Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce: Peníze na prevenci se nedělí spravedlivě

  10:43aktualizováno  10:43
Systém, podle kterého stát již několik let rozděluje městům a obcím desítky milionů na prevenci kriminality, není podle některých starostů a odborníků spravedlivý. Jednou z podmínek je totiž vysoká nezaměstnanost, což může znamenat, že obce, které se snaží, přilákají investory a podporují podnikání, mají horší šanci dosáhnout na dotaci například na bezpečnostní kamerový systém či vybudování sportovního hřiště pro děti, aby se netoulaly.

Nedávno o dotaci žádalo město Prostějov. Od ministerstva vnitra letos dostane přes milion tři sta tisíc korun, které radnice hodlá využít na druhou etapu kamerového systému, bezpečnostní stojany na kola či sociologický průzkum. "Vím určitě, že v projektu musel být uveden údaj o nezaměstnanosti," řekl zástupce šéfa městské policie Zdeněk Dohnal.

"Jedním z kritérií je nezaměstnanost. Aby bylo město zařazeno do projektu prevence kriminality, muselo vykázat určitou míru nezaměstnanosti, což dlouho nesplňovalo. Dalším kritériem byl například počet trestných činů na obyvatele," uvedl i ředitel prostějovské policie Zdeněk Riedinger.

PROGRAM PREVENCE
KRIMINALITY

* Letos ministerstvo vnitra rozděluje 42 milionů korun.
* Loni předalo 84 milionů korun a v předchozích letech vždy přes sto milionů korun.
* V programu, který běží šestým rokem, je mimo jiné zařazeno již 84 měst a obcí.
* Ministerstvo obdrželo celkem přes dva tisíce projektů.
Zdroj: ministerstvo vnitra

Stejná situace byla i ve Šternberku, kde radnice letos s pomocí státní dotace půl milionu korun (za tři roky dostala celkem čtyři a půl milionu) hodlá kamerový systém dostavět. "V materiálu musela být i statistika, jaká je zde nezaměstnanost. Byla to informace, která spolurozhodovala o udělení dotace," potvrdil starosta Šternberka Petr Skyva (ODS).

Ačkoliv zkušenosti naznačují, že růst nezaměstnanosti může mít vztah ke kriminalitě, jednoznačný průzkum podle dostupných informací zatím neexistuje. Policisté také v posledních letech stále častěji mluví o takzvané sociální kriminalitě, kdy lidé bez práce kradou pro peníze v podstatě cokoliv.

Na druhé straně existují velká města, například Praha, kde je nezaměstnanost malá, ale kriminalita obrovská. Zařazovat proto počet lidí bez práce mezi jednu z podmínek, jak dosáhnout na státní dotaci na prevenci kriminality, se mnohým nezdá.

HLEDISEK JE VÍC, ŘÍKÁ ŠÉFKA
ODBORU PREVENCE KRIMINALITY

P r a h a  (dík) - Ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová tvrdí, že systém podmínek pro udělování dotací v projektu prevence kriminality je v pořádku.
Jednou z podmínek je i vysoká míra nezaměstnanosti?
Ano.
Není to nespravedlivé kritérium?
Když máte jen určitou sumu peněz, musíte zvolit metodu, jak ji rozdělit. Je jisté, že žádný sociální jev nepřichází sám od sebe. Proto vedle podrobné analýzy kriminality děláme i analýzy dalších sociálních jevů, jako je například míra nezaměstnanosti, počet osob závislých na sociálních dávkách, či demografická struktura společnosti. Těch hledisek je celá řada.
Stalo se vám, že by obce s mírou nezaměstnanosti kalkulovaly, aby dostaly peníze?
To se nestalo. Vysoká nezaměstnanost je vždy v neprospěch zastupitelstva, které samozřejmě chce být opět zvoleno, a dělá vše pro to, aby počet lidí bez práce klesal.
Jak dlouho bude ještě program prevence kriminality pokračovat?
Každý rok rozdělujeme tolik peněz, kolik dostaneme ze státního rozpočtu. Rozhodnutí o tom, kdy tento program skončí, ještě nepadlo. Ovšem ty obce, které jsou v programu již delší dobu, asi skončí. Ty, které teprve začaly, budou pokračovat.

"Míra nezaměstnanosti sice něco ukazuje, ale jako kritérium pro přiznávání grantů určitě není vhodná. Spojovat bezpečnostní kamerový systém s počtem lidí bez práce není správné," je přesvědčena ředitelka Úřadu práce v Prostějově Zdeňka Šrámková.

Podobný názor má i starosta Šternberka Petr Skyva. "Správné to není," uvedl.
Kamerový systém bude nyní ve městě pracovat s digitálním záznamem, což policii značně ulehčí práci. "Už se nám podařilo chytit zloděje, jak vykrádají auto. Než se dostali dovnitř, přijela policie," chválí systém Skyva.

Například vykrádání aut je přitom typickou lumpárnou narkomanů, mladistvých a recidivistů, nikoliv nezaměstnaných.

Ani bývalému primátorovi Olomouce Ivanu Kosatíkovi (ODS), který jako jeden z prvních na střední Moravě kamerový systém rozjížděl a žádal dotace od státu, se podmínka nezamlouvá. "Připadá mi divné spojovat nezaměstnanost s dotacemi na prevenci kriminality. Jsou to dvě různé věci. Spojovat je nerozumné," řekl Kosatík.

S tím souhlasí i tajemník Nadace Bezpečná Olomouc Roman Brnčál. "Kritériem by spíš mělo být, jak efektivně budou prostředky využity plus míra kriminality," uvedl.

Ministerstvo vnitra, které peníze na prevenci kriminality rozděluje, však podmínku nezaměstnanosti hájí. Tvrdí, že počet lidí bez práce je jedním ze sociálních jevů, který kriminalitu v místě ovlivňuje. I sociolog z Univerzity Palackého v Olomouci František Znebejánek soudí: "Myslím, že zařazení tohoto kritéria mezi podmínky pro udělení dotace je způsobeno praktickým úmyslem vlády, aby rozdělila ty peníze, které má."

Pomocí těchto záběrů z bezpečnostní kamery policisté dopadli dva sprejery přímo při činu. (12. února 2001)
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Zemanovci chřadnou, spříznění sponzoři jim ale dál posílají statisíce

Vztahy Miloše Zemana a Lubomíra Nečase jsou dlouhodobě velmi dobré. Nečas mu...

Stovky tisíc přišly během posledních několika měsíců na účet Strany práv občanů zemanovci. Vysoké částky jim poslaly...

1968: Novou filmovou vlnu udusil příjezd sovětských tanků

Z filmu Hoří, má panenko

Šedesátá léta 20. století přinesla uvolnění i ve filmu. Řada režisérů získala renomé nejen v Československu, ale i ve...

Kalousek prodělal náročnou operaci břicha, v nemocnici bude týden

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek podstoupil ve středu v pražské Ústřední vojenské nemocnici náročnou operaci...Najdete na iDNES.cz