Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Občanské sdružení válčí s kamenolomem

  8:34aktualizováno  8:34
Zbraslav - Tvrdý boj o další působení kamenolomu na jihu metropole svádí občanské sdružení Zbraslav-Baně. Asi dvěma desítkám majitelů rodinných domů, které se nacházejí jen několik set metrů od dobývací plochy, vadí především prach a hluk z těžby. Problém vznikl tím, že vedení lomu kdysi souhlasilo s výstavbou domů v ochranném pásmu lomu. Zástupci sdružení již dosáhli toho, že Obvodní báňský úřad v Kladně přerušil řízení, které mělo povolit další těžbu ve vymezeném prostoru.

"Představitelé lomu nám nedodali všechny potřebné podklady. Jednalo se například o posudek o vlivu na životní prostředí," řekl předseda úřadu Vojtěch Rašplička.

Další rozšíření lomu napadli vlastníci domů, protože se jim nelíbilo zničení dalších hektarů lesa. Mluvčí sdružení Miloš Buřil připustil, že vedou s lomem válku. "Oni nám nechtějí povolit výstavbu dalších rodinných domů, tak my jim zase budeme tímto způsobem bránit v další těžbě. Územní plán Prahy, který počítá s výstavbou domů, je v rozporu s ložiskovým pásmem lomu. Dokud se to nevyřeší, tak se tady prostě nebude těžit," řekl Buřil. Podle něj až do nedávna lom s výstavbou nových domů souhlasil.

Generální ředitel firmy Kámen Zbraslav Tomáš Nezbeda, která v lomu těží, se nechtěl k problému vyjádřit v době, kdy se jedná o dalším osudu těžby. "Máme zájem na zlepšování životního prostředí a rovněž chceme jednat se zástupci sdružení Zbraslav-Baně," napsal.

Mluvčí Buřil však slibům těžařů příliš nevěří. "Opravňují mne k tomu zkušenosti, které s nimi máme z dřívější doby," podotkl. Odpor proti lomu je mezi obyvateli v okolí silný. "Pocházím ze severních Čech a vím, jak těžba ničí přírodu. A nechci, aby to tady vypadalo stejně," dodala Martina Bursíková.

Zbraslavskému starostovi Františku Kadlečkovi vadí nevstřícnost sdružení ke kamenolomu. Podle něj není nikde na území hlavního města lom, kde se těží tak kvalitní kámen. Zastavení těžby by proto bylo neodpusti-telnou chybou. "Souhlasím s tím, že lom je třeba velmi tvrdě tlačit ke snížení hlučnosti a prašnosti. Postup majitelů domů mi však připadá hysterický, a to mi vadí," řekl Kadleček.

Mluvčí Buřil však míní, že vedení městské části má svázané ruce a argumenty sdružení se snaží zlehčovat. "Chceme se s lomem nějak dohodnout, ale oni nás musí vzít už konečně na vě- domí. Zatím se o to příliš nesnaží," dodal Buřil. Podle něj musí těžaři předložit preciznější zprávu o vlivu na životní prostředí. "Jinak se nehneme z místa," dodal. Obyvatelé rodinných domů si stěžují na prach a hluk z těžby. Obviňují vedení lomu, že se jejich problémy málo zabývá.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Najdete na iDNES.cz