Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obavy z nákazy zkomplikovaly dopravu

  21:04aktualizováno  21:04
O s t r a v s k ý k r a j - Procházce po rohoži s dezinfekcí kvůlu nebezpečí šíření epidemie slintavky a kulhavky se od půlnoci už nevyhnuli ani lidé, kteří cestují přes hranice s Polskem vlakem. "Cestující musí z vlaku vystoupit, projít se po připravených rohožích a zase nastoupit zpět," popsal situaci přednosta hraniční železniční stanice v Petrovicích u Karviné Valent Adam.

Zmapována budou všechna zvířata

V pátek musí starostové městských obvodů v Ostravě zmapovat počet všech zvířat, která by mohla ohrozit epidemie slintavky a kulhavky. Výsledky svého šetření ještě týž den předloží ke zpracování nákazové komisi.

Cirkus Humberto rovněž prošel dezinfekcí

Obce musí odvážet zabavené potraviny

Všechna zvířata budou zmapována

Speciální rohože nahradí dezinfekční vany

Rohože nahradí dezinfekční vany

Speciální rohože, které mají zabránit šíření epidemie slintavky a kulhavky projíždějícími automobily, se v areálu hraničního přechodu Chotěbuz na Karvinsku neosvědčily. V pátek proto budou nahrazeny dezinfekčními vanami.

Obavy z nákazy patrně zpomalují dopravu

Mluvčí Celního ředitelství v Ostravě Karel Moškoř včera nedokázal odhadnout, zda mimořádná veterinární opatření ovlivní také čekací doby  na silničních přechodech. "To zatím nevíme. Alespoň jsme na všech přechodech  rozvěsili informační letáky, kde si lidé mohou přečíst o důvodech těchto opatření.  Dozvědí se, co mohou a co ne," uvedl Moškoř.

Radní v obcích společně s celníky zajistili pro každý přechod kontejnery na potraviny, na něž se vztahuje zákaz dovozu. "Odpad se bude svážet do kafilerie v Mankovicích," řekl vedoucí odboru životního prostředí bohumínské radnice Pavel Klimovič. "Pro nás je to jen kapka v moři," neobává se ředitel mankovické kafilerie Václav Jordán.

Dezinfekcí proprošel i cirkus Humberto

"Starosta Ostravy-Poruby požadoval, aby prošla dezinfekcí zvířata cirkusu Humberto, který do města přijel. Nechceme riskovat," prohlásil místostarosta Poruby Lubomír Pospíšil.

Výkup zvířat zatím nezačal

"O výkupu zvířat vnímavých na slintavku a jejich porážce lze mluvit až v případě, že by se ohnisko této nemoci objevilo na území republiky. Postupovalo by se tak jen od drobnochovatelů, aby se snížila možnost šíření ohnisek," vysvětloval veterinář Karel Žďánský.

Na Opavsku bude uzavřeno jedenáct přechodů

Kvůli epidemii slintavky a kulhavky bude na Opavsku od pátku uzavřeno jedenáct turistických přechodů, které jsou používány pro malý pohraniční styk. "V provozu zůstanou jen tři přechody, kde byla povolena automobilová doprava," uvedl přednosta opavského okresního úřadu Pavel Krejčí.

I nadále podle něj budou otevřeny přechody v Píšti, Šilheřovicích a Sudicích. "Další dva jsou během roku stejně většinou uzavřené, protože je otevíráme pouze příležitostně. Hlídat ale musíme všechny," uvedl přednosta.

Obyvatelům, kteří v rámci malého pohraničního styku chodí nakupovat do Polska, Krejčí připomněl, že jim na hranicích budou zabaveny všechny potraviny živočišného původu. Na funkčních přechodech budou instalovány také rohože a speciální dezinfekční roztoky.

 V Ostravě uvažují o preventivních porážkách

Ostrava uvažuje o preventivních porážkách některých druhů zvířat ohrožených epidemií slintavky a kulhavky. Kvůli riziku šíření nemoci a jejímu případnému zavlečení do Ostravy se dnes proto sešel krizový štáb města.

Ve městě je řada chovatelů, kteří vlastní několik kusů ovcí, krav a prasat, které choroba může napadnout. Mnoho z nich má chovy dokonce v blízkosti sídlišť. Krizový štáb proto zamýšlí, že majitelům zvířat nabídne jejich výkup a následnou porážku.

Lidé procházejí po speciálním koberci napuštěným desinfekcí za hraničním přechodem v Chalupkách

Celníci rozmisťují kužely na hraničním přechodu v Chotěbuzi

Muž si čistí za hraničním púřechodem v Chalupkách boty na dezinfekčním koberci

I řidiči automobilů musí od minulého týdne na hraničních přechodech přejíždět přes dezinfekcí napuštěné koberce

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz