Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obamova přeopatrnost je špatná pro Sýrii, pro region i pro USA

  9:34aktualizováno  9:34
V letošní předvolební sezoně ve Spojených státech se prezident Barack Obama skládá ze dvou mužů. Obamu z káhirského projevu v roce 2009, kdy vyzval k novému začátku mezi Spojenými státy a muslimy z celého světa, stále více zastiňuje Obama-zabiják teroristů a nejvyšší velitel, jenž inicioval stovky úderů bezpilotních letadel proti al-Káidě a jejím pobočkám a nařídil zabití Usámy bin Ládina.

Barack Obama a Mitt Romney během druhé prezidentské debaty (16. října 2012) | foto: Reuters

Nejvyšší velitel Obama dělá, co pokládá za nezbytné, aby udržel Američany v bezpečí, ale přehlíží hlubší kořeny americké bezpečnosti, jimž káhirský Obama tak dobře rozuměl. Možná bude nutné, aby ho jiné muslimské země přivedly k zodpovědnosti.

Protikladná řeč poradců

Vezměme si Sýrii. Všechno, co se tam děje, bylo předvídatelné i předvídané: zástupná válka mezi Saúdskou Arábií a Íránem, rostoucí sektářství a etnická segregace, polarizace extrémů a umlčování stoupenců umírněné linie, destabilizace sousedních zemí, infiltrace teroristických skupin a krvavá lázeň, z níž se země může vzpamatovávat několik desítek let. Syrské opoziční skupiny úpěnlivě prosí o zbraně potřebné k boji proti letadlům prezidenta Bašára Asada, brání tvrdě dobyté území, poskytují bezpečí civilistům a dávají Asadovi najevo, že svět nebude stát stranou, zatímco on dělá vše pro to, aby si podrobil vlastní lid.

Každé ráno dostává Obama hlášení od mužů, kteří ho varují před každým spiknutím a plánem na zabití Američanů. Ví, že jakoukoliv zbraň schopnou sestřelit syrský bojový letoun může terorista použít i proti americkému dopravnímu letadlu. Věří, že dělá správnou věc a zaujímá moudrý přístup, když čeká, až syrský konflikt nějakým způsobem vyhoří, přičemž se minimalizuje dlouhodobé riziko pro životy Američanů.

Občanská válka už ze Sýrie vyhnala desetitisíce lidí. (3. října 2012)

Občanská válka už ze Sýrie vyhnala desetitisíce lidí. (3. října 2012)

Jiní poradci ho varují, že jakákoliv možná akce – například vytvoření bezpečné zóny na turecké hranici, která by se mohla rozšiřovat směrem ven – vyžaduje nasazení protiletecké obrany po celé Sýrii. To by znamenalo bombardování Damašku, které by mohlo upevnit syrskou podporu Asadovi. A možná by to ani k ničemu nebylo; možná by se tím zachránilo pár životů, tvrdí tito poradci, ale protože tolik různých zemí svádí v Sýrii zástupnou válku prostřednictvím tolika různých skupin opozičních bojovníků, celková dynamika konfliktu by se tím nezměnila.

Jiné země v regionu navíc nepoužijí ofenzivní sílu bez souhlasu Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, kterou Rusové a Číňané nadále blokují. Nezapomínejme také, že američtí voliči nemají na další vojenskou akci na Blízkém východě chuť, přestože cenou za nečinnost jsou léta občanské války a vnitřní zhroucení a rozdrobení země, která má hranice s Izraelem, Jordánskem, Irákem, Tureckem a Libanonem.

Rusko a Čína si mnou ruce

Tyto argumenty jsou předkládány v dobré víře a zaslouží si seriózní uvážení. Umění být vůdcem však spočívá v kalkulaci nákladů a přínosů a uplatnění správného úsudku v situacích, kdy je bilance nejasná. Nikdo nemluví každé ráno v Oválné pracovně za syrský lid. Nikdo nepočítá, jakou cenu bude mít další zrada toho, za čím Amerika údajně stojí, přestože táž Amerika na vlastní oči vidí, jak jsou lidé ochotní vyrazit – tváří v tvář kulkám – do ulic právě na obranu těchto univerzálních hodnot: důstojnosti, svobody, demokracie a rovnosti. Cenou bude další generace blízkovýchodní mládeže, která si bude o USA myslet to nejhorší nehledě na to, jak přitažené za vlasy zvěsti o Americe budou nebo jak extrémní věci se o ní budou tvrdit.

Syrský muž zraněný při bojích v Aleppu (22. září 2012)

Syrský muž zraněný při bojích v Aleppu (22. září 2012)

Nikdo nepoukazuje na obrovské náklady příležitostí toho, co mohlo být – dříve a ještě i nyní, i když už jen okrajově –, kdyby USA podnikly rozhodnou akci na záchranu desetitisíců syrských životů a možná i vychýlily rovnováhu konfliktu. Jaký to kontrast oproti Libyi, kde jedním z výsledků americké intervence byly desetitisíce Libyjců pochodujících v ulicích s plakáty vyjadřujícími podporu USA i jejich rozhořčení a zármutek nad vraždou amerického velvyslance. A pokud jde o světovou scénu, chování USA posílilo u Ruska a Číny přesvědčení, že Amerika nikdy nebude prosazovat svou linii přes veto, což jim v podstatě dává poslední slovo.

Volba mezi špatným a ještě horším

Dost možná už je nemožné přimět USA před listopadovými prezidentskými volbami k akci. Jediná šance spočívá podle mého názoru v tom, že země v regionu – Turecko, Saúdská Arábie, Jordánsko, Katar a Spojené arabské emiráty – otevřeně vyzvou USA, aby se ujaly vedoucí role. Měly by Obamovi připomenout, co zahraničně-političtí experti Nina Hachigianová a David Shorr nedávno označili za „doktrínu zodpovědnosti“: velké mocnosti mají aktivní zodpovědnost podporovat globální normy a řešit globální problémy.

Barack Obama se svou rodinou na demokratickém sjezdu v Charlotte v Severní

Barack Obama se svou rodinou na demokratickém sjezdu v Charlotte v Severní Karolíně (6. září 2012)

Liga arabských států by měla veřejně obvinit Radu bezpečnosti z rezignace na zodpovědnost zachovávat mezinárodní mír a bezpečnost a vyzvat státy s významnými zájmy v regionu, aby se připojily k jejich akci. Měly by konkrétně vyzvat USA, aby na sebe vzaly závazek globální zodpovědnosti a aby – máme-li použít frázi, jíž Obama popsal intervenci v Libyi – „vytvořily podmínky a koalice tak, ať mohou nastoupit další“. Liga by tím žádala USA, aby dostály svým hodnotám a prosazovaly své zájmy, přičemž by současně splnila svůj závazek jakožto regionální organizace.

Ničivý a rozšiřující se konflikt v Sýrii nepředkládá žádné dobré možnosti, jen volbu mezi špatným a ještě horším. Lídr se však musí rozhodnout a Obamova volba je špatná – pro Sýrii, pro region i pro USA.

Anne-Marie Slaughter

Anne-Marie Slaughter

Anne-Marie Slaughterová, bývalá ředitelka politického plánování na americkém ministerstvu zahraničí (2009-2011), je profesorkou politiky a mezinárodních záležitostí na Princetonské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.ZPRÁVY: Babiše překvapuje urputnost policie při další žádosti o jeho vydáníHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz