Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Občanský zákoník znemožní státu dělat z postižených navždy nesvépravné

  15:46aktualizováno  15:46
Už v roce 2013 by mohla začít platit nejzásadnější novinka v českých zákonech za poslední desítky let. Nový občanský zákoník totiž mění pravidla pro uzavírání smluv, dědické řízení, převody bytů nebo omezení svéprávností. Změny se tak dotknou doslova každého.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: iDNES.cz

"Jde o zdánlivé banality, které se ale dotýkají každodenního života všech občanů," popsal důležitost nového zákona ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Na tiskové konferenci ho podpořil premiér Petr Nečas. Zdůraznil, že on sám tento zákon považuje za zřejmě nejzásadnější legislativní úpravu jeho volebního období.

Jednou ze změn, která má zvýšit práva občanů, je například úprava odebírání svéprávnosti. V současné době žije v Česku 35 tisíc lidí, které soud zbavil svéprávnosti a kteří nemohou činit žádné právní úkony.

"Dodnes u nás platí také velmi nehumánní socialistická praxe, kdy máme obrovské množství lidí zbavených způsobilosti k právním úkonům soudem. Platné občanské právo bohužel odráží filozofii totalitního státu," popsal tento tristní stav již dříve ministr.

Zbaven svéprávnosti, ale na co?

Problém je totiž v tom, že soud svým rozhodnutím o zbavení způsobilosti doposud omezoval všechny oblasti života člověka, třeba mentálně postiženého. Nový zákon ale nařizuje, aby se soud podrobně zabýval konkrétními úkony a nevynášel generální verdikty. V budoucnu tak bude muset přesně vymezit, v jakých oblastech se svéprávnost omezuje a proč.

Stejné skupině lidí má pomoci také další úprava. Pokud například nemocný člověk ví, že se jeho duševní stav bude neustále zhoršovat, nezbývá mu nyní nic jiného než čekat, až přestane reálně uvažovat, soud ho zbaví svéprávnosti a také mu určí opatrovníka. Ten pak bude za něj rozhodovat. Nový zákon ale takovým lidem umožní, aby si už předem zvolili, kdo má být jejich zákonný zástupce.

Nový zákon sepisovali odborníci deset let a poprvé se dostal do Sněmovny už v roce 2009, kdy ho ale poslanci neprojednali. Nyní o něm bude vláda jednat 18. května a na podzim se dostane na stůl poslancům. Podle Nečase by měl být také do konce roku schválen. Pak budou mít soudy ještě jeden rok na jeho "vyzkoušení" a v roce 2013 podle něj začnou soudit.

Opoziční ČSSD sice uznává, že zákon obsahuje mnoho pozitivního, přesto se jí postup vlády nelíbí. Jiří Dientsbier například tvrdí, že změna znejistí současné majetkové vztahy a bude trvat i deset let, než se norma zažije. Sociálním demokratům také vadí, že strany vládní koalice s nimi novelu málo konzultovaly a žádají ustavení nové expertní komise i s jejich účastí.

Co se také změní

Ztráta radosti z dovolené  - Rekreant bude mít nově právo na odškodnění, když cestovní kancelář neposkytne, co slíbila - třeba pokoj s výhledem na moře.

Dědictví s podmínkou - Člověk bude moci dát do závěti podmínku. Bude například moci odkázat dům synovi jen s podmínkou, že se o dům bude starat a jemu v něm umožní bydlet. Rozšiřuje se také okruh dědiců na další příbuzné. Ubude případů, kdy majetek propadne státu. 

Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání  zletilosti - Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Na alkohol a řízení auta si ale bude muset počkat.

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější - Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy vy bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí.

Cena zvláštní obliby - Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografie.

Dům i pozemek, jeden vlastník - Už nemá být možné, aby dům a pozemek měly dva vlastníky. Předejde se spoustě sporů, kdy jeden nechce pustit druhého do domu přes svou zahradu

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz