Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obamův projev? Blogeři ho spíše chválí, kritizují Topolánka

  15:02aktualizováno  15:02
Hvězda popmusic Barack Obama. A muž, kterému patří díky za pěkný projev. Tak hovoří o návštěvě amerického presidenta v Česku blogeři iDNES.cz. Ne všichni ho však chválí, někteří kritizují chování Mirka Topolánka při návštěvě.

Americký prezident Barack Obama po projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009) | foto: Reuters

Koncert americké popstar Baracka Obamy

Z pohodlí domova jsem sledovala přímý přenos z jeho koncertu. Říkala jsem si, že mám strašný handicap, protože to mám k pořádnému kulturnímu zážitku dost daleko. Pchá, ale budiž, vivat live broadcasting!

Zazpíval to, co se od něj očekávalo. Nejúspěšnější písničky z jeho debutového alba "American Dream"

Říkám si, že většina z nás jeho textům pranic nerozumí, ale melodie je líbivá. Navíc, image charismatického kluka od vedle mu zajišťuje vysoký prodej CDček a první místa v kdejaké music hitparádě; a to nejen v Billboardchart. (Nejen) Arabské státy však tradičně lpí na své tradiční hudbě a moderní západní vlivy je nechávají chladnými.

Sice Obamu někteří označují za populistu, ale já mu v zásadě fandím. CDčko sice nemám, ale doufám, že nebude po tomto veleúspěšném debutovém albu zavržen . Doufám též, že nezanevře na své FUNoušky a natočí jiná, snad úspěšnější alba. Ten americký patos se mu ani tentokrát nevyhl.

Thu Trang Do - více zde 

Díky, Baracku Obamu, good luck

Vážený pane prezidente Baracku Obamo, chtěl bych Vám poděkovat za Váš projev z Pražského hradu

Vrátím se, vážený pane presidente, k události, která mne zaujala po Vašem příjezdu na Hradčany. Po přívítání Vás a Vaší paní Michelle panem prezidentem Klausem a jeho ženou Lívií se k Vám připojil pan Topolánek, premiér České republiky v demisi, s rukou v kapse kalhot pod sakem. Takto se již prezentoval několikrát, naposledy jsem ho takto viděl na nejslavnějším evropském dostihu s názvem Velká pardubická, když na slavnostním zahájení stál s panem ministrem zemědělství před hlavní tribunou plnou důležitých osobností a hostů z Česka i ze zahraničí: pan premiér s rukou v kapse kalhot poslouchal slavnostní projevy svých kolegů.

Vážený pane prezidente, asi máte lepší poradce nebo je to samosebou Vaší lepší znalostí společenského bontonu. Snad toto společenské zaváhání hlavního představitele Evropské unie prominete.

Vy jste končil projev slovy: Děkuji Praho a já přidávám Thank you Barack Hussein Obama, good luck!

Tomáš Velecký - více zde

Čekal jsem víc

Popravdě, čekal jsem od projevu Obamy víc. Mnozí si budou vykládat jeho slova podle svého a politická kultura, kterou šíří Brusel, překroutí význam jeho slov do absurdních výkladů a významů.

Naopak velmi mile mne překvapil prezident Česka Václav Klaus, který skrze formální ceremoniář dokázal "vyždímat" z neformálního setkání, co se dalo. Nikoliv pro sebe, jak často činil Havel. Nýbrž pro republiku jako takovou.

Několikrát jsem zaznamenal, jak se diplomatická a velmi jemná hra Obamovi vymkla z jeho režie, což se snažil kompenzovat přátelským poplácáváním našeho prezidenta po zádech. Evidentně byl v rozpacích.

Naopak úloha Topolánka byla naprosto nezvládnuta, až trapná. Nepřekvapilo. Což doložil Ladislav Špaček v komentářích k příletu prezidenta USA na Ruzyni.

Štěpán Sekanina - vice zde

Obamův projev: Chceme vládnout světu

Překvapuje mě, že nikdo z těch, jejichž vyjádření k projevu jsem zatím zaznamenal, neslyšel pravou podstatu sdělení amerického prezidenta.

Zatím nemám k dispozici přepis Obamova projevu, proto nebudu citovat jeho výroky doslova, ale řekl přibližně toto (dávám to do uvozovek, ale není to citace):

"Musíme se snažit o jaderné odzbrojení, musíme se dohodnout a spolupracovat na něm. Musíme zajistit dohled nad dodržováním dohody o jaderném odzbrojení, musí existovat nějaký hlídací mechanismus, který umožní zasáhnout v případě, že bude dohoda porušena."

Překlad?

"Potřebujeme co nejvíce moci, abychom mohli zasáhnout proti těm, o nichž prohlásíme, že drží jaderné zbraně."

Jde o typickou levicovou metodu získání moci: něčím vás vystrašíme/předložíme nějaký úžasný cíl pro dobro celého lidstva (nehodící se škrtněte), a pak řekneme, že my jsme ti, kteří dokážou situaci vyřešit/dovést lidstvo k naplnění cíle, jen potřebujeme soustředit do svých rukou veškerou dostupnou moc, případně hodně peněz.

Na tomto principu staví všechny levicové ideologie, od komunismu, přes environmentalismus, malthusiánství a trvale udržitelný rozvoj, až po nacismus.

A přesně s tímto principem přichází Barack Obama.

Aleš Orálek - více zde

Politik bez předsudků

Americký prezident nám dnes svým vystoupením předvedl, jakou cestou se má ubírat v budoucnu velká politika bez předsudků a osobních antipatií k jakémukoli národu, rase, přesvědčení a vyznání. Spolupráce, vzájemná podpora, společné úsilí čelit úskalím skutečných světových problémů.

Aby mohl svět společně čelit budoucím výzvám dobrým i zlým, musí být pevné jeho jednotlivé stavební kameny. Stejně jako se politika u nás nezmění do té doby, dokud se v mnohém nezměníme my sami, nezmění se ani svět k lepšímu, když budeme osobní politické zájmy jednotlivců na domácí půdě upřednostňovat před zájmy státu a národa. Skutečnou realitou například je, že radar u nás nemá sloužit pro body v předvolebních kampaních, ale vznikne či nevznikne v důsledku reálného zhodnocení rizik. Ustoupí-li státy jako je Írán a Severní Korea ze své cesty jaderných zbraní, a pokud se podaří skutečně dosáhnout do konce roku dohody s Ruskem o postupné likvidaci jaderného arzenálu, pak i radar můžeme považovat za zbytečný. To je reálná politika. To je jeden z dnešních vzkazů amerického prezidenta.

František Matějka - více zde 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz