Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce: o úložišti jsme informovány dostatečně

  11:34aktualizováno  11:34
Třešť - Kolem Růžené je klid. Ačkoli v okolí obce je jedna z potenciálních lokalit pro výstavbu úložiště vyhořelého jaderného paliva, nátlakové akce proti zahájení průzkumných prací se zatím zřejmě nebudou konat. Zástupci obcí i občanských iniciativ v okolí Třeště na Jihlavsku jsou prozatím spokojeni se způsobem, jakým Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) k výběru lokality pro trvalé úložiště přistupuje.

Oblast o rozloze několika desítek kilometrů čtverečních západně od obce Růžená je jednou z osmi podobných lokalit v zemi, z nichž budou odborníci v následujících desetiletích pro stavbu úložiště vybírat tu nejvhodnější.

Zastupitelstva obcí, které leží na katastrálním území vytipované lokality u Růžené, se se zástupci SÚRAO poprvé oficiálně setkala v minulém týdnu v Třešti. "Zdá se že zastupitelstva jsou do tohoto procesu vtažena značně korektněji, než to bylo ze strany společnosti ČEZ v době, kdy se jednalo o tom, kde by měl být umístěn mezisklad pro jaderné palivo," řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa.

Případné výstavbě úložiště v lokalitě u Růžené se zřejmě budou snažit zabránit občanské iniciativy Venkov má budoucnost a Bez- jaderná Vysočina, které podobně vystupovaly už před šesti lety při jednáních o možné lokalitě pro mezisklad.

Hnutí Bezjaderná Vysočina protestuje proti tomu, že lokalita Růžená ve svém současném vymezení zahrnuje prakticky celou oblast Javořické vrchoviny. "To se i mě osobně velice negativně dotýká. Je to oblast, kde je málo průmyslu, která je turisticky využívána a ekologicky čistá. Případné úložiště by ji znehodnotilo a porušilo ráz její krajiny," řekl koordinátor Bezjaderné Vysočiny Zdeněk Nadrchal.

Nadrchal nesouhlasí s tím, že například důležitý dokument o posuzování vlivů na životní prostředí, vyplývajících z chystané vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, získaly obce později, než bylo osm lokalit pro úložiště vytipováno. "Nejdřív měla být zpracována koncepce a potom být vybrány lokality," řekl Nadrchal.

SÚRAO se nicméně zaručuje, že nehodlá před obcemi žádné informace tajit - další podobná informativní setkání by se měla uskutečňovat vždy zhruba po půl roce.
"Je pozitivní, že se podařilo navázat kontakt a do budoucna budeme určitě pokračovat. Starosty obcí, na jejichž katastrálním území se mají geologické průzkumné práce provádět, považujeme za své přirozené partnery," řekla mluvčí SÚRAO Věra Šumberová.

Jak budou dvě výsledné lokality pro úložiště (jedna z lokalit bude záložní) vybírány? Pokud výše zmíněnou koncepci pro nakládání s radioaktivním odpadem vláda schválí, měl by být v roce 2003 v lokalitách zahájen průzkum seismicity a poté geologické homogenity.

Poté bude výběr lokalit podstatně zúžen a na řadu přijdou už i hlubinné vrty. Dvě konečné lokality by měly být vybrány do roku 2020, přičemž samotné podzemní úložiště by pak mělo začít fungovat až v roce 2065. "Samotné úložiště ve finále může na povrchu zabrat plochu pouze kolem třiceti hektarů," upřesnila Šumberová.
V případě, že SÚRAO zajistí přísun seriózních informací o výběru lokalit, nebudou prozatím obce proti nim vyvíjet nátlakové akce. "Jestliže bude seriózní přístup od nich, mohou jej čekat i oni od nás. Ale jestliže se něco zadrhne a zjistíme nějaké utajování, které by od serióznosti mělo nějaký jiný směr, mohou čekat odpovídající odezvu," upozornil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...Najdete na iDNES.cz