Chánský palác v Bachčisaraji

Chánský palác v Bachčisaraji | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Obávané Tatary vyhnal z Krymu Stalin, na spravedlnost čekají dodnes

  • 117
Simferopol - (od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nápisy velebící Alláha, štíhlé minarety a zšeřelá atmosféra harému. Chánský palác v Bachčisaraji byl kdysi mocenským centrem Krymských Tatarů. Obávaní nájezdníci, kteří před stovkami let děsili Evropu, se po válce stali obětí Stalinova teroru. Podle svých slov se ale ani dvacet let po návratu z vyhnanství od ukrajinské vlády nedočkali spravedlivého zacházení.

Krymští Tataři byli kdysi obávanými válečníky. V druhé polovině 16. století vypálili Moskvu a její obyvatele odvlekli do otroctví. O století později společně s Turky podnikli nájezd na Moravu. Během jejich ničivých nájezdů, takzvaných stepních sklizní, prý byly z území dnešní Ukrajiny do otroctví odvlečeny až tři miliony lidí.

Chánský palác v Bachčisaraji. Zimní zahrada

Moc Osmanské říše ale postupně upadala a v roce 1783 si Krym podmanilo Rusko. Vše definitivně změnila druhá světová válka. Stalin Tatary nařkl z kolaborace s německými okupanty a nechal je vysídlit z úrodného poloostrova do nehostinných stepí Kazachstánu a Uzbekistánu. Nucený exodus si vybral krutou daň, podle tatarských aktivistů do roka zahynula téměř polovina všech vysídlenců.

Krymští tataři

Na Krymu žije přibližně 270 tisíc Tatarů. Dalších 150 tisíc Krymských Tatarů zůstává v uzbekistánské diaspoře, menšinu tvoří i v Rumunsku a Turecku.

Po pádu sovětské říše se Krymští Tataři začali vracet zpět do svých původních domovů. Poloostrov dnes patří Ukrajině a má status autonomní republiky.

Kdysi obávaní válečníci na něm tvoří přibližně třináct procent obyvatelstva. Od Ukrajinců a Rusů se liší jednak svým jazykem, který je příbuzný turečtině, a jednak náboženstvím - jsou muslimové.

Krymská místní vláda v Simferopolu tvrdí, že se o své Tatary dobře stará. "Na území Krymu je patnáct škol, které vyučují v tatarském jazyce. V současnosti jsme schopni zajistit vyučování v tatarštině všem, kteří si to přejí," řekl na setkání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem místopředseda vlády Pavel Burlakov.

Chánský palác v Bachčisaraji. Emblém nad vchodem do paláceChánský palác v Bachčisaraji

Tataři, jejichž historickým centrem na Krymu je Bachčisaraj, však jeho názor nesdílí. Uprostřed města stojí starobylý Chánský palác, někdejší centrum Krymského chanátu. K nebi se pnou štíhlé bílé minarety a stěny paláce zdobí muslimská sgrafita. Podle Tatarů je to poslední památka, která odkazuje na jejich slavnou minulost.

Složitou současnost etnika vysvětlil Schwarzenbergovi mluvčí Krymských Tatarů Mustafa Džemilov. Podle něj Kyjev vytrvale ignoruje jejich požadavky a někdejší obávaní nájezdníci představují nepříjemné kverulanty. Jeden z ministrů prý dokonce v minulosti na jejich adresu pronesl větu "Stalin to nedokončil". Jejich situaci nyní komplikuje i fakt, že na výrazně proruském Krymu podporovali v prezidentských volbách Juliji Tymošenkovou proti vítěznému Viktoru Janukovyčovi.

"Krymští Tataři na dvacáté století velice krutě doplatili. Nejdříve je Stalin vyhodil, během toho přesidlování zahynulo mnoho lidí. Uprostřed Uzbekistánu a Kazachstánu byli vykopnuti z vagonu. Před více než dvaceti lety se začali vracet, ale potíže pokračují, jak ukrajinská, tak krymská vláda je dál utlačují," řekl Schwarzenberg, který se o jejich osud zajímá nejen kvůli důrazu české zahraniční politiky na lidská práva. Podle jeho slov ho dějiny mongolských a tatarských nájezdníků zajímaly už v mládí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video