Obamovu reformu zdravotnictví schvaluje jen 49 procent Američanů, finanční injekce do ekonomiky ještě méně.

Obamovu reformu zdravotnictví schvaluje jen 49 procent Američanů, finanční injekce do ekonomiky ještě méně. | foto: Profimedia.cz

Obamu už v klíčových otázkách nepodporuje ani polovina Američanů

  • 26
Zatímco v zahraničních jednáních slaví americký prezident Barack Obama spíše úspěchy, doma jeho popularita začíná klesat. Alespoň co se týče dvou klíčových témat - masivních finančních injekcí do ekonomiky a reformy zdravotnictví USA. V obou případech už podpora Obamovy politiky klesla pod 50 procent.

Ještě v dubnu Obamu v otázce reformy amerického zdravotnictví, která byla hlavním bodem jeho prezidentské kampaně, podporovalo 57 procent Američanů. Podle průzkumu, který zveřejnil americký deník Washington Post a cituje ho britský Guardian, ale podpora za pár měsíců spadla na 49 procent.

Prezident chce zdravotnictví podrobit zásadním reformám, aby na kvalitní péči dosáhli pokud možno všichni Američané. Tedy i těch 45 milionů, kteří dnes nemají zdravotní pojištění. Obama zároveň sliboval, že zdravotnictví modernizuje a stlačí náklady rodin na zdravotní péči.

Demokraté nákladný program zdravotnické reformy rozjeli navzdory už tak deficitnímu rozpočtu. Kritici poukazují na jeho přílišnou nákladnost a označují ho za socialistický. Reformu však stále silně podporují voliči demokratů a lidé, kteří vydělávají pod 50 tisíc dolarů ročně (925 tisíc korun).

Finanční injekce schvaluje už jen 40 procent Američanů

Popularitu ztrácí také pumpování peněz do ekonomiky, které má americké hospodářství vyvést z finanční krize. Začala s ním už Bushova vláda a Barack Obama finanční stimuly ještě zesílil. Dosud vláda vynaložila na boj s krizí 4,7 bilionu dolarů. Podle odhadů ale může finální účet dosáhnout až 24 bilionů dolarů. - čtěte Léčba krize v USA vyjde až na 24 bilionů dolarů

Na začátku roku Obamův postup v "léčbě krize" podporovala více než polovina Američanů. Podle nynějších průzkumů to je už jen 40 procent. Většina lidí se bojí přílišného zadlužování státu.

Celkové hodnocení Baracka Obamy pokleslo za měsíc o šest procentních bodů. Přesto zůstává dobré - prezidentově politice věří 59 procent Američanů. Pro srovnání, Obamova předchůdce George W. Bushe na konci volebního období podporovala necelá čtvrtina Američanů.

Popularita padá i Berlusconimu

S americkým prezidentem může soucítit italský premiér a magnát Silvio Berlusconi. Je totiž v podobné situaci - podle ČTK se mu podpora poprvé od loňského opětovného zvolení propadla pod 50 procent. A to ještě pokles zastavilo konání summitu G8 v italské L´Aquile.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video