Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obamova pražská výzva: Zbavme svět jaderných zbraní

  8:46aktualizováno  12:47
Americký prezident Barack Obama v pražském projevu vyzval svět k ukončení jaderného zbrojení. Řečnil téměř půl hodiny. Tisíce lidí na Hradčanském náměstí odměňovaly každou jeho větu potleskem. "Dnes jsem hrdý, že mohu stát uprostřed tohoto skvělého města uprostřed Evropy," pozdravil je.

Obama v Praze minutu po minutě

on-line reportáž sledujte ZDE / fotografie a videa ZDE

Barack Obama začal hovořit v 10:21, skončil krátce po tři čtvrtě na jedenáct. Jeho řeč mnohokrát přerušil potlesk a pokřik. Po svém projevu sestoupil mezi lidi a zhruba deset minut se s nimi zdravil a potřásal rukama. Krátce před jedenáctou opustil Hradčanské náměstí.

PŘEČTĚTE SI OBAMŮV PRAŽSKÝ PROJEV

V úvodu projevu Obama poděkoval politikům za pohostinnost a pozdravil Prahu jako výjimečné a skvělé město.

"Sametová revoluce nás naučila, že pokojné protesty umí otřást říší"

Barack Obama s manželkou Michelle přichází před projevem na Pražském hradě (5. dubna 2009)"Praha byla vždy výjimečná. Oceňuji dobrou náturu a dobrý smysl pro humor, jak jsem ho poznal u Čechů, kteří žijí v mém rodném Chicagu," řekl Obama.

"Před dvaceti lety se lidé tohoto města vydali do ulic, aby žádali o své právo, které jim bylo odepíráno. Sametová revoluce nás naučila mnoho věcí. Naučila nás, že pokojné protesty dokáží otřást říší. Je to důkaz toho, že svoboda je nade vše."

"Je čas zakázat jaderné zkoušky"

Podle očekávání mluvil Obama především o hrozbě jaderných zbraní, které jsou podle něj největším nebezpečím i dlouho po skončení studené války.

Barack Obama s manželkou zdraví davy na Hradčanském náměstíRiziko jaderného útoku se zvýšilo, prohlásil nejmocnější světový politik. Více států má k dispozici tyto zbraně. Jaderná technologie je dostupnější, černý trh je na vzestupu. Teroristé mohou získat jadernou hlavici. "Jaderná zbraň by zabila stovky tisíc lidí," prohlásil emotivně.

"Ve 20. století jsme bojovali za svobodu, teď musíme bojovat dále, aby lidé mohli žít ve svobodě a bezpečí ve století jednadvacátém."

"KLDR opět porušila pravidla"

"Začneme ještě letos pracovat na snížení počtu jaderných zbraní s Ruskem. Posléze s jinými státy. Po více než desítkách let rozhovorů je opravdu čas, aby jaderné zkoušky byly zakázány," sklidil další potlesk Obama.

"Barack Obama při projevu na Pražském hradě (5. dubna 2009)Abychom toho dosáhli, budeme se snažit vytvořit novou smlouvu, aby nebylo možné použít a rozšiřovat štěpný materiál. Budeme se snažit posilovat smlouvu o nešíření jaderných zbraní," pokračoval prezident.

"Dnes ráno jsme si uvědomili, že Severní Korea opětovně porušila tato pravidla." KLDR v noci na dnešek otestovala raketu dlouhého doletu. - čtěte KLDR odpálila raketu dlouhého doletu

Politici mluvili o radaru i klimatu

Barack Obama s manželkou Michelle přijeli na Hrad krátce před devátou hodinou, s půlhodinovým zpožděním. Na nádvoří je přivítal prezident Václav Klaus s manželkou Livií, opodál čekali odstupující premiér Mirek Topolánek, vicepremiér Martin Bursík a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

Prezident Václav Klaus přivítal 5. dubna na Pražském hradě amerického prezidenta Baracka Obamu.Zazněly americká a česká státní hymna. Následovala přehlídka hradní stráže. Krátce před čtvrt na deset se prezidenti odebrali k jednání.

Obama poděkoval za českou účast na vojenských misích v Afghánistánu. Mluvil také o plánu USA s výstavbou protiraketového štítu USA a změnách klimatu.

Za konstruktivní označil schůzku vicepremiér v demisi a šéf zelených Martin Bursík. V rozhovoru pro ČTK ocenil, že Spojené státy mění postoj k závazkům na snižování emisí skleníkových plynů.

Bursík a ministr financí Miroslav Kalousek doprovázeli na Pražském hradě premiéra v demisi Mirka Topolánka a šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Podle programu bylo původně plánováno pouze setkání mezi prezidenty a Topolánkem.

Manželka českého prezidenta Livia Klausová se ujala Michelle Obamové, provedla ji po Pražském hradu.

Věříte, že se svět vzdá jaderných zbraní, jak navrhuje prezident Obama?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

NE 14218
ANO 2880

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Najdete na iDNES.cz