Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Starostové varují: Elektrické vedení způsobí v Lužických horách pohromu

  • 105
Obce na Novoborsku se bojí stavby stožárů vysokého napětí, kterými chce společnost ČEZ rozříznout Lužické hory. Za oběť by jim padly obrovské plochy lesa v chráněné krajinné oblasti. Starostové tvrdí, že průseky v lese by byly pro krajinu stejnou pohromou, jako kdyby se na Českolipsku obnovila těžba uranu.

Firma ČEZ projekt na vykácení koridoru pro vedení vysokého napětí před lety zastavila. Teď ho ale znovu zařadila do svých záměrů na roky 2017 a 2018. Pás vysekaného lesa by na délku měřil 18 kilometrů.

Stožáry by překlenuly území o délce až třiceti kilometrů. "Obce závislé především na turistickém ruchu by ale tak masivní zásah do Lužických hor nedozírně poškodil," řekl starosta a předseda Svazku obcí Novoborska Jiří Vosecký.

"To, co se tady snažíme budovat, abychom přilákali turisty, by bylo rázem pryč, upozornil Vosecký. "Koridor pro stožáry by znehodnotil majetek obcí. Dráty by nenávratně poškodily krajinu, vedly by vrcholovými partiemi Lužických hor."

Stožáry by se táhly z Varnsdorfu přes Svor až k Novému Boru. Kromě obcí proti nim protestují občanská sdružení, ochranáři a Liberecký kraj.

Ochránci přírody souhlasí s vedením vysokého napětí pod zemí

"Šlo by zásadní zásah do stability lesa, do krajinného rázu a do přírodního prostředí," prohlásil vedoucí chráněné krajinné oblasti Lužické hory Tomáš Besta. "Z pohledu státní ochrany přírody je nepřípustné vést proud horami nad zemí."

Ekologové by ale souhlasili, aby se vysoké napětí vedlo v kabelech pod zemí. Severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová však uvedla, že z ekonomického, technického a provozního hlediska je nejpříhodnější výstavba dvojitého nadzemního vedení 110 kV o délce 32,5 kilometru. 

ČEZ tvrdí, že "energetická dálnice" se stane záložním vedením vysokého napětí do Šluknovského výběžku. Současné vedení je padesát let staré a navíc jediné. Při poruše nelze podle Holingerové přivést elektřinu do Šluknovského výběžku odjinud.

"Největší problém by nastal při živelné katastrofě, například při vichřici, kdy by naši zákazníci zůstali po dobu opravy bez elektřiny," vysvětlila Holingerová.

"Nové vedení by umožnilo hospodářský rozvoj Šluknovského výběžku. Zatím tam nelze připojovat větší počet odběratelů energie."

Aby ČEZ utlumil dopady na životní prostředí, chce pro nové vedení využít stávající koridory - lesní průseky, vedení vysokého napětí a plynovod.  

Se stavbou stožárů vysokého napětí nesouhlasí ani ministerstvo životního prostředí. A co říká Liberecký kraj?

"Budeme ještě jednat s Ústeckým krajem," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný. "Osobně si však nedovedu představit, že přes chráněné území Lužické hory půjde dvě stě metrů široký koridor dlouhý mnoho kilometrů."

Tak široký vysekaný pás ale ČEZ odmítá. "Šíře koridoru by dle záměru měla být 32 metrů – a to následně: 2 krát 12 metrů na každou stranu od kraje vodiče je ochranné pásmo vedení a pro samotnou konstrukci vedení je šíře maximálně osm metrů," zdůraznila Holingerová.

Taktéž podle ní není pravda, že by se jednalo o kompletně vykácený průsek bez jakéhokoliv lesního porostu.

"V průběhu trasy vrchního vedení je dle platných norem přípustný trvalý porost až do výše tří metrů. Záleží na konkrétním typu a výšce podpěrných bodů. To samozřejmě snižuje dopad energetické stavby do krajiny," uzavřela Holingerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video