Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan (3. prosince 2012)

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan (3. prosince 2012) | foto: AP

Turci poslali k syrské hranici bojová letadla. Putin jednal s Erdoganem

  • 16
Turecká armáda vyslala bojová letadla k hranici se Sýrií, kde operovalo syrské letectvo. Egypt kvůli špatné bezpečnostní situaci povolal zpět civilní letadlo, které mířilo do Damašku. V Istanbulu se mezitím sešel ruský prezident Vladimir Putin s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem. Na řešení války v Sýrii se ale neshodli.

Kvůli operaci syrského letectva u hranice s Tureckem vzlétly z turecké vojenské základny v Diyarbakiru stíhací bombardéry F-16. Syřané bombardovali pohraniční město Ras al-Ajn, které v listopadu dobyly opoziční jednotky.

Při listopadových bojích dopadlo několik střel na turecké pohraniční město Ceylanpinar, což vyvolalo mezi tamním obyvatelstvem paniku. Další střety mezi syrskou armádou a povstalci poblíž turecko-syrské hranice se odehrály i v pondělí. Granáty opět dopadly i na turecké příhraniční město Ceylanpinar. A opět vypukla panika.

Válka v Sýrii

Násilí v Sýrii trvá déle než dvacet měsíců, počet mrtvých už přesáhl podle některých informací 40 tisíc. Kvůli bojům uprchlo ze Sýrie do sousedních zemí odhadem téměř půl milionu lidí. Vše o konfliktu čtěte zde

Turecko kvůli množícím se pohraničním incidentům požádalo v listopadu NATO o rozmístění systému raketové obrany Patriot. V úterý o tom budou v sídle NATO rozhodovat ministři zahraničí členských zemí aliance.

Boje se od minulého týdne soustřeďují zejména na jižní předměstí Damašku, z nichž některá leží na trase k mezinárodnímu letišti. Armáda tam používá rakety a snaží se dobýt zpět předměstí Daráju. Povstalci tvrdí, že mají dostatek bojové síly, aby Daráju udrželi.

Kvůli vývoji v Sýrii se v pondělí během letu obrátil letoun egyptské letecké společnosti EgyptAir, který mířil do syrské metropole, a vrátil se do Egypta. Stalo se tak poté, co Káhira dostala znepokojující informace o "špatné bezpečnostní situaci na damašském letišti", uvedla agentura Reuters.

OSN stahuje ze Sýrie část personálu

V pondělí byly znovu hlášeny boje v okolí dálnice vedoucí na letiště, v Dajr al-Asáfíru a Bajt Sahamu. Společnost EgyptAir podobně jako několik dalších aerolinek kvůli bojům minulý týden přerušila lety do Damašku, ale v pondělí provoz chtěla obnovit.

Putinova záda

Novináři návštěva šéfa Kremlu v Turecku ostře sledovali i kvůli jeho zdravotnímu stavu. Od října zrušil řadu zahraničních návštěv a zdržoval se většinou ve své venkovské rezidenci Novo-Ogarjovo. Spekulovalo se, že utrpěl zranění zad a že se nemůže hýbat. Zvěsti i tom, že ruský prezident nosí ortopedický korzet a že bude muset na operaci, se v médiích objevovaly skoro denně a Putinova záda se stala i hlavním tématem mezi ruskými bloggery.
Minulý týden se pak z prezidentských zad dokonce stalo mezinárodní téma, to když plánovanou návštěvu Moskvy zrušil japonský premiér Noda. S oficiálním odůvodněním, že se Vladimir Putin necítí dobře.
Následovalo ujištění z Kremlu, respektive z úst Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, že spekulace o nemocných zádech jsou přehnané a že prezidenta, který letos v říjnu oslavil šedesátiny, prostě občas bolí záda nebo nohy - jako každého jiného sportovce (Putin má prý černý pás v judu).

Návštěva Turecka ale příliš nenaznačila, jak na tom prezident ve skutečnosti je. Podle agentuyr AFP se v Istanbulu představil v dobré fyzické formě. Ruské vysílání britské stanice BBC ale uvedlo, že sotva chodil. Záda ho prý bolela tak silně, že mu turecký premiér Recep Tayyip Erdogan málem přispěchal na pomoc, aby mu pomohl usadit se do křesla.

OSN v pondělí oznámila, že v Sýrii ponechá pouze "nezbytné" zaměstnance, zbytek ze země kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci stáhne. Ti, co zůstanou, budou působit v Damašku, uvedla agentura Reuters. Kolem 25 ze zhruba 100 zaměstnanců Organizace spojených národů v Sýrii by mohla odjet ze země ještě tento týden.

"OSN se rozhodla poslat pryč ze Sýrie všechen mezinárodní personál, který zde není nezbytně nutný, a rozhodla se zastavit všechny cesty do terénu, jež jsou mimo Damašek," uvedla organizace v prohlášení s tím, že konvoje s humanitární pomocí se občas dostaly do přestřelek mezi armádou a povstalci.

Putin se s Erdoganem na Sýrii neshodli

O občanské válce v Sýrii mezitím jednal v Istanbulu ruský prezident Vladimir Putin a turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Zatímco Moskva je jedním z mála zbývajících spojenců syrského režimu Bašára Asada, vláda v Ankaře už před mnoha měsíci „přepřáhla“ směrem k syrským povstalcům.

Šéf Kremlu po tříhodinovém setkání prohlásil, že jednání shodu v názorech nepřineslo, objevily se ale podle něj "nové myšlenky". Jejich rozpracováním pověřili státníci ministry zahraničí obou zemí.

"Rusko a Turecko zatím nemohou nalézt společný přístup k syrskému urovnání, i když v hodnocení situace se shodují," řekl Putin novinářům. "Budeme s Tureckem v kontaktu a budeme pokračovat v úsilí o ukončení krize. Příslušný pokyn jsme už dali ministrům zahraničí," řekl prezident.

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova hovořil šéf Kremlu s Erdoganem i o plánovaném rozmístění amerických raket Patriot na syrsko-tureckých hranicích. Ankara chce s jejich pomocí bránit své území před syrskými raketami, ale Moskva jejich nasazení považuje za další krok k destabilizaci regionu.

Putin po schůzce s tureckým premiérem konstatoval, že ostřelování tureckého pohraničí ze syrské strany bylo "náhodné", neboť Sýrie nemá žádný zájem útočit proti svým sousedům. Dodal ale, že není "žádným advokátem nynějšího syrského vedení". Kromě Sýrie ale oba státníci probírali i vzájemný obchod či stavbu první turecké jaderné elektrárny, která bude financována z ruských zdrojů.

Asadovi utekl mluvčí diplomacie

Syrská organizace pro lidská práva v pondělí oznámila, že mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí uprchl do Londýna. Makdisí patří k syrským křesťanům a podle libanonské televize byl propuštěn za profesionální chybu.

Makdisí prý byl nucen odejít, protože ostatní zaměstnanci úřadu na něj žárlili. Byl znám ve světě, protože se objevoval často v zahraničních televizích, když tlumočil oficiální stanoviska vlády. O víkendu prý odjel za rodinou do Bejrútu a s ní odletěl do Londýna. Makdisí byl k demisi údajně donucen lidmi z okolí prezidenta Bašára Asada, ale nikoli samotným prezidentem.

Bejrútská televize libanonského Hizballáhu al-Manar oznámila, že Makdisí byl propuštěn za výrok, který neodpovídal oficiálnímu stanovisku vlády. Makdisí pochází z damašské křesťanské rodiny a hovoří dobře anglicky a francouzsky.

Pracoval v minulosti na velvyslanectví v Londýně, kde také psal disertaci na téma sdělovacích prostředků. Do Damašku a na ministerstvo zahraničí byl povolán na začátku nynější krize. V minulých dnech si přátelům stěžoval, že je vystaven velkému tlaku vedení ministerstva. Asada se prý ale stále zastával.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue