnici vznikla většina škod na majetku, který nebyl pojištěný. "Máme pojištění třeba proti pádu letadla, ale porosty jsme asi pojištěné neměli," předpokládá starosta. Na obnovu a úklid se tedy budou muset najít peníze v obecním rozpočtu. Starosta Horák chce také pořádat přednostu okresního úřadu Brno-venkov, aby Šlapanicím pomohl okres.

JME - asi 3,5 milionů škod
Zhruba 3,5 milionů korun činí předběžný odhad škod, které způsobily na zařízeních Jihomoravské energetiky víkendové větrné bouře. Škody na vedení vysokého i nízkého napětí způsobily i přerušení dodávek elektrické energie. "S nejdelším přerušením dodávek elektřiny se potýkali lidé na Kroměřížsku, kde byly dodávky do rekreační oblasti Tesák obnoveny po zhruba 26 hodinách v neděli ve 22 hodin," řekl mluvčí JME Aleš Řiháček.

Vyškov, Bučovice
Nejrozsáhlejší škody způsobil silný boční vítr na přibližně dvoukilometrovém úseku vedení velmi vysokého napětí 110 kilovoltů mezi Vyškovem a Bučovicemi. "Tato porucha, kdy bylo poškozeno sedm podpěrných sloupů, dosud trvá a škoda se odhaduje asi na 2,5 milionů," řekl Řiháček.

Bouře a silný vítr způsobily celkem pět poruch na vedení velmi vysokého napětí, z nich ve dvou případech bylo poškozeno zařízení Jihomoravské energetiky. Na vedení vysokého napětí (22 kilovoltů), vzniklo 79 poruch a nízkého napětí 349 poruch. Odhad dokončení oprav poruch zatím JME nemá k dispozici.

Tučapy
Brigádu měli za sebou také obyvatelé Tučap a Komořan, sobotní vichřicí nejvíce zkoušených obcí na Vyškovsku. "Starosta v Komořanech vyhlásil rozhlasem, že po vichřici je potřeba odstranit popadané topoly na fotbalovém hřišti. Uskutečnila se tam v neděli veřejná brigáda. My jako fotbalisti jsme tam také pomáhali," přiblížil majitel tučapské hospody Jaroslav Portík. Ani když se z hřiště většina větví a stromů už odstranila, nebude se na něm dát hrát dřív než za tři týdny.
 
Podobně jako ostatní lidé v Tučapech ani Jaroslav Portík na vichřici jen tak nezapomene. "Prvně jsme pomáhali v družstvu, kde vítr serval střechu nad slepičárnou, pak jsme zprovozňovali elektrické vedení a nakonec jsem byl i na hřišti v Komořanech," dodal.

Zatímco Portíkova hospoda přežila vichřici beze škod, kousek dál u státní silnice vítr utrhl na rodinném domě střechu a poškodil i automobil. "Nejhůře v Tučapech dopadl můj bratr. Na Peugeot, který si přivezl ve čtvrtek jako nové auto a ještě jej neměl ani pojištěný, spadl kus eternitu. Z domu mu uletěla střecha, vrchní část domu je promočená, koberce i vybavení jsou na vyhožení," popsala Miroslava Skácelová.

Komořany
Jinak na tom nebyl ani starosta Komořan Alois Bednář. "Kromě škod na hřišti ještě vichřice utrhala na kostele tašky ze střechy, škody jsou i na kulturním domě a obecním úřadě. Za kulturním domem spadl smrk na vedení sloužící pro čerpání vody z obecní studny. I tam bude nějaká škoda," řekl.

Újmy podnikatelů
Své si užili i podnikatelé. Shrnutou plechovou střechu z výrobní haly odklízeli v komořanské firmě European Data Project. "Fabriku to nezastavilo, máme velké škody, ale vypořádáme se s tím," sdělil pouze Václav Mácha z této firmy.

Štěstí v neštěstí měla firma Agrotec z Hustopečí vlastnící autosalon v Židlochovicích, kde jim na budovu také spadl po sobotní bouři strom. "Strom spadl na zastřešení odstavné plochy, střecha byla pevná a vydržela. V tu dobu tam nebyla ani odstavená žádná auta, protože je venku nenecháváme přes noc. Chod pobočky to tedy neovlivnilo," uvedl ředitel divize Auto Tomáš Balek.

Zničené sloupy elektrického vedení u Rousínova na Vyškovsku.

Šlapanice - sobotní bouřka svrhla strom na tribunu zdejšího gimnázi

Rousínov - oprava střechy po sobotní bouřce na jednom z místních domů

Zaměstnanci JME opravují poničené elektrické vedení nedaleko Rousínova

Zaměstnanci JME opravují poničené elektrické vedení nedaleko Rousínov

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz