Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier hovoří na tiskové...

Ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier hovoří na tiskové konferenci ČSSD. (29. července 2016) | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Umožněme v Česku volit všem cizincům, nejen těm z EU, navrhuje Dienstbier

  • 759
Občané Evropské unie by měli získat možnost volit do zastupitelstev obcí, i pokud mají v Česku jen přechodný pobyt. Počítá s tím novela volebních zákonů, kterou se ve středu bude zabývat vláda. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier však (ČSSD) navrhuje, aby možnost volit do obecních zastupitelstev získali i další cizinci, nejen obyvatelé EU.

Novela volebních zákonů především mění postup při sběru podpisů na petici pro nezávislé kandidáty na prezidenta. Počet potřebných podpisů by se podle jedné z variant návrhu snížil ze současných padesáti tisíc na osm tisíc, podpisy by ale musely být ověřeny. Druhá varianta počet podpisů ponechává, petent by ale u podpisu musel napsat i číslo svého občanského průkazu nebo pasu.

Změna zákonů se ale týká i dalších záležitostí. Jednou z nich je, že v obecních volbách budou moct nově volit i občané EU s přechodným pobytem v Česku. V minulosti se těchto voleb mohli účastnit jen lidé s trvalým bydlištěm.

Časy velkých volebních kampaní jsou pryč, strany hlídají každou korunu

Omezení kritizovala i ombudsmanka Anna Šabatová. Na základě její výzvy se jeden ze slovenských občanů žijících přechodně v Česku obrátil na soud, který v roce 2014 rozhodl v jeho prospěch a zapsal ho do seznamu voličů. Státní volební komise poté doporučila všem obecním úřadům, aby umožnily v obecních volbách v říjnu 2014 účast i obyvatelům EU s přechodným pobytem na území ČR.

Ministr Dienstbier by rád volební právo v obecních volbách rozšířil i na další cizince. „Souhlasím s tím, aby mohli v obecních volbách a ve volbách pražského magistrátu hlasovat občané a občanky zemí Evropské unie s trvalým i přechodným pobytem, jak je to ostatně v návrhu uvedeno. Rád bych ale, aby mohli hlasovat i všichni ti, kdo mají v obci trvalý pobyt - tedy ti, kdo žijí v České republice déle než pět let a mají tedy zjevný zájem na dění v místě svého bydliště,“ uvedl Dienstbier. Jeho připomínkou se tak bude zabývat ve středu vláda.

Další úpravy v zákony se týkají snazšího využívání elektronické cesty třeba pro delegování zástupců kandidátů do okrskových volebních komisí. Mění se také ustanovení zákonů týkající se hlasování na českých zastupitelských úřadech v zahraničí. Podle důvodové zprávy změn zákonů totiž při volbě prezidenta v roce 2013 vyvstal problém kvůli přechodu na zimní čas u zastupitelských úřadů v Jižní Americe, když zákon nepočítal s tamním časovým posunem. Hlasy by se tam při dodržení doslovného znění zákona začaly sčítat ještě v době, kdy mohli lidé hlasovat. Situaci musela tehdy vyřešit rozhodnutím Státní volební komise. Změna zákona by tak měla podobné situaci předejít.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue