Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obávané setkání MMF v Praze začíná už v úterý

aktualizováno 
Den D, na který se připravují finančníci z celého světa i tisíce odpůrců globalizace, přichází. V úterý začíná v Praze první doprovodná část každoročního mamutího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, kterého se účastní ministři a guvernéři bank ze 183 zemí. Poprvé se takové setkání koná ve východní Evropě, a navíc s rekordním počtem "zvaných" hostů - bude jich patnáct až dvacet tisíc. Přibližně stejné množství lidí chce proti finanční "olympiádě" protestovat.

"Tisíce demonstrantů mohou změnit jedno z nejmalebnějších evropských měst v bitevní pole," oznamuje ve výhledu na tento týden agentura Reuters.

V Praze zítra zahájí svůj program šéf měnového fondu Horst Köhler, pozítří prezident Světové banky James Wolfensohn.

Nejostřejší střety s policií se však očekávají až na počátku příštího týdne.

Ačkoliv nejdůležitější etapa samotné zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank 183 zemí světa - proběhne za týden, naostro začíná vše kolem kongresu běžet už dnes. "Do neděle muselo být vše hotovo. První týden probíhají první tiskové konference a o víkendu začínají semináře," říká zástupkyně organizačního týmu Mariana Hníková.

Život v Praze, nebo alespoň v některých čtvrtích, se už vychýlil z normálu. "Od pondělí začíná v bezprostředním okolí Kongresového centra fungovat bezpečnostní zóna. Pro auta platí zákaz stání a lidé musí počítat s tím, že na hranicích zóny budou stát policejní hlídky," říká mluvčí pražského policejního ředitelství Eva Brožová.

Zatím podle ní platí, že kdo se bude nutně potřebovat do zóny dostat, má být vpuštěn. K uzavírkám metra a rozsáhlejším dopravním omezením se podle Brožové sáhne až v případě potřeby.V PALÁCI O VÍKENDU VRCHOLILY PŘÍPRAVY


Od minulého týdne se do bývalého Paláce kultury, který se po investici 2,8 miliardy přeměnil na Kongresové centrum, sjížděli novináři, američtí organizátoři a členové doprovodných týmů.

"Vyfotili jsme až tři tisíce lidí," prozradila fotografka v přízemí paláce, kde se od pondělka tvořily fronty registrovaných účastníků. Až do neděle v paláci probíhaly poslední kosmetické práce nad pódiem hlavního sálu se zavěšovala loga, dělníci dotahovali poslední šrouby a delegace anglicky mluvících kontrolorů na ně dohlížely. "Šlo o úplně poslední věci, na které se zapomnělo, od květin po vlajky přes objednávky občerstvení," uvedl šéf organizátorů Milan Vodička.

Na globální svátek finančníků se připravovalo i nejbližší okolí.

"Protože zavřou okolí, máme od pondělka čtrnáct dnů zavřeno. Bývali bychom vyjeli s dětmi na školu v přírodě, ale mezi rodiči nebyl zájem. Takže máme prázdniny," prozradila jedna z učitelek v nedaleké mateřské školce.

Hospody se však nevzdávají.
"Bude normálně otevřeno, doufám, že to půjde. Budou-li sem chodit novináři jako teď, nemuselo by to být tak špatné. Ale jakmile mi někdo začne rozbíjet okna, zavírám to a jedu z Prahy," svěřil se hospodský v restauraci U Vyšehradské brány, na níž se budou finančníci dívat rovnou z okna přistavené budovy paláce.


Uvnitř se organizátoři potýkají s komplikacemi, které se vyrojily na poslední chvíli. Ještě minulý týden si celé centrum mohl prohlédnout každý, kdo měl jen trochu štěstí - u vchodu se stačilo říci, že si jde vyzvednout akreditaci, po schodišti šlo nepozorovaně proniknout a projít celou budovu. S těžkostmi se potýkali někteří hosté, které buď organizátoři vůbec nedali do počítače, nebo u nich zanesli špatná data. "Řeknu vám jedno, ve Washingtonu by se toto nestalo," rozčiloval se v pátek u pultu s akreditacemi ekonom Komerční banky Kamil Janáček.KONGRESEM ZAČÍNÁ ŽÍT CELÉ MĚSTO

Pražské restaurace a hotely zřejmě budou během zasedání praskat ve švech. Pro většinu z nich začíná sezona, jaká se možná již nikdy nebude opakovat. "Na dobu zasedání máme plně rezervováno nejen večer, ale i přes den," říká Renata Strnadová z restaurace La Perle de Prague v Tančícím domě. "Nevíme, kde nám hlava stojí," přidává se Radka Tůmová, manažerka vinárny V Zátiší. "Na přání musíme třeba obstarat prádlo různých barev, které nyní nepoužíváme, jiné sklo nebo stříbrné příbory," dodává.

Ani hoteliéři si na nedostatek hostů nestěžují. "Během hlavního zasedání budou účastníci konference činit 98 procent našich hostů," říká Jürgen Sutherland, ředitel hotelu Corinthia Towers naproti Kongresového centra.

Jiní podnikatelé však takové štěstí nemají. Nadnárodní sítě restaurantů KFC nebo McDonald´s i obchodní dům Tesco - oblíbené terče demonstrantů - již na výlohy vylepily nerozbitné fólie, případně skla rovnou vyměnily. Banky vyzývají klienty, aby si veškeré transakce raději vyřídili dřív, než zasedání začne, neboť kvůli případným nepokojům nemohou garantovat stoprocentní služby.

Hlavu v dlaních má i ředitel Pražské paroplavební společnosti Pavel Mácha: "Kvůli obavám z demonstrací nám bohužel klienti, kteří měli naplánované akce na našich lodích v souvislosti se zasedáním MMF, všechno odřekli."AKTIVISTÉ SE UŽ SJÍŽDĚJÍ

Hned zítra bude šéf měnového fondu prezentovat "Výhled světové ekonomiky", nejdůležitější zprávu, jakou jeho instituce vydává za celý rok, pozítří si podobnou akci odbude prezident Světové banky.

Kromě finančníků a oficiálních hostů, z nichž tento týden přijede většina, se začínají sjíždět také aktivisté. I těch, kteří chtějí proti kongresu demonstrovat, má přijet rekordní množství. Mimo jiné proto, že od loňských nepokojů v Seattlu dosud neměli žádnou příležitost, jak ukázat svou sílu také na evropském kontinentu.

"Už jsou tady stovky lidí a přijíždějí další a další. Od pondělka funguje informační centrum a tento týden se chystají některé první akce. Vrchol však bude až 26.

září, kdy je po celém světě vyhlášen Den proti globalizaci," říká Američanka Chelsea Mozen z hnutí INPEG. Právě v tento den mají podle tuzemského mluvčího hnutí INPEG Viktora Pioreckého chodit od rána po městě menší skupinky aktivistů, které se mají spojit na náměstí Míru a pochodovat ke Kongresovému centru.

Podle názoru několika radikálních odpůrců globalizace se však testem, jak budou demonstrace během zasedání vypadat, stane už sobota 23. září, kdy chce proti nadnárodním institucím protestovat zhruba devět set ultrapravicových skinheadů na Letné.
"To už tady bude dost aktivistů ze zahraničí, takže je téměř jisté, že dojde ke střetu. Pokud se policie zachová jako vždy a bude skinům stranit, může to odstartovat válku v ulicích na celý zbytek zasedání," prohlásil pražský squatter Petr Dydovič.

O tom, že v sobotu už bude v Praze zahraničních aktivistů skutečně dost, svědčí i fakt, že o ubytování v kempu na strahovském stadionu, kde mají od čtvrtka 21. září pobývat, projevilo zájem nejméně šest tisíc lidí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz