Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


13:45
Občanský zákoník byl přijat poměrem hlasů 92 : 35. Proti byla větší část sociálních demokratů a všichni hlasující komunisté.
Následuje hodinová pauza na oběd.
13:44
Návrh poslance Polčáka, aby nájemník mohl třetí osobě pronajmout část bytu jen se souhlasem majitele, neprošel. Pro bylo jen 57 poslanců, zejména z TOP 09 a Věcí veřejných.
  • Petr Nečas a Karel Schwarzenberg během jednání Poslanecké sněmovny (9.

    Petr Nečas a Karel Schwarzenberg během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011) / Autor: Jiří Benák, iDNES.cz

13:28
Prošel návrh místopředsedkyně Sněmovny Vlasty Parkanové: Prohlásí-li nálezce obci, že zvíře nabýt nechce, a svěří-li obec zvíře neodvolatelně osobě, která provozuje útulek pro zvířata, může tato osoba se zvířetem volně nakládat, pokud se o ně nikdo nepřihlásí do ČTYŘ měsíců ode dne, kdy jí bylo zvíře svěřeno. Byl-li nález vyhlášen až po předání zvířete, počne lhůta běžet od vyhlášení nálezu. Původní vládní návrh stanovil dvouměsíční lhůtu.
13:20
Komunista Vojtěch Filip neuspěl s návrhem na návrat k projednávání druhého čtení občanského zákoníku. Jeho stranický kolega Stanislav Grospič podobně narazil s návrhem na zamítnutí celého návrhu zákona.
11:56
"Jedná se o zákon, který nejvíce ovlivňuje lidský život," podtrhl Pospíšil důležitost debatované normy.
11:55
"Buď budeme mít moderní civilní občanské právo, nebo budeme zemí s postkomunistickým právem, se zákoníkem z roku 1964. S novelami přijímanými v reformním kvasu, při transformaci ekonomiky, se změnami, které nebyly promyšlené," kontruje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
  • Poslanci ČSSD Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Miroslav Svoboda během jednání

    Poslanci ČSSD Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Miroslav Svoboda během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011) / Autor: Jiří Benák, iDNES.cz

11:46
"Příliš upozaďuje osobní práva člověka a upřednostňuje vztahy vlastnické," cupuje Grospič zákoník.
10:31
Konec přestávky. První si bere v rozpravě slovo komunista Stanislav Grospič.
10:40
Před projednáváním občanského zákoníku si poslanci vzali hodinovou pauzu.
09:43
Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který zpřesňuje například pravidla pro biopaliva, prošel. Proti bylo jen 27 sociálních demokratů, komunisté zákon podpořili.
  • Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil během jednání Poslanecké sněmovny (9.

    Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011) / Autor: Jiří Benák, iDNES.cz

09:43
Poslanec ČSSD Robin Böhnisch poznamenal, že by se o zákonu z dílna ministra průmyslu Martina Kocourka nemělo vůbec hlasovat, dokud ministr nevysvětlí, jak mohla jeho matka záhadně zbohatnout. Kocourek to bude vysvětlovat dnes premiérovi, pak plánuje tiskovou konferenci.
09:00
Jednání poslanců začíná. Ještě předtím, než se poslanci začnou zabývat hlavním tématem dne - občanským zákoníkem - proberou vládní návrh zákona o podporovaných zdrojích energie a zákon o zaměstnanosti.
08:42
Poslanci budou čelit celé řadě pozměňovacích návrhů. Jejich přehled ve znění, které mají na stolech i zákonodárci, najdete na webu Poslanecké sněmovny. Nový zákoník nahradí mnohokrát novelizovaný kodex z roku 1964.
08:30
Milé čtenářky, milí čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z Poslanecké sněmovny. Dnes nejsou na pořadu dne nekonečné obstrukce, ale norma, týkající se všech obyvatel naší země - občanský zákoník.